Naujagimės senelis pasakoja, kokius kryžiaus žygius reikia pereiti, kad galėtum auginti savo anūkę.
Penkiolikmetė prie veido glaudžia savo naujagimį. Nepilnametė mama tapo prieš savaitę. Mergina sako, kad lengvai susitvarko su naujomis pareigomis. Vardo dar neturinti mergytė esą daug miega, noriai valgo. Visgi, mokyklą dar lankiusiai merginai nėštumas sujaukė gyvenimą. O ir įvairios aplinkinių replikos dar lydės ilgai.
Per pusantros paros trukusį gimdymą prie penkiolikmetės buvo jos tėvas. Jis sako, griežtai nurodęs medikams neskatinti ir nenuskausminti gimdymo, net tada, kai kūdikio širdelė ėmė lėčiau plakti. Vyrui nepatiko, kad kol dar kūdikis nebuvo gimęs, į palatą atėjo socialinė darbuotoja, kuri pasidomėjo, kas bus atsakingas už naują gyvybę.
„Siūlė į kartų namus kad eitų gyventi. O dukra turi abu tėvus, anūkė abu senelius, o vaikui valdiškuose namuose gyventi. Tokie pasiūlymai buvo. Paskui užsiminė ir apie kraštutinę priemonę, kad teismas suteiktų jai kaip pilnametės statusą, kad pati galėtų auginti. Bet teisme reikalaus, iš ko ji gyvens, turi darbą turėti“, – sakė kūdikio senelis Mindaugas.
Seneliu tapęs Mindaugas pasakoja, kad jo namuose vakar lankėsi ir vaiko teisių specialistai.
Vaiko teisių specialistai sako, kad kursų seneliui, norinčiam auginti nepilnametės dukros vaiką, nereikėtų, jei būtų akivaizdu, kad senelis gali susitvarkyti su naujagimiu. Esą vyro namuose didelė netvarka, neaišku nei kur naujagimis miegos, nei kur bus prausiamas. Paprašius vyro apsikuopti prišnerkštą butą, susiremontuoti įlūžusias kambario grindis, šis daugiau vaiko teisių nebeįsileido ir dėl to kilo konfliktas.
„Nepilnametę motiną su kūdikiu leisti gyventi į nežinią tikrai negalime. Turime įsitikinti, kad aplinka yra saugi, gyvenimo sąlygos yra tinkamos. Tai, ką matėme vakar, sąlygos tikrai reikalavimų neatitinka“, – kalbėjo vaiko teisių specialistė Neringa Kupčiūnienė.
„Vienais metais du–trys, daugiau nebūna tikrai. Ir paprastai yra nustatoma nepilnametės seneliams globa tam vaikui gimusiam. Ir aišku, įvertinamos sąlygos, taip kaip ir kiekvienam globėjui keliami reikalavimai, įvertinama ir paskiriamas jis globėju“, – tikino Kauno raj. Vaiko teisių sk. vedėja Janina Dabašinskienė.
Jeigu seneliai nenori ar negali rūpintis nepilnametės dukros vaiku, jauna mama su kūdikiu apgyvendinama krizių centre, bet vaikas iš jos neatimamas. Taip nutinka tada, jei ir pati nepilnametė motina nesirūpina mažyliu. Jauniausiai Lietuvos nepilnametei mamai buvo vos vienuolika.
Plačiau apie tai TV3 reportaže