• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gegužės 31  birželio 1 dienomis Anykščiuose ir Anykščių rajone vykusi kultūros šventė „Bėk bėk, žirgeli!“ sukėlė nemažą pasipiktinimą visuomenės tarpe dėl užfiksuoto elgesio su renginyje dalyvavusiais arkliais, kuriems buvo pavesta tempti traukinių vagonus. Visgi, šio renginio organizatoriai teigia, kad arkliais buvo pasirūpinta tinkamai, o Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) teigia pažeidimų neužfiksavusi.

Gegužės 31  birželio 1 dienomis Anykščiuose ir Anykščių rajone vykusi kultūros šventė „Bėk bėk, žirgeli!“ sukėlė nemažą pasipiktinimą visuomenės tarpe dėl užfiksuoto elgesio su renginyje dalyvavusiais arkliais, kuriems buvo pavesta tempti traukinių vagonus. Visgi, šio renginio organizatoriai teigia, kad arkliais buvo pasirūpinta tinkamai, o Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) teigia pažeidimų neužfiksavusi.

REKLAMA

Nevyriausybinė organizacija „Arklių slėnis“ savo socialiniuose tinkluose pasidalino vaizdais iš Anykščiuose vykusios „Bėk bėk, žirgeli!“ kultūros šventės.

Tiesa, šiais vaizdais dalintasi dėl kilusio nepasitenkinimo dėl, vienoje iš renginio dalių – „Arkliai geležiniame kelyje“ – Lietuvos sunkiesiems arkliams pavestos užduoties – traukti prikabintus traukinių vagonus.

REKLAMA
REKLAMA

„Iš šios šventės mus pasiekė tokie vaizdai, kad šią šventę įsivardijome sau kaip „arklių kančios šventę“, deja deja, vis dar esančią tradicine, bet jau tikrai ne kultūros…“, – nusivylimo neslepia „Arklių slėnio“ įrašo autoriai. 

REKLAMA

Vaizdo įraše užfiksuota, kaip vienas iš Lietuvos sunkiųjų arklių susiduria su sunkumais paskui save tempdamas traukinio vagonus. 

„Arklių slėnio“ atstovai pastebi, kad tam, jog arkliai galėtų tempti tokius didelius svorius, jie turi būti ne tik tam tinkamai paruošti, tačiau ir turėti atitinkamą įrangą tokiems darbams atlikti. 

„Kad arkliai galėtų tempti tokius svorius, jie ne tik turi būti specialiai treniruojami, ruošiami, bet ir – su atitinkama specialia amunicija, t. y. inventoriumi, kuris padėtų paskirstyti svorį ir užtikrinti, kad arkliui būtų kuo komfortiškiau, kad nebūtų žalojami raumenys, skeletas, sausgyslės ir t. t. Deja, tokios amunicijos vaizdo įraše matomi arkliai tikrai neturi…“, – tvirtina „Arklių slėnio“ atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

Jie priduria, kad arkliai vagonus traukia šonu, šalia bėgių. Todėl neužtikrinama, kad jie galėtų panaudoti visą savo kūno jėgą ir paskirstyti svorį. Be to, kvestionuojama ir tai, ar jei vagonai įsibėgėtų, juos būtų įmanoma sustabdyti.

„Arklys traukia, vagonas pamažu įsibėgi. Jis gali įsibėgėti ir kaip reikiant. Kas jį tuo atveju sustabdytų? Šalia besitrinantys keli vyrukai? Rimtai? Ar apskritai kas nors pagalvojo apie gyvūnų saugumą?“, – klausia „Arklio slėnio“ atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasipiktinimas išreiškiamas ir dėl kitų užfiksuotų vaizdo įrašų, kuriuose matomi nesveiki arkliai, kurie pakinkyti traukia vežimus, vežioja žmones, nors, „Arklio slėnio“ atstovų teigimu, jie yra sužaloti. 

„Šis arklys persmelktas skausmo ir kančios, luošas ir tikrai jam ne vieta būti pakinkytam vežime“, – taip atsiliepiama apie vieną iš vaizdo įrašuose užfiksuotų arklių.

REKLAMA

Nevyriausybinė organizacija taip pat išreiškia susirūpinimą, kad į tai atitinkamai nesureagavo ir „Bėk bėk, žirgeli!“ renginį inicijavusi Anykščių rajono savivaldybė. O jos meras Kęstutis Tubis apdovanojo vagonų traukimo varžybose laimėjusį arklį.

Išreiškiamas nusivylimas ir kitomis valdžios institucijomis, kurios „Arklio slėnio“ atstovų teigimu, nepasirūpino tinkama gyvūnų priežiūra.

„Ar visos šios institucijos bent nutuokia, kad organizuoja ir finansuoja baisias gyvūnų kančias? O į jas pažiūrėti ateina tūkstančiai smalsuolių, kurie čia nemato nieko blogo, o net atvirkščiai – meilės gyvūnams išraišką. Tokios tradicinės, iškreiptos, nesveikos ir savo egoizmu pagrįstos meilės…“, – teigiama „Arklių slėnio“ socialinių tinklų įraše.

REKLAMA

Sureagavo organizatoriai

tv3.lt naujienų portalo žurnalistams susisiekus su Anykščių rajono savivaldybe tam, kad jie pasidalintų savo pozicija dėl kilusio nepasitenkinimo, žurnalistams buvo pasakyta, kad už arklių vagono tempimo varžytuves „Arkliai geležiniame kelyje“ atsakingas Aukštaitijos siaurasis geležinkelis „Siaurukas“. 

