Ar Lietuvos siekiai sutramdyti ,,Gazprom“ monopoliją neliks vien kova su vėjo malūnais? Apie tai kalbėjomės su prezidentės patarėju Nerijumi Udrėnu.
Spręsdama teisinius klausimus, siekiant pažaboti ,,Gazprom“ monopoliją dujų rinkoje, Lietuva neužima vien gynybinės pozicijos. Šalis aktyviai kovoja už savo interesus. Šis faktas džiugina vyriausiąjį prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėją ekonomikos ir socialinės politikos klausimais N. Udrėną. Tačiau, jo nuomone, valstybė turi imtis adekvačių priemonių, kad ši kova būtų laimėta.
Energetikos ministerija apkaltino ,,Gazprom“ pažeidus ,,Lietuvos dujų“ privatizavimo sutartį. Jau planuojama kreiptis į Stokholmo arbitražą. Ko galima tikėtis?
Turime nebijoti laikytis teisėtos pozicijos dujų ūkio pertvarkos klausimu – Europos Sąjunga (ES) tam ir priėmė III energetikos paketą, kad būtų sutramdyti energetikos monopolininkai ir pokyčiai būtų ne dėl vaizdo, o tikri, turintys teigiamų pasekmių vartotojams.
Baltijos šalyse gamtinių dujų sektoriuje viešpatauja rusų „Gazprom“ – esame labiausiai tokios monopolijos paveiktas ES regionas. Kad padėtis pasikeistų, priemonės turi būti stiprios.
Kokios jos galėtų būti?
Tai galėtų būti magistralinių aukšto slėgio dujotiekių, kaip natūralios monopolijos, geresnė kontrolė per atskyrimą, kad dujotiekių savininkas nediskriminuotų kitų galimų tiekėjų.
Taip pat realios konkurencijos monopoliniam dujų tiekėjui sukūrimas, pastatant suskystintų gamtinių dujų importo terminalą, dujų saugyklą ir galbūt sujungiant Lietuvos dujotiekius su Lenkijos.
Skaidresniam kainos formavimui užtikrinti galėtų būti kuriama gamtinių dujų birža, kuri yra numatoma prie veikiančios elektros biržos.
Ko imasi prezidentūra, siekdama įgyvendinti Europos Komisijos (EK) III dujų paketo nuostatas?
Siekdama įgyvendinti EK III dujų paketo nuostatas, prezidentė teikia politinį palaikymą šiam reikalui tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu. Konkrečius teisės aktų projektus parengė Energetikos ministerija, įstatymų projektai turėtų būti svarstomi Seime prasidedančioje pavasario sesijoje.
Kas daroma bandant suvaldyti augančias maisto kainas? Skelbta, kad Lietuvoje jos auga greičiau nei ES mastu.
Maisto kainų augimui didelę įtaką turėjo pasaulinės grūdų, pieno supirkimo ir žaliavų kainų augimo bei augančio maisto produktų vartojimo pasaulyje tendencijos.
Reikia įvertinti ir regionines ypatybes – Rusijoje dėl sausros praėję metai buvo itin nederlingi. Neramumai Šiaurės Afrikoje taip pat prisideda prie nervingumo pasaulinėse žaliavų, įskaitant maisto, rinkose.
Todėl tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje bei Estijoje mažmeninė rinka greitai reaguoja į išaugusią pasaulinę ir regioninę paklausą.
Galbūt numatoma taikyti PVM lengvatas būtiniausioms prekėms?
PVM lengvatos, kaip rodo Europos Komisijos ir kitų šalių tyrimai, galutinėms kainoms turi mažesnę įtaką. Didžiausią naudą vartotojai pajunta dėl pasiūlos konkurencijos. Konkurencijos augimas, kaip antai naujų prekybos tinklų ar naujų gamintojų kūrimasis, labiausiai prisideda prie kainų stabilizavimo.
Kokius dar įstatymų projektus prezidentė siūlys Seimo pavasario sesijoje?
Prasidėjusią Seimo pavasario sesiją bus gausu įstatymų projektų. Ji pasižymės ir plačiu spektru sričių, kuriose numatoma vienokių ar kitokių pakeitimų. Tai kova su korupcija, teisėsaugos institucijų, energetikos sektoriaus, socialinės apsaugos reformos, teisėkūros tobulinimas.
Prezidentės iniciatyva yra parengta ir Seime įregistruota daugybė įstatymų projektų, orientuotų į konkrečių problemų sprendimą. Tai Konkurencijos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma už kartelinius susitarimus ir nesąžiningą konkurenciją numatyti asmeninę įmonių vadovų atsakomybę, pailginti sankcijų skyrimo senaties terminą ir padidinti baudas.
Taip pat prezidentės iniciatyva parengtos Viešųjų pirkimų įstatymo ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisos, kuriomis įpareigojama viešinti visus pirkimus, sugriežtinama neskelbiamų derybų ar vidaus sandoriais vykdomų pirkimų tvarka ir atsakomybė už Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimus. Taip pat siūloma keisti Viešųjų pirkimų tarnybos pavaldumą.
Seimui pateiktos įstatymų pataisos, kuriomis siūloma suskaidyti monopolinę šilumos ūkio rinką, supaprastinti piktnaudžiavimų dominuojančia padėtimi tyrimus bei numatyti administracinę atsakomybę už neūkišką daugiabučių namų šildymo sistemų priežiūrą.
CV: Nerijus Udrėnas
Nuo 2009 m. – prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas ekonomikos ir socialinės politikos klausimais.
2008–2009 m. SEB banko vyriausiasis ekonomistas.
2004–2008 m. prezidento Valdo Adamkaus patarėjas ekonomikos klausimais.
2000–2004 m. Nyderlandų banko ,,ABN Amro" analitikas.
1994–2000 m. apgynė daktaro disertaciją JAV Brandeiso universitete.