Kaip portalą informavo NVSC atstovė Lina Grinytė-Jauniškienė, kad per šį gripo sezoną, kuris prasidėjo 2019 m. rugsėjo 30 d., iš Lietuvos gydymo įstaigų iš viso gavo 4 pranešimus apie mirties nuo gripo ir jo sukeltų komplikacijų atvejus (2020-01-04, 2020-01-29, 2020-02-02, 2020-02-04).
Du iš šių atvejų buvo Panevėžio apskrityje, du – Vilniaus apskrityje.
„Mirusiųjų amžius – nuo 47 m. iki 79 metų. Trys iš šių asmenų turėjo lėtinių ligų, apie vieną kol kas neturima tokios informacijos, epidemiologinis tyrimas tęsiamas. Yra žinoma, kad du iš jų nebuvo pasiskiepiję, apie kitus du kol kas tokios informacijos neturime“, – sakė L. Grinytė-Jauniškienė.
Dar sausio pirmosiomis dienomis pranešta apie 54-erių nuo gripo komplikacijų mirusį Kupiškio rajono gyventoją. Kaip skelbta, tuomet gana sunkios būklės vyras į Kupiškio ligoninę kreipėsi ne dėl gripo, bet buvo iškart paguldytas į reanimaciją. Per kelias valandas vyriškis buvo išvežtas į Respublikinę Panevėžio ligoninę. Iki kreipimosi į medikus pacientas apie savaitę savarankiškai gydėsi namie.
Pasiteiravus, kodėl nebuvo skubėta informuoti visuomenės apie kitus tris mirties nuo gripo atvejus, NVSC atstovė atsakė, kad pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymą įstaiga apibendrina savaitės duomenis apie registruotus gripo ir ŪVKTI atvejus bei duomenis apie dėl gripo hospitalizuotus asmenis ir juos teikia SAM, suinteresuotoms institucijoms ir žiniasklaidai.
„Detalesnė informacija apie visas užkrečiamąsias ligas kas mėnesį yra skelbiama NVSC interneto svetainėje pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą formą, kurioje yra skelbiama ir apie mirties nuo užkrečiamųjų ligų atvejus.
Taip pat informacija apie mirties nuo gripo atvejus teikiama apibendrintai, tačiau ne kiekvieną kartą apie kiekvieną atvejį atskirai. Jūsų minėtas atvejis sausio pradžioje buvo pirmasis šį gripo sezoną, dėl to jis buvo nušviestas plačiau. Gyventojams ar žiniasklaidos atstovams kreipiantis į NVSC visada teikiama informacija, kurios nedraudžia teikti Lietuvos Respublikos ir Europos teisės aktai", – paaiškino ji.
Sergamumas gripu auga
Kiekvienais metais Lietuvoje gripu suserga nuo 40 iki 60 tūkstančių gyventojų. Ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis gripo sezono metu perserga net iki 800 000 gyventojų. Dažniau serga vaikai. Deja, bet mirčių nuo gripo ir jo komplikacijų pasitaiko beveik kiekvieną gripo sezoną. Pernai nuo gripo mirė 26 asmenys, vidutinis mirusiųjų amžius buvo 60 metų.
NVSC dar savaitės pradžioje pranešė, kad susirgimo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) atvejų daugėja. Nors šiemet sergančiųjų gerokai mažiau nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu, tačiau sergamumo gripu ir ŪVKTI rodikliai kas savaitę didėja.
Praėjusią savaitę (sausio 27 d.–vasario 2 d.) bendras sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis siekė 82,2 atvejo 10 tūkst. gyventojų, daugiausiai sergančiųjų – Kauno apskrityje (96,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų), mažiausiai – Utenos apskrityje (57,3 atvejo 10 tūkst. gyventojų).
Gripas praėjusią savaitę diagnozuotas 1185 Lietuvos gyventojams, sausio 20–26 d. susirgusiųjų šia liga buvo 947.
Š. m. sausio 27 d.–vasario 2 d. dėl gripo šalies ligoninėse gulėjo 119 asmenų, tarp jų 80 vaikų ir 3 nėščiosios. Intensyvios terapijos skyriuje buvo gydoma 10 asmenų.
Kaip saugotis gripo?
Medikai pabrėžia, kad skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų.
Siekiant išvengti gripo ir kitų viršutinių kvėpavimo takų infekcijų rekomenduojama dažnai plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis, masinio žmonių susibūrimo vietų.
Labai svarbu kosint ir čiaudint prisidengti burną, neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos. Reikia nepamiršti gerai vėdinti patalpas, o susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.
Nepainioti gripo ir peršalimo
Specialistai primena, kad labai svarbu paprasto peršalimo nepainioti su gripu. Tiek peršalimui, tiek gripui yra būdingi panašūs simptomai, tačiau gripo atveju simptomai daug sunkesni, labiau išreikšti.
Nors peršalimas labai vargina, dažniausiai nesukelia rimtų komplikacijų. Pirmasis peršalimo simptomas yra gerklės skausmas, praeinantis per vieną arba dvi dienas. Vėliau prisideda varginanti sloga, kosulys, bendras silpnumas. Peršalimo metu gali pakilti temperatūra, tačiau ji dažniausiai nesiekia 38 laipsnių. Susirgus pasveikstama per vieną savaitę.
Gripui būdingi simptomai yra daug intensyvesni nei peršalus. Gripas dažniausiai prasideda staiga. Pagrindiniai simptomai yra aukšta temperatūra, daugiau nei 38 laipsnių, bendras silpnumas, raumenų, galvos skausmas bei viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai – gerklės skausmas, sloga, kosulys. Sunkiausias periodas sergant gripu yra pirmosios penkios dienos. Tuo metu simptomai patys intensyviausi. Dauguma žmonių pasveiksta per 7–10 dienų, tačiau bendras silpnumas ir bloga savijauta gali užsitęsti iki kelių savaičių.