Aplinkos ministro Simono Gentvilo teigimu, renovacijos procese daug kas keičiasi.
„Mes save kartais plakame, kad lėtai vyksta renovacijos procesas, bet turime padėkoti daugeliui buvusių Vyriausybių, nes Lietuva yra renovavusi 10 proc. iš 40 tūkst. šalies daugiabučių.
Tai viena geriausiai veikiančių valstybinių programų, kur valstybė dalyvauja ir su subsidija, ir su administravimu“, – iš Seimo tribūnos Vyriausybės pusvalandžio metu antradienį kalbėjo S. Gentvilas.
Pasak jo, norint pagreitinti procesą ir renovuoti daugiau pastatų, reikia peržiūrėti visą modelį. S. Gentvilas pažymėjo, kad pabrango darbo jėga, kaštai išaugę tiek, kad renovacijos projektai ir viešieji pirkimai neįvyksta, dėl užsidariusių sienų su Baltarusija nebeatvyksta pigi darbo jėga.
„Reikia iš esmės permąstyti renovaciją, pasižiūrėti, kaip mes žaliau galime tą padaryti ir kaip mes galime greičiau padaryti patį procesą, kad vidutinė renovacija truktų ne trejus metus, o įtilptų į dvejus“, – dėstė jis.
S. Gentvilo tvirtinimu, ateitis yra skydinė renovacija. Jis demonstravo pavyzdį, kaip gamykloje pagaminta į „Lego“ detalę panaši konstrukcija yra „prilipdoma“ prie namo.
„Taip atrodys nemaža dauguma renovuojamų pastatų, kurie turi pakankamai erdvės privažiuoti sunkiajai technikai.
Tuo būdu mes galėsime renovaciją atlikti iš žiemos metu, išvengsime daugiau klaidų statybų aikštelėje, nes patys gaminiai bus pagaminti gamykliniuose sandėliuose ir tai sumažins poreikį darbuotojų, kurie stovi atvirame ore ant pastolių“, – pasakojo ministras.
Bandomiesiems šešių pastatų atnaujinimo projektams, kurie bus renovuojami skydinės renovacijos būdu, jau skirta 10 mln. eurų.
„Išsibandysime, pamatysime klaidas ir galimybes“, – aiškino S. Gentvilas.
Aplinkos ministro teigimu, statybos įmonės kviečiamos pritaikyti savo gamyba skydinei renovacijai skirtų korpusų gamybai.
„Į tai gali pretenduoti dauguma Lietuvos statybinės produkcijos, karkasinių, modulinių namų gamybos įmonių, ateityje pradėti gaminti tiek renovacijos projektams, tiek naujos statybos projektams“, – sakė ministras.
Anot jo, kad atsirastų paklausa, ministerija paleido 200 mln. eurų paramą daugiabučių namų skydinei renovacijai.
„Tai yra žinutė, kad nuo šiol projektuotojai, administratoriai pradėtų galvoti tik apie projektus, kurie susiję su skydine renovacija“, – teigė S. Gentvilas.
Šie pokyčiai, ministro teigimu, leis pasiekti, kad iki 2025 metų per metus bus renovuojama apie 1 tūkst. pastatų. Pastaraisiais metais per metus renovuojama apie 400 pastatų.
Ministerija didžiausią dėmesį skiria A energetinės klasės projektams. Skaičiuojama, kad renovavus savo daugiabutį pagal A energetinę klasę, gyventojų laukia 8 kartus mažesnės šildymo sąskaitos.
„Su dabartiniais pinigais, su dabartinėmis technologijomis mes sugebėsime baigti beveik tūkstantį daugiabučių [per metus]“, – įsitikinęs S. Gentvilas.
Statyboje daugiau medienos
S. Gentvilo teigimu, renovacijoje bus vis daugiau naudojamos organinės medžiagos. Nuo 2024 m. bent 50 proc. medžiagų naujuose visuomeniniuose pastatuose turės būti organinės.
„Prieš dvi savaites Akmenėje atidaryta „Vakarų medienos grupės“ didelių korpusų surinkimo gamykla leidžia mūsų karkasininkams, skydininkams, įvairioms gamybos įmonėms pateikti rinkai nemažą kiekį organinių medžiagų.
Taip mes sprendžiame visą eilę kitų įsipareigojimų, kaip klimato kaitos įsipareigojimai, nes užrakiname medienoje sukauptas anglies molekules žymiai ilgesniuose projektuose“, – aiškino S. Gentvilas.
Ministro teigimu, sugrąžinama medinė statyba. Vienas iš tokių pavyzdžių – netrukus Vievyje atsirasianti Valstybinių miškų urėdijos būstinė.
„Džiugu, kad Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pakeitė gaisrinius reikalavimus ir žymiai aukštesni, žymiai didesni pastatai nuo šiol bus galimi statyti su medinėmis konstrukcijomis“, – sakė S. Gentvilas.