Britų milijardieriaus Richardo Bransono kampanija „It‘s time to end the war on drugs“ („Laikas baigti karą su narkotikais“) dėl visų narkotikų legalizavimo įgauna pagreitį. Praėjusią savaitę dvidešimt keturi įtakingi pasaulio veikėjai sėdo prie vieno diskusijų stalo Londone.
„Jei narkomanus laikysime nusikaltėliais, situacijos tikrai neišgelbėsime“, – garsia savo fraze diskusiją pradėjo R. Bransonas.
Išleistas 1 trilijonas
Visą pasaulį kviečiantis diskutuoti apie karo su narkotikais neefektyvumą R. Bransonas per diskusiją Londone atkreipė dėmesį į Portugaliją.
„Prieš dešimt metų Portugalijoje buvo legalizuoti visi narkotikai, – sakė vienas turtingiausių pasaulio verslininkų. – Sumažėjo vagysčių, užsikrėtusių ŽIV ir priklausomybę heroinui turinčių žmonių. Tai, kad narkomanai buvo vežami ne į kalėjimus, o į palatas, padėjo sukurti daug saugesnę visuomenę.“
Anot R. Bransono, JAV prezidento Richardo Niksono prieš penkiasdešimt metų paskelbtas karas neturi prasmės. „Kovai su narkotikais jau buvo išleista 1 trln. JAV dolerių (2,6 trln. litų). Ir tai nedavė norimų rezultatų“, – teigė R. Bransonas.
Pagal Jungtinių Tautų statistiką pasaulyje kanapes vartoja 166 mln. žmonių, tačiau, anot narkotikų legalizavimo siekiančių aktyvistų, niekas nuo kanapių nemirė.
Narkotikai – laisvė?
„WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange‘as taip pat buvo nusiteikęs tolerantiškai, o narkotikus vadino kaip vieną iš alternatyvų kūrybiškumui skatinti.
„Kiekvienai sistemai, kurioje vien pralaimėjimai, reikia naujų idėjų, naujų eksperimentų, – sakė J. Assange‘as. – JAV savo priežiūros būstines turi net 63 valstybėse, ten rūpinamasi ir narkotikų kontrole. Bet kol kas tai rezultatų nedavė. Mes kaip individai turime teisę mąstyti, reikšti mintis, kol neįsipainiosime į nusikaltimus, mūsų teisė yra daryti ką norime. Laisvė kontroliuoti savo būseną kai kuriems žmonėms suteikia papildomų kūrybinių galių, kurių reikia mums visiems.“
Anot „WikiLeaks“ įkūrėjo, valstybė neturėtų kištis ir reguliuoti šių žmogaus teisių.
„Beje, kanapės apskritai neturėtų būti priskiriamos prie karo su narkotikais, nes prie kanapių priprantama tiek pat, kiek ir prie bulvių“, – teigė J. Assange‘as.
Meksika – tik auka
Buvęs Meksikos prezidentas Vincete‘as Foksas diskusijoje sakė, kad karo su narkotikais metu Meksikai nepelnytai buvo priskiriamas labai blogas vaidmuo.
„Mes nesame narkomanų šalis, – sakė buvęs Meksikos prezidentas. – Tiesiog esame pakliuvę į turtingų Kalifornijos ir kitų JAV verslininkų pinkles, kuriems meksikiečiai nelegaliai tiekia narkotikus. Dažnai esame tranzitinė šalis, per kurią iš Pietų Amerikos, Kolumbijos, Venesuelos, Bolivijos, Ekvadoro į Šiaurės Ameriką keliauja narkotikai.“
Kontroliuoja meksikiečiai
Tačiau generolas, buvęs JAV nacionalinės narkotikų kontroliavimo tarnybos vadovas Barry McCaffrey itin griežtas tokiai lengvabūdiškai nuomonei.
