Kaip ji sakė žurnalistams, apie tai, kad darželyje dar gruodžio mėnesį registruotas salmoneliozės protrūkis, jos sesuo, kuri ir veda vaikus į minėtą darželį, sužinojo tik sausio 2-ąją, grįžusi po atostogų. Ji pati atostogavo nuo gruodžio 22, o atvedusi į darželį sužinojo apie net kelis šios pavojingos ligos atvejus.
„Mano žiniomis, šią ir praėjusią savaites užsiėmimai darželyje vyko įprasta tvarka, o tik pastarosiomis dienomis įstaigą uždarė dezinfekcijai.
Gruodžio 18-ąją vyko kalėdinė šventė, tačiau jau tuo metu vaikai sirgo, o vėliau į ligoninę atsigulė ir keturi suaugę.
Man keista, kad niekas nesiima aiškinti, kas įvyko, dėl kokio maisto tai buvo. Man tikrai nesuprantama darželio pozicija“, - kalbėjo mažeikietė.
Patvirtino apie ligos atvejus
Tuo tarpu lopšelio-darželio pavaduotoja ugdymo reikalams žurnalistams patvirtino, kad salmoneliozės atvejis gruodžio mėnesio pabaigoje tikrai buvo fiksuojamas. „Taip, aišku žinome, nes čia dirbame“, - pasakė pavaduotoja.
Netrukus kita darželio darbuotoja, nepanorusi įvardyti savo pavardės sakė, kad tėveliai gauna visą tiesioginę informaciją, o atėję į ugdymo įstaigą gali apie tai kalbėtis su darbuotojais.
„Šiuo metu darželis nedirba, nes buvo atlikta dezinfekcija pagal atitinkamų tarnybų nurodymus. Šiandien įstaiga uždaryta, tačiau pirmadienį viskas dirbs taip, kaip įprasta.
Viskas daroma pagal rajono visuomenės sveikatos centro nurodymus.
Noriu pabrėžti, kad tai nėra ligos protrūkis“, - kalbėjo darželio darbuotoja.
Tai traktuojama kaip ligos protrūkis
Vis dėlto Užkrečiamų ligų ir AIDS centro atstovė spaudai Beata Bukotaitė teigė, kad trys šia liga susirgę vaikai ir keturi suaugę – jau yra protrūkis, todėl numoti ranka į šiuos atvejus, tikrai negalima.
Salmoneliozė – tai viena dažniausių zoonozių, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Šios bakterijos sukelia plonosios žarnos uždegimą, todėl liga pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais.
Šie ligos simptomai dažniausiai pasireiškia po 12 – 72 valandų po užsikrėtimo.
Liga paprastai trunka 4 – 7 dienas ir daugelis pasveiksta be specifinio gydymo. Kai kuriems ligoniams bakterijos iš žarnyno gali patekti į kraują bei kitus organus. Tokiu atveju negydant liga gali baigtis mirtimi.
Sunkesnė ligos eiga būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei asmenims su silpnesne imunine sistema.
Pagrindinis salmonelių infekcijos šaltinis yra naminiai bei laukiniai gyvūnai ir paukščiai. Salmonelės į aplinką patenka su šių gyvūnų fekalijomis. Sergantis salmonelioze žmogus taip pat gali būti infekcijos šaltiniu.
Kaip sumažinti riziką užsikrėsti?
Užkrečiamų ligų ir AIDS centras skelbia, kad salmoneliozės prevencijai vakcinos nėra. Todėl būtina įsiminti ir žinoti šias pagrindines taisykles, padėsiančias sumažinti užsikrėtimo riziką:
1. Nevartoti žalio ar nepakankamai šiluminiai apdoroto gyvūninio maisto: mėsos, vištienos, kiaušinių, pieno.
2. Vengti kryžminio maisto užteršimo.
3. Negaminti maisto kitiems sergant salmonelioze ar kurį laiką skiriant sukėlėją.
4. Plauti rankas po sąlyčio su gyvūnų ar sergančio salmonelioze žmogaus išmatomis.
Kaip išvengti salmoneliozės?
1. Tinkamai tvarkyti žalią vištieną, kitą mėsą ir jų produktus:
• Žalią mėsą parduotuvėje dėti į plastikinį maišelį, kad išvengti sąlyčio su kitu maistu;
• Nedelsiant įdėti parsineštą maistą į šaldytuvą, kad išvengti jame esančių bakterijų dauginimosi;
• Sušaldytą vištieną, mėsą atitirpinti šaldytuve;
• Prieš gaminimą visada nuplauti vištieną bei kitą mėsą;
• Maistą šaldytuve laikyti taip, kad jis nesiliestų su kitu maistu arba skystis nuo žalios mėsos nenuvarvėtų į vartojimui paruoštą maistą;
• Kruopščiai nuplauti po tekančiu karštu vandeniu su indų plovikliu peilį, lentelę, kitus virtuvės įrankius bei rankas po žalios mėsos, vištienos dorojimo, kad išvengti kryžminės kito maisto taršos;
• Pakankamai gerai išvirti, iškepti vištieną, kitą mėsą ir jų produktus. Prieš vartodami šį maistą įsitikinti, kad nebėga rausvas skystis;
• Neragauti ir nevalgyti žalios mėsos, faršo.
2. Tinkamai tvarkyti kiaušinius ir jų produktus:
• Maistui vartoti tik šviežius kiaušinius;
• Kiaušinius laikyti tik šaldytuve;
• Nevartoti suskilusių ar nešvarių kiaušinių;
• Visada nusiplauti rankas po kiaušinių tvarkymo;
• Vartoti tik gerai išvirtus ar iškeptus kiaušinius. Tinkamai šiluminio apdoroto kiaušinio trynys neturi būti skystas ar minkštas; • Išvirtus ar keptus kiaušinius suvartoti nedelsiant. Nelaikyti šiltų kiaušinių daugiau nei 2 valandas kambario temperatūroje;
• Vengti maisto su žaliais kiaušiniais, ypatingai namuose gamintų ledų, kremo, plakto trynio su cukrumi. Pramonės įmonėse šie maisto produktai gaminami iš pasterizuotų kiaušinių, todėl jie yra saugūs.
3. Nevartoti žalios ar nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, vištienos, žalių kiaušinių, nepasterizuoto ar nevirinto pieno. 4. Nesuvalgytą maistą laikyti šaldytuve, o prieš vartojimą pakartotinai pakaitinti. 5. Visada nusiplauti rankas prieš gamindami maistą ir kiekvieną kartą po žalios mėsos dorojimo, pasinaudojus tualetu, po sąlyčio su gyvūnų, ligonių išmatomis. 6. Priminti vaikui nusiplauti prieš valgį rankas, ypatingai jei jis žaidė su namų augintiniu. 7. Negaminti maisto svečiams, pobūviui sergant. 8. Tuo pačiu metu netvarkyti žalios mėsos ar vištienos ir negaminti maisto kūdikiui. 9. Saugiausias maistas kūdikiui yra motinos pienas, kuris apsaugo ir nuo kitų ligų.