• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei pažadinti atžalas – misija neįmanoma, psichologė pirmiausiai pataria nusiraminti. Jos teigimu, svarbu turėti kantrybės ir nesiimti itin drastiškų priemonių, kad nesutraumuotume vaikų.

Jei pažadinti atžalas – misija neįmanoma, psichologė pirmiausiai pataria nusiraminti. Jos teigimu, svarbu turėti kantrybės ir nesiimti itin drastiškų priemonių, kad nesutraumuotume vaikų.

REKLAMA

Štai dviejų mažamečių tėtis Vytautas 3 metų sūnų pradėjo vesti į darželį. Vyras sako, jog nors rugsėjis baigiasi, rytai, kai reikia žadinti atžalą vis dar yra sudėtingi.

,,Nenori keltis, traukia ant savęs antklodę ir nesikelia. Pradžioje žadinu atsargiai, paglostau veidą, atrodo, pradeda busti, bet vėliau žodžiai nebeveikia, negirdi jis nieko, guli, miega ir nekreipia dėmesio“, - pasakoja jis.

Vyras pabrėžia, kad jaunesnis sūnus, kuriam – vos metai, pats išgirsta žadintuvą ir vos jam suskambus, bunda, lekia, čiauška, tačiau vyresnysis – visai kitoks.

Jaunam tėčiui rūpi atrasti būdą, kaip palengvinti šią situaciją nepakenkiant vaikui, tačiau kol kas visos pastangos - bevaisės. Atrodo, jog nepadeda net teisingas miego ritmas, o ir darželis tampa vis labiau nepageidaujama vieta.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu psichologė Uldė Sirtautaitė sako, jog sunkiausia žadinti po atostogų, tad svarbu turėti kantrybės, nespausti savęs ir mažųjų.

REKLAMA

,,Grįžus po vasaros į mokyklą sunkiausia būna atsisveikinti su atostogų režimu ir įprasti prie naujo dienos ritmo, kėlimosi į mokyklą, pamokų, būrelių, namų darbų ruošimo, ėjimo laiku miegoti“, - sako specialistė.

Svarbu – ne tik miego ritmas

Jos teigimu, svarbu atkreipti dėmesį, kad dienos režimas nesusideda tik iš ėjimo laiku miegoti ir kėlimosi, jį sudaro labai daug elementų. Kuo aiškesnė dienotvarkė ir kuo labiau tėvai palaiko vienodo režimo laikymąsi, tuo greičiau vaikai prie jo įpranta. Ir tuomet tiek ėjimas miegoti, tiek kėlimasis nebeatrodo tokie baisūs.

REKLAMA
REKLAMA

Psichologė pataria, kad žadintų žadintuvas ar kokia linksma melodija, o ne pikti tėvai. Taip pat pravartu rytui pasiruošti iš vakaro: susidėti drabužėlius, kuprinę, turėti paruoštus priešpiečius, jei tėvai juos deda į mokyklą. Tuomet ryte pavyksta sutaupyti ir laiko, ir gerą nuotaiką.

Specialistė pabrėžia, jog kiekvieno organizmo medžiagų apykaita kitokia, o tai labai susiję su biologinio laikrodžio veikimu. ,,Be abejo, tai, kaip lengva atsikelti, lemia ir nuėjimo miegoti laikas, ir ar yra įprastas miego režimas, ir dar daugiau veiksnių. Jei vakare sunku užmigti, ryte sunkiau keltis, tad verta ieškoti būdų ir užmigimo laiko sutrumpinimui, galbūt prieš miegą kokios nors veiklos labai įaudrina“, - sako U. Sirtautaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat pamini, jog jei ėjimo miegoti procedūra sukelia konfliktą, užmigti sunku gali būti ir pykčiui sukilus. Be to, išsiderinus miego režimui gali suprastėti pažintinės funkcijos - sunkiau išlaikyti dėmesį, įsiminti informaciją. Tuomet ir pamokose gali pasidaryti sunkiau dalyvauti.

,,Neturint įprasto režimo, kyla daugiau streso, biologinio laikrodžio sistema išsibalansuoja ir organizmui sunku numatyti, kada reikia būti pasiruošus darbams, o kada jau galima nurimti ir atsipalaiduoti“, - teigia ji.

REKLAMA

Drastiškos priemonės nepadės

Psichologė pataria kiekvienoje šeimoje pamažu ieškoti geriausių variantų. Svarbu, jog tai būtų metodai, kurie niekam nekelia neigiamų emocijų.

,,Rytas įkvepia visai dienai, tad jei rytą pradedame šoko būsena, šaltu vandeniu dar lovoje ar kokiu kitu stipriai invazišku žadinimo metodu, dieną vaikai gali jausti susierzinimą, išsiblaškymą“, - sako ji.

Geriausia – vienas žadintuvas

U. Sirtautaitė nepataria pratęsti miego atidedant žadintuvo signalą, tai, anot jos, gali būti kenksminga organizmui, kadangi jis galų gale susipainioja, kokią užduotį vykdyti: miegoti ar keltis. ,,Pačiame budimo procese dalyvauja daug visokių organizmo dalių, medžiagų. Pavyzdžiui, kiekviena rytą mus žadindamas organizmas išskiria didesnį kortizolio - streso hormono kiekį, kad atsibustumėme. Tad vis iš naujo atidedant žadintuvo signalą organizmui visą procesą reikia kartoti keletą kartų“, - teigia U. Sirtautaitė.

REKLAMA

Jos teigimu, geriausia tiksliai suskaičiuoti, iki kada galima miegoti, sau tą miegą padovanoti, bet suskambus žadintuvui vis dėlto keltis iškart.

O jei pagunda labai didelė, galima truputį save apgauti ir parsisiųsti išmaniąją programėlę, kuri įpareigoja išspręsti matematinį uždavinį, norint paspausti žadintuvo atidėjimo mygtuką. Psichologė juokauja, kad matematika pakelia kortizolio lygį pakankamai, jog galėtumėme keltis iškart. Galiausiai, su mažaisiais ji pataria kantriai ieškoti švelnių būdų, stengiantis įvesti ne tik miego ritmą, bet ir darnų kasdienybės režimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų