56-erių Darius Sužiedėlis, JAV lietuvių diplomatas, vertėjas, gyvenantis netoli įvykių epicentro, naujienų portalui tv3.lt pasidalijo dabartine situacija ir papasakojo, į kurį miestą nusprendė evakuotis, kad galėtų laiku apsisaugoti.
Atskleidė situaciją
NHC pranešė, kad Centrinėje Floridos pusiasalio dalyje kilo gyvybei pavojinga audra, lydima stiprių vėjų ir staigių potvynių. Dariaus teigimu, jie evakavosi į Orlandą (miestas, Floridos valstijoje, – tv3.lt), esantį už maždaug pusantros valandos nuo jų gyvenamosios vietos, Sent Pitersbergo.
„Čia labai ramu, tik pradeda aušti, per viešbučio langą nesimato jokios žalos. Mes taip pat likome visą naktį su elektra. Kiek matau per langą miestas aplinkui su elektra, praūžė pro mus maždaug vidurnaktį, tarp 2 val. ryto. Buvo siaubingi, garsūs vėjai, kurie labai trukdė, neišėjo miegoti“, – dabartinę situaciją Orlande papasakojo vyras.
Pasak Dariaus, iš jo draugų, likusių Sent Pitersbergo mieste, kol kas nėra jokių žinių, jis bando su jais susiekti, tačiau mano, kad jie yra saugūs, nes pokalbiu metu su Dariumi, Amerikoje buvo ankstus rytas (JAV ir Lietuvos laikas skiriasi 7 valandomis).
„Maždaug visi mano draugai, artimieji, pažįstami, visi evakavosi toliau – iki Džordžijos, iki Teksaso, o mes norėjome likti kiek įmanoma arčiau namų, nes mūsų nėra pavojaus namui, tačiau pas mus yra medžių aplinkui. Bijome, kad medžiai nenuvirstų, nežinome, kas gali nutikti“, – sako jis ir priduria, kad kiek turi žinių apie saviškius ir draugus, jie šiuo metu yra saugūs.
Darius pasakoja, kad Sent Pitersbergas, miestas, kuriame jie gyvena, yra netoli Tampos miesto, o visa Tampos įlanka ir miestų bei miestelių sistema yra prie vandens, vakarinėje Florijos pakrantėje, prie Meksikos įlankos.
JAV lietuvių diplomatas, kalbėdamas apie savo evakuaciją dėl uragano Miltono, atskleidė, kad procesas buvo gan sudėtingas.
„Turime tris kates, todėl pirmiausia reikėjo jas sugaudyti ir susidėti į mašiną. Paruošėme namus kiek įmanoma – stogas ir namas yra nauji, o langai priešuraganiniai, todėl dėl jų nesijaudinome. Surinkome visus daiktus iš lauko, įskaitant kėdes ir baldus, pasiėmėme pasus, dokumentus, brangenybes sudėjome į seifą, ir išvažiavome“, – situaciją atskleidžia vyras.
Pasak jo, atsisveikino ir su namais, nes niekada nežino, kas gali nutikti: „Tai jau antra mūsų evakuacija – pirmoji buvo 2017 metais, kai smogė kitas uraganas, todėl turėjome tam tikrą patirtį, pagal kurią orientavomės ir šįkart“.
Į įlanką audra smogė po šimto metų
„Pirmą kartą istorijoje per šimtą metų smogė į šią įlanką. Mes dabar esame Orlande, Floridos valstijos centre, kur yra visos pramoginės paslaugos, maždaug 150 km. nuo pakrantės. Mūsų namas nėra evakuacijos zonoje, 10 kvartalų nuo vandens, esame pakankamai saugūs nuo potvynių, bet nuo vėjo, deja, niekur neišeina apsisaugoti“, – pabrėžia jis.
Darius su šeima išvyko į viešbutį Orlande, į paskutinį laisvą likusį kambarį: „Jį užsisakėme ir išvažiavome, kai tik buvo proga“.
Visgi jie norėjo likti Sent Pitersberge, netgi buvo užsisakę viešbutį šioje vietovėje, tačiau paskutinę minutę viešbutis jiems pranešė, kad negali priimti žmonių, nes patys evakuojasi.
