• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kurį laiką kylant aistroms ir diskusijoms dėl Lietuvoje išaugusių maisto produktų kainų, socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė lyginti Prancūzijos ir Lietuvos kainas. Komentatoriai ironizuoja, jog internetu užsisakyti prekes iš Prancūzijos būtų pigiau, nei apsipirkinėti Lietuvoje, kiti rašo apsipirkinėjantys tada, kai sulaukia nuolaidų. 

Jau kurį laiką kylant aistroms ir diskusijoms dėl Lietuvoje išaugusių maisto produktų kainų, socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė lyginti Prancūzijos ir Lietuvos kainas. Komentatoriai ironizuoja, jog internetu užsisakyti prekes iš Prancūzijos būtų pigiau, nei apsipirkinėti Lietuvoje, kiti rašo apsipirkinėjantys tada, kai sulaukia nuolaidų. 

REKLAMA

Pigiausių prekių maisto krepšelio Lietuvoje kaina pabrango 5 eurais nuo praėjusių metų sausio. Į tai reaguoja ne tik Lietuvos gyventojai, bet ir valdžia. 

„Kodėl mūsų maisto kainos jau artėja prie Norvegijos?“ – retoriškai klausė komentatorius socialiniame tinkle „Reddit“.

„Mes ne vieni su tokiomis problemomis, bet taip pat nesame iš tų, kurie kažką dėl tos problemos daro“, – piktinosi kitas komentatorius.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, buvo ir tokių, kurie teigė, kad kainos Lietuvoje akių visai nebado. 

Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, kodėl kai kurių socialiniame tinkle minėtų prekių kainų skirtumai Lietuvoje ir Prancūzijoje siekia 2 kartus ir ką apie žmonių reakcijas į kainų augimą sako ekspertai. 

REKLAMA

Dalis produktų perpus brangesni, bet skiriasi ir šalių PVM

Bananų kainos Prancūzijoje siekia 0,81 euro už kilogramą, o Lietuvoje 1,35 euro skirtingose Lietuvos maisto prekių parduotuvėse.

Nektarinų kaina gali skirtis net 4,5 euro, priklausomai nuo Lietuvos parduotuvės. Mat Prancūzijos maisto prekių parduotuvėje kilogramo nektarinų kaina siekia apie 2,5 euro, o Lietuvoje nuo 4 iki 7 eurų. 

REKLAMA
REKLAMA

Didesnį skirtumą galima pastebėti tikrinant kavos kainas, mat to paties gamintojo kava Prancūzijoje gali būti bene per pus pigesnė nei Lietuvoje. Mat Lietuvoje pastaroji kainuoja nuo 11 iki 12 eurų, o Prancūzijoje apie 6 eurus.

Taip pat to paties gamintojo šokoladinio kremo kaina Prancūzijoje yra mažesnė per 2,5 euro negu Lietuvos parduotuvėse. 

Tiesa, Lietuvoje pridėtinės vertės mokestis (PVM) maistui yra 21 proc., o Prancūzijoje 5,5 proc. arba 10 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl, jeigu prekybininkas parduoda tą pačią prekę už 10 eurų, pridėjus PVM Lietuvoje ji yra parduodama už 12,1 euro, o Prancūzijoje už 11 arba 10,55 euro. 

Nepaisant to, dalis socialiniame tinkle tikrintų prekių Prancūzijoje yra regioninės arba arčiau tiekėjo negu Lietuva, todėl ir tai daro įtaką kainų skirtumui. 

Ekspertai abejoja, kad maisto kainas įmanoma sumažinti

Vis dėlto kainų augimą Lietuvoje pastebi ne tik pirkėjai, bet ir valdžia. Todėl Vyriausybė subūrė Maisto tarybą.

REKLAMA

Tačiau rinkos ekspertai ir pačios tarybos nariai abejojo, ar valdžiai pavyks sumažinti maisto kainas.

