Restauratoriai pluša Šiaulių Aušros muziejui priklausančiuose Venclauskių namuose. Iš sostinės atvykę polichromijos specialistai sluoksnis po sluoksnio nuvalo dažus, kol pasiekia pirminio tapybinio dekoro fragmentus. Atidengta sienų tapyba nustebino ir restauratorius, ir muziejininkus.
„Žinojom, jautėm, bet nesitikėjom tokios įvairovės. Visu grožiu atsiskleidė. Mūsų pareiga restauruoti autentiškai“, - sako Raimundas Balza, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius.
Pasak sienų tapybos restauratorės, autentiškas Venclauskių namų dekoras išskirtinis, ryškus ir gana drąsus. O tarpukariu, kuomet buvo pastatytas namas, tokiais puošniais įvairių palvų gėlių raštais savo namus galėjo dekoruoti tik novatoriški ir eksperimentuoti nebijantys šeimininkai.
„Naudotos lietuviškos gėlės, našlaitės, tulpės, bijūnai. Retai sienose jas tapydavo. Dar geometriniai raštai – tarsi tautiniai raštai“, - sako Indrė Valkūnienė, sienų tapybos restauratorė.
Kol kas restauratoriai atidengė tik nedidelę dalį autentiško dekoro. Darbas reikalauja daug kruopštumo ir kantrybės. Kai kurios sienos per daugelį metų buvo perdažytos net dvylika kartų.
„Atidengimas nelengvas, daug kartų dažyta. Išlikę nemažai tapyto ploto. Galės atkurti pilną interjero vaizdą“, - žada restauratorė.
Atidengtas sienų dekoras padės atkurti visą Venclauskių namų interjerą. Muziejaus vadovas sako, kad tai bus puikus tarpukario laikų sienų tapybos ir namų interjero pavyzdys.
„Dabar, kai tiek nedaug turim paveldo... Autentiškas modernizmo architektūros pavyzdys. Svarbus ne tik Šiauliams, bet ir visai Lietuvai“, - priduria muziejaus direktorius.
Šiame name gyveno visoje šalyje garsi Venclauskių šeima. Kazimieras Venclauskis buvo vienas žymiausių Lietuvos advokatų, kultūros veikėjas, filantropas. Su žmona Stanislava užaugino dvi savo dukras ir apie šimtą našlaičių. Karo metais šeima gelbėjo ir priglaudė žydus, už tai buvo apdovanota.