„Turėjome greitai susigaudyti ir rasti vietą, susiradome Orlande, už pusantros valandos, truputį toliau. Mes nutarėme savanoriškai pasitraukti, mums niekas neliepė išvykti, bet dėl medžių ir vėjų grėsmės nutarėme nelikti namuose“, – apie saugumą atvirauja vyras.
D. Sužiedėlis: „Pirmas uraganas padarė daugiau žalos“
Paklaustas apie tai, kaip išgyveno prieš dvi savaites Floridą siaubusį uraganą „Helene“, kuris smogė regionui su stipriais vėjais ir potvyniais, sukeldamas didžiulę žalą dalyje valstijų, vyras sako, kad tuo metu buvo Vašingtone, tačiau namuose buvo likęs namiškis, kuris stebėjo situaciją.
„Buvome pasiruošę, kadangi jis [uraganas „Helene“] buvo 150 km. nuotoliu, jis tiesiai nesmogė. Jis buvo mums gana nebaisus, bet daug lietuvių gyvena Gulfporte, tai buvo ir namų apsemtų, bet nežinau, kokia padėtis šiandien“, – atskleidžia jis.
Vyro teigimu, pirmasis uraganas padarė daugiau žalos, nes nuo jo kilo didžiulis potvynis, vanduo buvo pakilęs iki kelių metrų. Visgi, pasak jo, kadangi yra pusiasalis, visos pakrantės buvo apsemtos.
„Nežinome, kokia žala, bet pakankamai baisu, žmonės, kurių namai buvo apsemti, jie visus daiktus buvo pasidėję lauke, kad išdžiūtų ir jiems staigiai juos reikėjo perkelti vėl atgal į apsemtą namą, kad vėjas jų nenupūstų.
Vakar naktį buvo baisūs vėjai. Baisu, kai nežinai ko tikėtis, esame labai stipriame viešbutyje, gelžbetoniniame, dėl to per daug nebijome, bet garsas psichologiškai veikia, nežinai ko tikėtis, kai grįši namo“, – nuogąstaudamas pasakoja Darius.
Visgi, vyras sako, kad toks laukimo periodas yra visada baisus, nes negali grįžti namo, o visi tiltai į pusiasalį yra uždaryti: „Savivaldybė atsiuntė SMS žinutę, kad prašo gyventojų kol kas negrįžti“.
Per televiziją – skleidžiama panika
Pasak Dariaus, jie nežino, kada bus galima grįžti atgal į namus. Nors turi pažįstamą, kuris liko mieste, jis nespėjo visko apvažiuoti, nes policija yra užblokavusi kelius ir prašo žmonių niekur nevažinėti bei likti namuose.
„Manau dienos bėgyje viskas paaiškės. [..] Elektros namuose nėra, jos netekome apie aštuntą valandą vakare, bet turime kameras, iš kurių nebegavome jokių signalų. Net ir vandens tiekimas, kanalizacija yra nutraukti, nes savivaldybė nutarė apsaugoti vamzdžius, nes taip saugiau“, – pabrėžė jis.
Darius išvyko iš savo namų vakar ryte, dar prieš prasidedant audrai. Jis paaiškino, kad turėjo 12 valandų pasiruošimui, nes tuo metu buvo Vašingtone ir teko skristi paskutiniu lėktuvu į namus. Audra įsiveržė vidurnaktį.
„Labai realistiškai žiūriu [į situaciją], nežinai ko tikėtis, stengiesi nežiūrėti į TV ekranus, nes vaizdai baisūs, panika skleidžiama. Mes išjungiame visus radijus, žiūrime tik per telefonus, kai vietinis korespondentas kalba“, – su nerimu balse pasakoja jis.
Vis dėlto, Darius pabrėžia, kad šiuo metu yra sudėtingas laikotarpis, kai stengiasi nesekti naujienų per dažnai, nes laukia signalo, kada galės grįžti namo. Jis nerimauja dėl savo namų būklės ir nežino, kaip jie atrodys po audros.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Aš nesuprantu kaip bent vidurinę įmanoma baigt nesuvokiant žodžių reikšmės.