Netoli Vilniaus nediduką gyvulių ūkį turinti Česlova, sako, kad prie ankstyvų rytų ji įpratusi. Moteris augina tris karves, pulkelį avių, vištų. Tad diena prasideda anksti, nes reikia visus gyvulius pašerti, karves pamelžti, išleisti pasiganyti.
„Rudenį tai septintą valandą keliamės. Einu į tvartą iškart duoti valgyti karvėms, nu, čia visiems gyvuliams duodam, o po to einam patys kavą gerti“, – pasakojo moteris.
Ūkininkė neslepia, kad gyvuliai, kaip ir žmonės, pripranta prie vienodo laiko ritmo, ir sunerimsta, kai šeimininkė valgyti atneša vėliau, nei įprasta. O tas ypač jaučiasi, kai dukart per metus – sukamas laikas.
„Penkiolika, dvidešimt minučių gali vėliau ar ankščiau, bet valandą dvi valandas negalima. Vėluoti negalima. Ir melžt reikia“, – kalbėjo Česlova.
Ne tik gyvuliams, bet ir žmonėms laiko sukiojimas atneša sumaišties. Nusprendus jo atsisakyti, dabar reikia nuspręsti kokį nuolatinį laiką: žiemos ar vasaros pasiliksime. Kaip tik dėl to kol kas ir neapsisprendžia šalies įvairių sričių ekspertai, šiandien pradėję apskrito stalo diskusijas.
„Na, rudenį lengviau adaptuojamasi, nes galima pamiegoti šiek tiek, bet vis tiek tai yra nemalonu, kada staiga vakaras pasidaro tamsus, atrodo, kur dingo viena valanda“, – teigė psichologas Remigijus Auškelis.
Specialistai tikina, kad nei laiko sukiojimas, nei tai, koks tas laikas žiemos ar vasaros, konkrečiai žmogaus sveikatai nekenkia.
„Rezultate, buvo pripažinta, kad poveikio sveikatai nėra, nes yra dalis žmonių, kuriems vienaip geriau, kuriems kitaip“, – komentavo SAM atstovas Almantas Kranauskas.
Kitą sako sveikatos ministras.
„Jautresniems žmonėms, ypatingai kurie miego sutrikimų turi, vaikams, tikrai tai yra bereikalingas dirginimas, juo labiau tuo metu, kai jis buvo priimtas tai buvo argumentai tikrai ne sveikatos, tai buvo ekonominio, taupymo argumentai ir tai buvo pirmojo pasaulinio karo metas“, – pridūrė Aurelijus Veryga.
Lietuvos sprendimas turėtų sutapti su kaimyninių šalių, esančių toje pačioje laiko juostoje. Kol kas didžioji dalis Europos, anot atliktų apklausų, norėtų kad nuolatiniu laiku taptų vasaros laikas.
„Kol kas tik mes ir suomiai pakankamai greitai organizuojamės apklausas ir per šiuos metus atrodo tik mums ir suomiams pavyks tas apklausas įvykdyti. Vokiečiai, praėjusioje ministrų taryboje jau buvo pasakę, kad jie irgi yra už vasaros laiką, ir kad jie yra apsisprendę“, – patikino Susisiekimo ministras Rokas Masiulis.
Šiuo metu susisiekimo ministerija daro gyventojų apklausas. Mėnesio pabaigoje turėtų būti jų rezultatai, tuomet ir paaiškės, kokio, žiemos ar vasaros laiko, nori ne tik specialistai, bet ir visuomenė.