„Metamfetaminas, heroinas, milžiniški kiekiai marihuanos – esate daugiausia narkotikų gaminanti šalis, – buvusiam Meksikos prezidentui sakė įtakingas amerikietis. – Dauguma JAV su narkotikais susijusios veiklos kontroliuojama septynių meksikiečių grupuočių. Vien pernai dėl narkotikų verslo Meksikoje žuvo 15 tūkst. vietinių.“
Padėti, o ne bausti
Audringų ovacijų sulaukė gėlių vaiką primenantis aktorius ir komikas Russelas Brando, diskusijoje internetu jis dalyvavo iš namų Kalifornijoje.
„Pats buvau ir narkomanas, ir alkoholikas, – teigė aktorius. – Tačiau dabar jau kelis mėnesius esu švarus. Gyvenimas yra gražus, tad pats žodis „karas“ yra blogas. Kodėl reikia kovoti su narkomanais? Jiems reikia padėti, o ne nusikaltėliais vadinti.“
Kaskart ekrane su kepure ir Kristų primenančia šukuosena pasirodantis ekstravagantiškais poelgiais garsėjantis R. Brando buvo piktai pasitiktas salėje sėdinčio „Mail on Sunday“ žurnalisto Peterio Hitchenso.
„Tokie neatsakingi tavo ir kitų tavo draugų poelgiai skatina kitų žmonių degradaciją. Ar suvoki, kokią įtaką tavo kalba daro vaikams?“ – piktinosi žurnalistas.
Reikia įstatymo
„Mail on Sunday“ žurnalistas prisipažino laukiantis, kad šita kampanija prieš kovą su narkotikais žlugtų.
„Turime suprasti, kad vartoti narkotikus yra blogai, todėl jie yra nelegalūs, – sakė P. Hitchensas. – Esame per daug savanaudiški, nes tai siejame tik su asmeniniu malonu. Tai tinka vienišiams. Bet jei tavo šeima paskui turės rūpintis suluošintu tavo protu ir kūnu, vadinasi, turi jausti atsakomybę kitiems šeimos nariams, visuomenei. Jei įstatymas padeda negauti narkotikų, jis turi būti.“
Drausti veiksmingiau
Pasaulis nėra pasirengęs narkotikų legalizavimui ir juos legalizavus galime išvysti, ko dabar net neįsivaizduojame.
Advokatas, politikas ir vienas iš Niujorko gubernatorių Eliotas Spitzeris griežtai teigė, kad tik kontrolė padės suvaldyti situaciją.
„Už kampo narkotikų ieškantį ir jų negaunantį žmogų sulaikyti ir atpratinti nuo kvaišalų daug lengviau, nei leisti jam laisvai tiekti psichotropines medžiagas ir tikėtis, kad jis atpras, – sakė Eliotas Spitzeris. – Ar kas pagalvojote, kokią rinką sukursime vaistų kompanijoms?“
Vaistų tiekėjai pelnysis?
Baiminamasi, kad legalizavus narkotikus vaistų kompanijos sukurs tokias veiksmingas ir nekaltas vaistų reklamas, kad jos atrodys kaip tradiciniai vaistai nuo skausmo. Pritariantys karui su narkotikais visuomenės veikėjai, kalėjimų gydytojai teigė, kad tik narkotikų draudimas gali stabdyti nusikalstamumą.
„Daugelis narkomanų nusikaltėlių, kurie patenka į kalėjimą, jau turi ilgą nusikaltimų istoriją, kol tampa narkomanais, – sakė kalėjimo gydytojas Nigelis Keeganas. – Tad absurdas sakyti, esą vien dėl to, kad visuomenė narkomaną toleruoja kaip nusikaltėlį, jis toks ir tampa.“
Reikia kontrolės
Knygos apie Meksikos ir Amerikos narkotikų karus „Amexika: War along the Borderline“ autorius Edas Vulliamy sakė, kad tie, kurie planuoja dekriminalizuoti narkotikus, tikriausiai nėra buvę ten, kur narkotikai itin paplitę.
„Man teko matyti daug narkomanų ir narkotikų užvaldytų vietų. Narkotikai turi būti griežtai kontroliuojami. Jei tėvai turi teisę su savimi daryti ką nori ir vartoti narkotikus, kokių teisių turi tokioje aplinkoje augantys vaikai?“ – klausė E. Vulliamy.