Stresas
Moksliniai tyrimai rodo, kad ryšys tarp streso ir nutukimo – itin stiprus. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės negali atsikratyti svorio. Kuomet patiriame stresą, išskiriame streso hormoną – adrenaliną, o tai paruošia mūsų kūną kovai arba pabėgimui nuo gręsiančio pavojaus. Kraujo tiekimas yra nukreipiamas nuo tokių procesų, kaip virškinimas ir tai organizmą priverčia kaip kurą naudoti gliukozę, o ne riebalus. Kuomet stresas trunka ilgai, kūnas pradeda gaminti kitą streso hormoną – kortizolį, kuris naikina raumenis. Mokslininkų įrodyta, kad žmonės, kurių organizme yra aukštas kortizolio lygis, ypač yra linkę priaugti svorio juosmens dalyje.
Patarimas. Kuomet randate keletą laisvų minučių, sustokite ir taisyklingai kvėpuokite. Diafragminis kvėpavimas yra geriausia priemonė mažinant stresą. Pasistenkite bent kartą per dieną vienu metu padaryti 20 įkvėpimų- iškvėpimų.
Lytiniai hormonai
Moterims, savaitę prieš mėnesines, svorio priaugimas gali būti visai ne fantazija. Pasitaiko atvejų, kada priaugama net iki trijų kilogramų. Jie gali nukristi kartu su užsilaikiusiais skysčiais, susikaupusiais dėl kylančio estrogenų lygio. Tuo pat metu krinta kito hormono – progesterono lygis, kuris daro dar blogesnę įtaką mūsų svoriui. Žemas progesterono lygis sukelia didelį cukraus troškimą, taip pat tai gali pakenkti motyvacijai mankštintis.
Patarimas. Jei kūnas yra linkę turėti skysčio užsilaikymo simptomų, tokių, kaip pabrinkimas aplink pilvą, patinusios krūtys ar svorio priaugimas, pamėginkite atsisakyti kavos ir pakeiskite ją vaistažolių arbata. Stebėkite save ir po keturių savaičių pamatysite, ar simptomai slūgsta. Tikėtina, jog medžiagos, vadinamos metilksantinais, esančios kofeino pagrindo produktuose gali prisidėti prie šių simptomų.
Aukštas insulino lygis
Insulinas yra hormonas, gaminamas mūsų kasoje. Jis padeda kūnui perkelti cukrų, gaunamą iš maisto, į kūno ląsteles. Pirmiausia, insulinas transportuoja gliukozę į kepenis, o tada į raumenis, kur jis kaupiamas kaip glikogenas ir naudojamas kaip energija. Jei yra jo perteklius (įprastai taip ir būna), jis cukrų perkelia ir kaupia kūno riebalų ląstelėse. Perdirbtų angliavandenių prisotinto maisto ir cukraus vartojimas gali sukelti itin aukštą insulino perteklių. Taigi, jei jau kelis mėnesius mankštinatės ir sveikai valgote, tačiau rezultatų nesimato, pasitikrinkite savo gliukozės ir insulino lygį kraujyje apsilankydami pas gydytoją.
Patarimas. Stenkitės gauti angliavandenių iš įvairaus maisto, ypač daržovių ir vaisių, stebėkite, kad maisto racione netrūktų baltymų, gaunamų iš liesos mėsos, žuvies, kiaušinių ir ankštinių daržovių. Taip pat organizmą aprūpinkite augaliniais riebalais, valgant avokadus, riešutus, įvairias sėklas, alyvuoges. Tokia įvairovė gali sulėtinti gliukozės patekimą į kraują ,o tai reikalauja mažiau insulino.