Susisiekus su geležinkelių direktoriumi Dariumi Liutiku, jis leido pasidalinti paskelbtu „Siauruko“ komentaru dėl įvykusio renginio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įraše teigiama, kad Lietuvos istorijoje, ypač XX a., arkliai buvo neatsiejami geležinkelio stočių pagalbininkai, kurie atveždavo ir parveždavo keleivius ir krovinius į galutines tikslo vietas.

„Anykščių siaurojo geležinkelio stotyje vykęs renginys priminė tiek šias arklių ir geležinkelio sąsajas, tiek pristatė Lietuvos sunkiųjų arklių veislės arklius. Pats renginys organizuotas bendradarbiaujant su

REKLAMA

Lietuvos sunkiųjų arklių veislės augintojų asociacija. Renginio tikslas tiek pristatyti geležinkelio ir arklių sąsajas, tiek parodyti Lietuvos sunkiųjų arklių veislės arklius“, – komentuojama Aukštaitijos siaurojo geležinkelio įraše. 

Teigiama, kad panašiems darbams žemės ūkyje arkliai yra treniruojami, o suorganizuotas vagonų traukimas buvo parodomasis. 

„Verta atkreipti dėmesį, kad renginys nebuvo skirtas pademonstruoti maksimalias arklių jėgas. Gegužės mėnesio viduryje vykusiame Lietuvos galiūnų čempionato pirmajame etape Lietuvos stipruoliai traukė po penkis siauruko vagonus, šiuo atveju, parodymo tikslais arkliai traukė vieną ir tris siauruko vagonus“, – teigia „Siauruko“ atstovai.

REKLAMA

Tvirtinama, kad renginyje dalyvavo du arkliai, kurie tempė vagonus. Vienam iš jų – jaunesniajam – su šia užduotimi pavyko susitvarkyti be didesnių sunkumų.

O vyresniajam arkliui, pastebėjus, kad traukti vagonus sekasi sunkiau, traukimas buvo sustabdytas. Pastebima, kad buvo naudojama ir skirtinga pakinkymo technika. 

Teigiama, kad apie renginį buvo informuota ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. O pastabų ar pasiūlymų nesulaukta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Renginyje budėjo veterinaras, Lietuvos sunkiųjų arklių veislės žinovai. (...)  Rūpinantis arklių sveikata, net ir kitą dieną jie buvo dar kartą patikrinti veterinarų, kuriuos arkliai pasitiko žvalūs ir laimingi“, – sakoma Aukštaitijos siaurojo geležinkelio „Siauruko“ įraše.

VMVT nusižengimų neužfiksavo

VMTV atstovė spaudai Aistė Prielgauskaitė teigia, kad renginių su gyvūnais organizatoriai turi prievolę informuoti VMTV apie organizuojamus renginius.

REKLAMA

Tačiau tam, kad renginys įvyktų gauti leidimo nereikia. Ji prideda, kad apie organizuotą renginį Anykščiuose VMTV informuota buvo.

Kartu buvo nurodyti ir atsakingi asmenys bei, jog vietoje budės veterinaras.

Tiesa, A. Prielgauskaitė prideda, kad „Arkliai geležiniame kelyje“ metu buvo gautas ir žmogaus atsiųstas video įrašas, kuriame užfiksuotas vagonus tempiantis arklys.

Kadangi toks elgesys su gyvūnu ekspertams pasirodė ne visai tinkamas, į Anykščius apžiūrėti arklius nuvyko inspektoriai.

REKLAMA

„Kitą dieną tie patys sunkiasvoriai arkliai, kurie tempė vagonus, buvo eksponuojami. Inspektoriai juos apžiūrėjo ir išorinių ar kokių nors sveikatos sutrikimų požymių, streso gyvūnai nerodė“, – komentuoja A. Prielgauskaitė.

Dėl to pažeidimas fiksuotas nebuvo.

VMTV atstovė priduria, kad kadangi kitą dieną buvo organizuotos ir kitos varžybos, kuriose dalyvavo virš 100 arklių, buvo apžiūrėti ir šie gyvūnai.

REKLAMA
REKLAMA

Vienam iš jų buvo užfiksuotas nedidelis sužeidimas, todėl jam buvo neleista dalyvauti varžybose, o arklio savininkams nurodyta pasirūpinti gyvūnu.

„Toks renginys, tokio pobūdžio veiksmas su gyvūnu nėra įstatymų apibrėžtas, kaip žiaurus elgesys. Nėra kriterijų traktuoti būtent tokį elgesį. Nes tai yra sunkiasvoris arklys ir jo prigimtis yra tam tikrą svorį išlaikyti“, – teigia A. Prielgauskaitė.

Visgi, ji priduria, kad tokį elgesį su gyvūnais turėtų įvertinti ir pati visuomenė.

O organizatoriai – kritiškai įvertinti žmonių požiūrį ir atitinkamai sureaguoti, organizuojant panašaus pobūdžio renginius.

Jei žmonėmis taip rūpintusi
Jei žmonėmis taip rūpintusi
visos šios arkliu, vilku, vabalėliu ir kt gyviu mylėtoju organizacijos ir visos jose esančios mergelės ligonėlės ir berneliai debilėliai, tai Lietuvoje ŽMOGUI būtu skiriama daugiausia dėmesio, bet ne arkliui, šuniui, vilkui, sliekui ir t.t. Bet rūpintis žmogumi - sunkus kasdieninis darbas, dėmesio jį dirbdamas nesulauksi, o čia paspygavai apie arklį, paverkei apie vilka, sužviegei pora kartu dėl varlės ar slieko - ir koks esi darbininkas, koki darba pasaulinės reikšmės atlikai, tapai jau beveik ta Thunberg, kuri kuo toliau, tuo akivaizdžiau reikalinga psichiatro pagalbos
Na užduotis visai durna, arklio vietoje spairčiau į dantis.....
Užtat pačios ir nekinko.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų