Paaugliai kelia problemų ne tik Lietuvoje. Su pereinamojo amžiaus kraštutinumais, kartais vedančiais į nusikalstamumą, kovojama įvairiais būdais. Mūsų šalyje dažniausiai pasitelkiami įstatymai.
Praėjusią savaitę Seimo narė konservatorė Vida Marija Čigriejienė pasiūlė pataisą, kuria vaikams iki 16 metų būtų uždrausta tamsiu paros metu būti viešose vietose be suaugusiųjų.
Teikiamu Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos projektu numatyta, kad tėvai ar kitas vaiko atstovas privalo užtikrinti, kad vaikas iki 16 metų nebūtų viešose vietose vienas, t.y., be jų ar kito pilnamečio veiksnaus asmens, kuriuo jie pasitiki, priežiūros, nakties metu.
Vadinamoji „komendanto valanda“ Lietuvoje – ne naujiena, ji jau galiojo kai kuriose savivaldybėse. Tačiau tik mero potvarkiu, kuris esą veikė neefektyviai. Noras kontroliuoti nepilnamečių asmenų judėjimą įstatymiškai greičiausiai sulauks ne tik valdančiosios daugumo, bet ir opozicijos pritarimo.
V. M. Čigriejienė: „įvykdžiau mokinių tėvų prašymus“
Pataisos autorės Vidos Marijos Čigriejienės teigimu, teikiamas įstatymo projektas „nėra siūlymas įvesti komendanto valandą“. Įstatymas nedraustų nepilnamečiams vaikštinėti tamsiu paros metu, tačiau jie turėtų tai daryti lydimi suaugusiųjų.
„Įstatymo projektą teikiu mokyklų tėvų atstovų prašymu. Dabartiniame laikmetyje, kai vaikai gali būti nesaugūs, svarbu, kad juos kas nors lydėtų, jei jie vaikšto vieni – tėvai, brolis, sesuo. O jeigu yra susituokę, pataisa jų neliečia, bet tokiu atveju reikia prie savęs turėti dokumentą“, – sako parlamentarė.
V. M. Čigriejienė tikina, jog svarbiausia buvo įsiklausyti į mokinių tėvų prašymus.
„Tėvams neramu, kad vaikai nebūtų įtraukti į nusikalstamas veikas. Vaikai gali būti geri, „nepiktybiniai“, tačiau beslampinėjant susiduriama su įvairiais pavojais – narkomanija, vagystėmis ir t.t. Arba, atvirkščiai, gali nukentėti pats, būdamas visiškai nekaltas. Taigi pavojus yra“, – dėsto pašnekovė.
Paklausta apie tai, ar nesibaimina kritikos dėl asmens teisių suvaržymo, parlamentarė patikino, jog yra tam atspari.
„Asmens teisės suvaržymų čia nėra. Tokios pačios nuomonės yra ir Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Esmė ta, kad čia žiūrima visai kitu aspektu“.
Parlamentarė teigia esanti tvirtai įsitikinusi, jog dabar kai kuriose savivaldybėse esantys mero potvarkiai dėl „komendanto valandos“ yra neveiksmingi.
„Mero potvarkiai yra, bet turi būti įstatymas. Pavyzdžiui, policija tam skiria mažai dėmesio – vien dėl tos priežasties, kad tai yra ne įstatymas, o tik mero potvarkis“, – tikina konservatorė.
Vytautas Gapšys: reikia pažiūrėti iš visų pusių
Opozicinės darbo frakcijos pirmasis seniūno pavaduotojas Vytautas Gapšys į kolegės siūlymą žiūri šiek tiek atsargiau.
„Reikia išdiskutuoti, ar tai nepažeidžia Vaiko teisių apsaugos konvencijos, kitų tarptautinių susitarimų ir Lietuvos respublikos teisės aktų. Aš suprantu parlamentarės susirūpinimą tiek visuomenės, tiek pačių vaikų saugumu, bet reikia labai atidžiai vertinti, ar tokios priemonės yra būtinos. Taip pat, ar jos neviršys tų priemonių, kurios galėtų būti taikomos tokiu atveju“, – sako „darbietis“.
Jo nuomone, nepilnamečiai yra lygiai tokie patys Lietuvos respublikos piliečiai, turintys savo teises. „Be to, ne visi juk linksta į nusikalstamas veikas“, – pabrėžia parlamentaras.
Tačiau, nepaisant atsargios pozicijos, V. Gapšys pritaria, jog nepilnamečių apsauga tamsiu paros metu turėtų būti kontroliuojama įstatyminiu būdu.
„Taip, sutinku, kad šitas dalykas turėtų būti apspręstas įstatymiškai. O kalbant apie savivaldybių merų potvarkius, derėtų juos taikyti tik pavieniais atvejais, konkrečiomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, masinių renginių toje savivaldybėje metu. Tokie apribojimai ir būtų įvedami būtent dėl visuomenės ir tų pačių nepilnamečių saugumo užtikrinimo“, – dėsto parlamentaras.
„Tačiau, jeigu mes tai norime taikyti platesniu mastu, ne konkretiems atvejams, ir leisti savivaldybėms pasirinkti, tai tikrai turėtų būti išdiskutuota įstatymu“, – tvirtina pašnekovas.
Susirūpinimas nepilnamečių saugumu – sveikintinas dalykas, tačiau ar tamsus paros metas yra bene pagrindinis veiksnys papildomoms apsaugos priemonėms? Juk šiais laikais, o ypač sunkmečiu, augant nusikalstamumui, dienos šviesa įvykdyti nusikaltimą yra tikrai ne kliūtis.
Kyla klausimas, ar ši prevencinė priemonė padėtų išspręsti paauglių nusikalstamumo problemą, kuriai spręsti reikalinga ne tik dienos šviesa, bet ir specialios programos ir atsakingas ugdymas mokyklose.