„Vienas iš esminių klausimų, ką ir gerbiamas ministras minėjo, kaip tai koreliuos su konkurencijos teise, su konkurencijos įstatymu, kokių kainų taryba prašys atskleisti“, – kalbėjo Pramonininkų konfederacijos atstovė Daiva Macijauskė.

„Tai yra visiškai nerealu ir tai yra ambicijos, kurios niekuo nepagrįstos“, – įsitikinęs ekonomistas Aleksandras Izgorodinas

REKLAMA

„Žinių radijo“ laidoje Vilniaus Universiteto rinkodaros mokslų daktarė, elgsenos kainodaros specialistė Indrė Radavičienė teigė, kad žmonių reakcija į kainų pokytį yra normali, nes kainų pokytis įvyko, palyginti, greitai, o augimas buvo nemenkas. 

Prekybos centrai gali manipuliuoti kainomis

Tačiau atkreipė dėmesį, kad vartotojai dažnai renkasi prekybos centrą ne tik pagal prekių kainas, bet ir pagal kitus vertės aspektus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šioje vietoje man yra labai keista, kaip valstybė gali kištis į laisvą rinką. <...> Jeigu jūs paklausite vartotojų, kodėl jie renkasi vieną, o ne kitą prekybos centrą, jie labai dažnai tai asocijuoja su gaunama verte. Ir štai tada kyla klausimas, ar iš tikrųjų žmogus perka kainą, ar jis perka patogumą, t. y. arčiau namų, didesnis asortimentas ir panašiai“, – pažymi I. Radavičienė. 

REKLAMA

Jos manymu, teisingos ar sąžiningos prekės kainos nustatyti nepavyktų, nes tai subjektyvu kiekvienam pirkėjui. Tačiau esą nesąžiningumo atvejų nustatant prekių kainą tikrai yra. 

„Kai prekybos prekybos centras, pavyzdžiui, padidina kainą, o po to padaro nuolaidą labai didelę. Aš sakyčiau, tai yra manipuliacija jau, o vartotojai kaip į spąstus įkliuvę. Mes labai dažnai susiduriame su „Juoduju penktadieniu“, kai tas efektas įvyksta. <...>

REKLAMA

Manipuliacija gali būti, kai kaina yra diskriminuojama. Tai reiškia, kad vienai grupei yra pigiau, kitai grupei yra brangiau, nors gauname tą pačią produkto vertę“, – laidoje kalba I. Radavičienė. 

Visą „Žinių radijo“ pokalbį laidoje „Ekspertai pataria“ su Indre Radavičiene, Vilniaus Universiteto rinkodaros mokslų daktare, elgsenos kainodaros specialiste, galite klausyti čia:

Lietuvą lyginti su kažkokiais ubagais prancūzais ? :))) Mažiausių algų valstybėje viskas turi būti brangiausia, kad išsiskirti iš europinio konteksto
Maisto kainos sumažės tuomet kai į miestus sugrįš privačios smulkios parduotuvės o prekybos centrai bus priversti išsikelti į užmiesčius kaip tai padaryta Prancūzijoje ar Vokietijoje nustačius didelius mokesčius prekybocs centrams esantiems miesto zonoje. Prekybos centrai kaip Prancūzijoje taps vieta į kurią vykstama prekintis savaitei, o mažos parduotuvės užpildys spragą kasdienių produktų pirkimui. Mažos privačios parduotuvės konkuruos dėl klientų todėl kainos nebus diktuojamos nei tiekėjams nei pirkėjams kaip tą šiuo metu daro prekybos tinklai. mažos privačios parduotuvės nešvaistys pinigų beprasmei reklamai kuri sudaro iki 30% kainos. Deja prekybos tinklai ko gera labai finansuoja partines gaujas kad valdžia net neužsimena apie poreikį prekybcentrius iškelti į užmiestį ir pagerinti ne tik konkurencinę aplinką bet ir transporto eismą.
viskas gynybai, viskas atgrasymui. Dabar dar pabrango nepriklausoma elektra. Tuoj dziausim zarnas ant tvoru...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų