Įvertinęs sparčią greitųjų kreditų rinkos ekspansiją, Lietuvos bankas tokių kreditų teikėjams artimiausiu metu pradės taikyti atsakingojo skolinimo reikalavimus. Jais siekiama apsaugoti gyventojus nuo neapdairiai prisiimamos finansinės naštos, išvengti skaudžių socialinių pasekmių. Bus uždrausta neatsakingą skolinimąsi skatinanti reklama, praneša Lietuvos bankas.
„Viena pagrindinių mūsų užčiuoptų problemų vartojimo kredito rinkoje – atsainus klientų mokumo vertinimas. Todėl griežtai įpareigosime visus vartojimo kreditų davėjus laikytis Atsakingojo skolinimo nuostatų – vartotojo mokama paskolos dalis, palūkanos ir kiti įsipareigojimai negalės viršyti 40 % jo tvarių pajamų“, – sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.
Greitųjų kreditų bendrovės bus įpareigotos laikytis Atsakingojo skolinimo nuostatais. Ypatingas dėmesys bus skiriamas klaidinančiai reklamai.
„Bus uždrausti visi pasiūlymai, tokie kaip - „imk kreditą, gausi picą“ ir panašūs. Bendrovės, nepaisančios reklamai keliamų reikalavimų, sulauks griežtų sankcijų“, - sakė Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka.
Taip pat bus griežtinamos sąlygos norintiems paimti greituosius kreditus - griežčiau vertinamos asmens pajamos, patikimumas ir kiti rizikos veiksniai. Ateityje galimai bus pasekta kitų šalių pavyzdžiu ir apribotas paskolos teikimo laikas - šiuo metu greitieji kreditai teikiami visą parą, septynias dienas per savaitę.
Atsiradus daugiau apribojimų, greitieji kreditai gali tapti „lėtaisiais“. Tačiau Lietuvos banko atstovai sako, kad taip nenutiks ir atsakingai besiskolinantieji turės galimybę skolintis kaip ir iki šiol.
Įrašas visam gyvenimui
Specialistus ypatingai neramina didelis besiskolinančiųjų jaunų žmonių skaičius. Jaunimas greituosius kreditus ima neapgalvotai, vėliau, esant nestabilioms pajamoms, nepajėgia jų grąžinti, ima kitas paskolas, kad padengtų pirmąją ir taip paskęsta skolose.
Bet tai dar ne didžiausia problema. Anot specialistų, toks neatsakingas skolinimasis gali jaunam žmogui sugadinti gyvenimo perspektyvas.
„Kiekvienas žmogus turi savo kredito istoriją. Apie laiku negrąžintas skolas įrašas lieka visam gyvenimui. Ateityje tokiam žmogui norint pasiskolinti iš banko, gali būti padidinta paskolos kaina arba iš vis atmestas paskolos prašymas“, - sakė V. Šapoka.
Vidutinė metinė bendros kredito kainos norma Kredito unijoje yra 12 proc., lizingo bendrovėse - 21 proc., bankuose - 24 proc.. Savo ruožtu smulkiojo kredito davėjai siūlo 216 proc. siekiančias palūkanas, kurių 49 proc. sudaro administraciniai ir kiti papildomi mokesčiai.
Mažiausiai į milžiniškas palūkanų normas dėmesio kreipia jauni žmonės. Net 36 proc. greitųjų kreditų bendrovių klientų yra jaunuoliai iki 25 metų. Būtent ši amžiaus grupė linkusi vėluoti grąžinant paskolą. 27 proc. klientų yra 25-35 metų, 26 proc. - 35-50 metų ir 11 proc. virš 50 metų amžiaus.
Greiti pinigai tampa jauku
Šiemet iš Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos perėmęs vartojimo kreditų rinkos priežiūrą Lietuvos bankas atlikto tyrimą, kuris atskleidė, kad tik vienas iš dešimties greitųjų vartojimo kredito davėjų vadovaujasi Atsakingojo skolinimo nuostatais. Penktadalis vartojimo kredito teikėjų netikrina, ar klientas turi pajamų, netaiko pajamų ir įsipareigojimų santykio taisyklės. Daugeliu atveju nėra vertinami ir kiti kliento turimi finansiniai įsipareigojimai.
Griežtesni mokumo vertinimo reikalavimai bus įtvirtinti naujose Vartojimo kredito gavėjų mokumo vertinimo ir atsakingojo skolinimo taisyklėse bei atitinkamose Atsakingojo skolinimo nuostatų pataisose.
„Itin greitai prieinami pinigai tampa jauku, galinčiu lengvai įtraukti į užburtą skolų ratą, kai skolinamasi tam, kad būtų grąžintos senos skolos. Nėra abejonių, kad reikšmingą įtaką tam daro agresyvi reklama, kartais netgi primenanti kvaišalų prekeivių gundymus. Siekdami pažaboti tokį galimą priklausomybės skatinimą, griežtiname reklamą reglamentuojančius teisės aktus, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas.
Lietuvos bankas jau parengė ir artimiausiu metu papildys Finansinių paslaugų reklamos gaires nuostata, kuri uždraus vartojimo kredito reklamoje skatinti neatsakingą vartotojų skolinimąsi. Draudimą skatinti neatsakingą skolinimą reklamuojant vartojimo kreditus Lietuvos bankas siūlys numatyti ir Vartojimo kredito įstatyme.
Įsiskolinimai, įskaitant delspinigius, netesybas ir kitas pagal sutartis mokėtinas sumas šiuo metu siekia 76,5 mln. litų. Sutarčių, pagal kurias buvo pradelstas mokėjimas - 41 tūkst.
Pagal LB atlikto tyrimo duomenis, tik 1 iš 10 vartojimo kredito teikėjų vadovaujasi Atsakingojo skolinimo nuostatais Penktadalis bendrovių netikrina, ar klientas, turi pajamų, netaiko pajamų ir įsipareigojimų santykio taisyklės. Daugeliu atvejų nėra vertinami turimi įsipareigojimai.