• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rožė (erysipelas) – tai A grupės hemolizinių streptokokų sukeliama ūmi infekcinė liga, kuriai būdingas griežtai ribotas odos uždegimas, karščiavimas bei kiti bendros intoksikacijos reiškiniai. Pajutus pirmuosius šios ligos simptomus, reikia kreiptis į gydytoją. Kitu atveju gali kilti komplikacijos, o retais atvejais ir sepsis.

Rožė (erysipelas) – tai A grupės hemolizinių streptokokų sukeliama ūmi infekcinė liga, kuriai būdingas griežtai ribotas odos uždegimas, karščiavimas bei kiti bendros intoksikacijos reiškiniai. Pajutus pirmuosius šios ligos simptomus, reikia kreiptis į gydytoją. Kitu atveju gali kilti komplikacijos, o retais atvejais ir sepsis.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Julija Aganauskaitė-Žukaitė papasakojo, kokie yra ligos simptomai, koks gydymas bei kokios yra galimos komplikacijos.

Kaip rože susergama?

„Rožė yra bakterinė odos infekcija, pažeidžianti viršutinius odos sluoksnius. Liga dažniausiai paveikia veido sritį, tačiau neretai plinta ir į kojas, rečiau – į rankas, liemenį.

Pažeista vieta patinsta, tampa rausva ir karšta, gali atsirasti pūslelių, žaizdelių, įtrūkimų – oda atrodo lyg būtų nudegusi“, – komentuoja vaistininkė.

REKLAMA
REKLAMA

Šalia to, bakterija paveikia ir visą organizmą:

  • karščiuojama,
  • atsiranda drebulys,
  • galvos skausmai,
  • gali būti jaučiamas didelis nuovargis,
  • pasireikšti pykinimas, vėmimas.

Rože užsikrečiama labai staiga, bakterijai patekus ant pažeistos kūno vietos, pavyzdžiui, įkandus uodui, nukasius spuogelį, pritrynus pėdą ar kulną, įsipjovus.

REKLAMA

Imlumą infekcijai gali lemti ir lėtinės odos ligos, tokios kaip dermatitas, grybelinės ligos bei tam tikri imunitetą silpninantys gyvenimo būdo veiksniai:

  • didelis antsvoris,
  • per didelis alkoholio vartojimas,
  • prasta kraujotaka
  • nekontroliuojamos ligos.

„Patenkant į šią rizikos grupę, liga gali sukelti daugiausiai nemalonumų“, – priduria J. Aganauskaitė-Žukaitė.

Kokie yra rožės simptomai?

Pirmieji rožės simptomai primena peršalimą:

  • pasireiškia silpnumas,
  • pakyla kūno temperatūra,
  • skauda galvą.

„Visgi išskirtinis ligos ženklas – šalia pastarųjų simptomų atsiradę rausvi, niežtintys ir patinę odos plotai. Šie simptomai trunka keletą dienų, o vėliau, jei nesikreipiama į gydytojus, pažeista oda gali supūliuoti, patamsėti, įgauti violetinę ar juodą spalvą ir atrodyti apmirusi.

REKLAMA
REKLAMA

Kreipiantis į medikus, ligą galima diagnozuoti gana paprastai, kadangi jos simptomai yra labai aiškūs ir gana unikalūs. Tačiau neretais atvejais atliekami kraujo tyrimai, ieškant infekcijos ir rožę sukeliančios bakterijos žymenų“, – teigia J. Aganauskaitė-Žukaitė.

Gydymas

Veiksmingiausias rožės gydymas yra antibiotikų kurso, dažniausiai penicilinų grupės, skyrimas, taip pat alerginių simptomų mažinimas antihistaminais, kitų simptomų slopinimas pasitelkiant vaistus nuo skausmo bei uždegimo, karščiavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žinoma, prižiūrėti pažeistus odos plotus tampa labai svarbia užduotimi: būtina palaikyti odos švarą, naudoti specialius kremus, kurie nedirgintų odos ir palaikytų jos drėkinimą, stiprintų apsauginį sluoksnį ir paspartintų epidermio atkūrimą.

Priemonių sudėtyje reikėtų žvalgytis higroskopinių drėkinančių dalelių, natrio haliuronato, terminio vandens, cinko, parafino, pantenolio, šlapalo, glicerino, įvairių augalinių aliejų.

Taip pat mažinti uždegiminius procesus ir stiprinti odą reikėtų iš vidaus, vartojant maisto produktus ar maisto papildus, kuriuose būtų vitamino E, C, A.

REKLAMA

Odos atsinaujinimui svarbus ir vitaminas D bei pakankamas kiekis vandens – jo reikėtų išgerti bent 2 litrus per parą“, – pataria specialistė.

Komplikacijos

Nors sudėtingos komplikacijos yra gana retos, susirgus rože ir nesikreipiant pagalbos, liga gali progresuoti ir patekti į kraują, paveikti sąnarių bei kaulų funkcijas, net širdį.

Blogiausiu atveju, žmogų gali ištikti sepsis, gangrena, sutrikti inkstų bei širdies funkcijos. Tačiau kadangi liga yra sėkmingai gydoma, šie scenarijai yra mažai tikėtini.

REKLAMA

Taip pat grėsminga komplikacija – dramblialigė, negydant rožės ir ligai kartojantis, pavyzdžiui, kojų srityse, pasireiškia dideli tinimai (koja gali padidėti net kelis kartus), kurie nėra išgydomi.

Tam, kad būtų išvengta infekcijų ir komplikacijų, būtina tinkamai dezinfekuoti ir prižiūrėti pažeistas kūno vietas: įpjovimus, nubrozdinimus, mažas žaizdeles.

Svarbu saugoti odą ir nuo išsausėjimo, egzemos paūmėjimų, niežtint – kuo mažiau kasytis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų