Panevėžyje prie vienos gerai žinomos privačios odontologinės klinikos jau nuo ryto rikiuojasi automobiliai. Netrukus iš jų vienas po kito išlipę panevėžiečiai patraukia tiesiai link pastato durų.
Tačiau tokie nekalbūs ne visi. Vyro mašinoje laukianti Erika atvira, jis jau keliadešimt minučių sėdi odontologo kėdėje. Jei ne ši klinika, jų pastangos patekti pas dantų gydytoją būtų buvusios bevaisės. Anot moters, net aštuoni kabinetai atsisakė priimti:
„Čia tik priima su skaudančiais dantimis, kitaip ne, niekaip. Čia vienintelė klinika, kuri priėmė, sutiko įsileisti.“
Pasak moters, vyrui jau gerą savaitę skaudėjo dantį, bet jų apylinkės gydytoja vis tiek nesutiko priimti. Tik liepė skausmą malšinti vaistais ir pakentėti.
Tą patį tvirtino ir kita į aikštelę įsukusi pora. Sutuoktiniai čia atlydėjo sūnų, kurį danties skausmas kamuoja antra savaitė:
„Sakė gerti vaistus ir viskas, bet tie vaistai jam nepadėjo, tai susiradom čia, priėmė čia. Aš nežinau, negali taip būti, privatūs stomatologai, pas kurią mes gydomės, ji sako taip, kad aš neturiu atitinkamos įrangos, turiu keisti aprangą. Stomatologai nėra pasiruošę, jie neturi tų skafandrų kažkokių, dezinfekcinių skysčių, kaukių, juk dirba kažkiek laiko, tai turi ir visą aprangą dezinfekuoti. Dėl to ir nedirba.“
Tačiau ir čia greitai formuojasi pasiligojusių pacientų eilės. Būtinąją pagalbą teikiantys ir dirbantys odontologai pacientus įsileidžia po vieną. Ne tik patys dėvi apsaugas, bet ir klientui griežtai liepia dėvėti kaukę, pirštines. Panevėžietė skundžiasi, kad net ir šioje klinikoje padėti sūnui sutikę odontologai jį priimti pasiūlė tik po dviejų parų:
„O ką daryti, juk jo gydytoja žinojo nuo pirmos dienos, kad jam skauda, aš, sako, priimti negaliu, o tai sako, jums žandikaulio uždegimas gali vystytis, taigi čia ne juokas.“
Mieste iki karantino dantų priežiūros ir gydymo veiklą deklaravo daugiau kaip 60 klinikų ir kabinetų. Karantino metu išties ne visi gali dirbti kaip dirbę. Pasak būtinąją pagalbą gyventojams tiekiančios poliklinikos vadovo Karolio Valantino, tie, kas nespėjo užsiplombuoti dantų, atlikti burnos higienos ar užsidėti dantų vainikų, gali ir turi palaukti.
„Danties skausmas yra traktuojamas kaip būtinoji pagalba arba ištino dantis, užpūliavo. Yra aiškiai apibrėžta ir visi tą dalyką žinome“, – sako miesto poliklinikos direktorius Karolis Valantinas.
Tačiau Vyriausybėje pasigirdus siūlymams švelninti karantino režimą verslui, plėsti paslaugas, tai daryti panoro ir dalis privačių odontologų. Poliklinikos vadovas sako, kad išties dabar riesta tiems odontologams, kurie neturi sudarę su teritorine ligonių kasa sutarčių ir dirba tik su klientais iš gatvės. Bet ar jie pandemijos metu galėtų vėl pradėti dirbti, labai abejoja. Virusas per daug pavojingas. O ir tinkamų apsaugos priemonių vis dar trūksta.
„Jie yra Lietuvos nacionalinės stomatologų subjektai ir turi sutartis su ligonių kasa. Jie privalo užtikrinti būtinają pagalbą. Jei privatininkas atsidaręs savo kabinetą turi ir priima, tik tuos, kas ateina nuo gatvės, šitoj vietoj taip, ne“, – pasakoja K. Valantinas.
„Kad taip masiškai būtų odontologijoj apsirūpinusios klinikos saugiomis apsaugos priemonėmis, yra nedaug. Labai abejočiau, kad odontologijos kabinetai, ypač smulkesni, ar iš tiesų turi tokias priemones, kur apsisaugotų pats medikas“, – teigia odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.
Dar daugiau odontologų rūmai sunerimę kreipėsi raštu net į Sveikatos ministerija, kad dalis privačių odontologų kabinetų patyliukais piktnaudžiauja padėtimi ir manipuliuoja būtinąja pagalba.
„Yra tokių, kurie naudojasi situacija, nes nėra ką veikti, tai nueisiu pas odontologą, pasitvarkysiu dantis, ko nedariau visus metus.. Mes buvom parašę ir raštą SAM, kad būtų tikslinga paskelbti tokių klinikų sąrašą, kurios turi aukščiausios klasės apsaugos priemones ir atlieka būtinąją pagalbą, na, kol kas to nėra padaryta“, – kalbėjo A. Šeikus.
Išties odontologų paslaugos per karantiną krito dešimteriopai. Vien Panevėžio miesto poliklinikos stomatologams palikus tik būtinąją pagalbą per kelias savaites budinčio odontologo duris pravėrė vos 40 pacientų.