Įsibėgėjant renovacijos procesui Lietuvoje siekiama užtikrinti saugumą ir sukurti kokybišką produktą. Deja, renovacija gali lemti ne tik taupumą ir šilumą, bet ir gaisrus, todėl būtina užtikrinti kvalifikuotus darbus ir tinkamų medžiagų panaudojimą.
Lietuvos ir užsienio priešgaisrinės saugos specialistai konstatuoja – nepaisant renovacijos, daugiabučių priešgaisrinė būklė prastėja, gaisrai kelia vis didesnį pavojų žmonių gyvybei. Tai patvirtina ir statistiniai duomenys – per penkis šių metų mėnesius Lietuvoje iš gaisrų buvo išgelbėta beveik penktadaliu mažiau žmonių nei praėjusiais metais per tą patį laikotarpį.
Reikia didinti darbų vykdytojų atsakomybę
Būsto energijos taupymo agentūros direktoriaus pavaduotojas Algirdas Genevičius teigia, kad būtina užtikrinti renovuotų pastatų draudimą dar dvejus metus po renovacijos, nes brokas dažniausiai išlenda būtent šiuo laikotarpiu. Pasak jo, reikia užtikrinti darbų vykdytojas būtų atsakingas už pastatą.
„Svarbu technologijos, gamybos procesas, medžiagos. Tikrinimai vyks nežinant rangovui, technikos vadovui ir kitiems, todėl bus išvengta bet kokių susitarimų“, – sakė A. Genevičius.
Tarptautinės organizacijos „Fire Safe Europe“ generalinio direktoriaus Billo Duncano teigimu, siekis yra Lietuvoje įvesti bendrai taikomas priešgaisrines priemones. Jis patikino, kad kitais metais atvyks patikrinti, koks progresas vykdomas.
„Būtų gaila, jei renovacijos proceso metu nebūtų peržiūrimos elektros instaliacijos, nes panorėjus tai padaryti po kažkiek metų, viskas kainuos nepalyginti brangiau“, – sakė B. Duncanas.
Vokietijoje pradėjus renovacijos procesą buvo susiduriama su panašiomis problemomis kaip Lietuvoje. „Rytų Berlyne mes turime panašius pastatus, todėl žinome, kokie nesklandumai gali kilti. Dažniausiai tai techninių konstrukcijų trūkumai, todėl turi būti akylai stebimi statybos, renovacijos darbai. Taip pat svarbu parinkti tinkamas izoliacines medžiagas, įrengti atsarginius išėjimus. Be to, būtina prižiūrėti, kad kvalifikuoti darbuotojai tinkamai elgtųsi darbų metu, nebūtų pastato viduje“, – sakė Berlyno ugniagesių tarnybos priešgaisrinės saugos vadovas Friederis Kircheris.
Gaisras išplinta per 5 minutes
Atlikta analizė Danijoje ir Nyderlanduose parodė, kad naudojant degias medžiagas izoliacijos sluoksnyje gaisro apkrova atitinkamai padidėja nuo 5 iki 9 kartų. Struktūrinė gaisro apkrova gali padidėti iki 13 proc. jei naudojama degi izoliacija, tačiau tik iki 2 proc. naudojant nedegias izoliacines medžiagas. Anot specialistų, padidėjus gaisro apkrovai gaisras gali įsiplieksti vos per 5 minutes. Gaisras gali išplisti per konstrukcijas arba per fasado sistemą.
Interesų konfliktas
Specialistai apgailestauja, kad priešgaisrinė sauga dažnai pastatų savininkų ir rangovų suvokiama kaip papildomų išlaidų reikalaujanti, o ne kaip neatsiejama tvarios statybos dalis. Taip pat pastebima, kad priešgaisrinė sauga konkuruoja dėl dėmesio su inovacijų, ekoprojektavimo, tvarumo, išteklių naudojimų mažinimo, legvasvoriškumo ir išlaidų mažinimo aspektais.
Todėl bandymai optimizuoti priešgaisrinę saugą dažnai pažeidžia saugumo reikalavimus, nes taip paliekama mažiau galimybių klysti nei anksčiau.
Kompensuojama nebus
Pasak A. Genevičiaus, vykdant priešgaisrinės saugos projektą bus rengiamas investicinis planas, kuris padės nustatyti, kokių darbų konkrečiam namui reikia, ir parinktos tinkamos bei saugios priemones tikslui pasiekti. Specialistas teigia, kad kol kas priešgaisrinės saugos programai nenumatytos valstybės ar kitų fondų finansavimas. „Finansavimas yra numatytas tik energiją taupančioms priemonėms – sienų šiltinimui, stogams, langams. Tačiau iš patirties galiu pasakyti, kad priešgaisrinės saugos priemonės sudaro tik nežymią dalį renovacijos projekto“, - sakė A. Genevičius.
Kad būtų išvengta susitarimų, renovacijos kokybės tikrinimas bus vykdomas perkant paslaugą per centrinę perkančiąją organizaciją – elektroninį katalogą. A. Genevičius patikino, kad šiame procese jokio žmogaus įsikišimas nėra įmanomas.