Šiandien užfiksuotas aukščiausias šią vasarą atvejų skaičius – 1 307. Palangos Basanavičiaus gatvėje vaikšto būriai žmonių. Jau kurį laiką augantis koronaviruso atvejų skaičius jų negąsdina:
„Nebijau, ne. Esu pasiskiepijęs, persirgęs, tris kartus skiepus gavęs. Nebijau.“
„Ai… Svarbiausia, kad viduje nebūtų baimės, kuri prišaukia visas ligas ir panašiai.“
„Mes jau patirtį turim. Tiesiog nieko naujo turbūt nebus. Tai gal bus drąsiau, nes žinosim, kad jis vėl kažkada baigsis.“
„Tiesiog kažkaip prasirgom ir, atrodo, nėra gal čia labai baisu.“
Kaip rodo statistika, būtent Palangoje dabar aukščiausias sergamumas koronavirusu. Čia sergamumas 100 tūkstančių gyventojų siekia beveik 700. Toliau rikiuojasi Druskininkų kurortas, Vilnius, Kaunas ir Joniškio rajonas. O sostinės Šeškinės poliklinikos registratūroje laukianti vilnietė Ona jau dėvi kaukę, nors ji dar nėra privaloma.
„Liga daugiau gali nuvarginti – kai atsidursi ligos patale“, – sako Ona.
O ar moterį gąsdina kylanti nauja koronaviruso banga?
„Manęs negąsdina. Aš pasiskiepijau pirmoji. Ir vėl, paklausiu registratūroje, jeigu skiepys mano amžiaus, tai vėl skiepysiuos“, – kalba Ona.
Tokiems kaip Ona, Sveikatos apsaugos ministerija turi gerų žinių: nuo rugpjūčio pirmosios ketvirtąjį skiepą galės gauti šešiasdešimties ir vyresni žmonės, kuriems yra didesnė rizika susirgti sunkia koronaviruso forma. O kol kas ligoninės fiksuoja lėtą kovido pacientų augimą. Vis dar pasitaiko mirčių.
„Šiandien turėjom vieną mirtį – netoli devyniasdešimt metų. Prieš kelias dienas turėjom dar dvi mirtis. Visi neskiepyti“, – teigia Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis.
Dažniausiai kovidu užsikrėtę žmonės sunkiai neserga, o laisvų lovų ligoninėse dar yra. Tačiau Klaipėdoje nuo kitos savaitės jau teks dėvėti apsaugines kaukes, mat naujų atvejų aptinkama vis daugiau.
„Yra ir pacientų. Vakar tris pacientus nustatėm įvairiuose skyriuose. Darbuotojai – vakar vieną darbuotoją… Atsirado. Čia nebuvo nė vieno, dabar jau atsiranda vienas, du, trys“, – kalba V. Janušonis.
Dėl koronaviruso išsitirti galima būtent poliklinikose. Sostinės Šeškinės poliklinikos gydytojai sako: dabar pacientų daugėja. Tiesa, kurį laiką koronaviruso atvejų mažėjo, o peršalimo ligų – daugėjo, dabar tendencija apsivertė.
„Tai pirmadienį buvo net mažiau pacientų, kuriems yra nustatytos peršalimo ligos, bet užtat yra daugiau pacientų, kuriems yra nustatytas kovidas“, – sako Šeimos medicinos skyriaus vedėja Natalija Šertvytienė.
O kas dažniausiai kreipiasi dėl koronaviruso?
„Matome, kad dabar daugiausiai kreipiasi jauni žmonės – tie žmonės, kurie daug keliauja, daug bendrauja ir tikrai suinteresuoti, kad jiems būtų kuo greičiau nustatyta diagnozė“, – tvirtina N. Šertvytienė.
Epidemiologai sako: griežtesnių ribojimų laukti nereikia ir jau dabar galima patiems saugotis koronaviruso.
„Kodėl nepanaudoti medicininės kaukės, jei asmuo turi tam tikras rizikas – ar ligos, ar amžiaus, ar jis bus ilgesnį laiką nevėdinamoje patalpoje. Sakykim, maldos namuose ar pobūvyje. Kodėl ne? Arba transporte viešajame“, – kalba epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Gali būti, kad dabar kylanti koronaviruso banga savo piką pasieks rugsėjį. Tačiau ar karantinas bus, dar sunku pasakyti. Vis dėlto ekspertai sako: visuomenę reikia įspėti.
„Jeigu visuomenė ir toliau nekreips dėmesio, ji pati save nubaus, ji pati sau apsunkins ekonominį gyvenimą. Juk kiekvienas biuletenis, nedarbingumo lapelis, kiekvienas atvejis, kiekvienas atsigulimas į ligoninę – taigi smūgis ekonomikai“, – tikina Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas Vytenis Povilas Andriukaitis.
Vyriausybė kol kas žmonėmis linkusi pasitikėti.
„Kažkokių specialių sąlygų nustatyti Vyriausybės mastu neplanuojama. Manau, kad žmonės yra pakankamai apdairūs įvertinti savo riziką susirgti, jau tikrai treti metai, kai pandemija tęsiasi“, – kalba ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Šiuo metu Lietuvoje koronavirusu serga daugiau nei 10 tūkstančių žmonių, spėjama, kad iki dar trečdalio atvejų gali būti nenustatyta.