• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje dirba tik kone trečdalis žmonių su negalia, o neįgaliuosius stumianti dirbti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija džiaugiasi, kad ilgalaikių bedarbių su negalia mažėja. Darbdaviai neįgaliųjų sako laukiantys išskėstomis rankomis, nes darbuotojų jau ir taip trūksta tūkstančiais.

Lietuvoje dirba tik kone trečdalis žmonių su negalia, o neįgaliuosius stumianti dirbti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija džiaugiasi, kad ilgalaikių bedarbių su negalia mažėja. Darbdaviai neįgaliųjų sako laukiantys išskėstomis rankomis, nes darbuotojų jau ir taip trūksta tūkstančiais.

REKLAMA

Cerebriniu paralyžiumi serganti ir prie vežimėlio prikaustyta Olga Griškalauskaitė nesnaudžia ir kas rytą rieda dirbti vienoje gamybinėje įmonėje – dėlioja segtuvus.

„Pasiimu šablonus, pasiimu mechanizmus. Sudedu, sudedu, sulipdau, sulipdau, ir viskas“, – TV3 žinioms apie savo darbo specifiką papasakojo O. Griškalauskaitė.

Patys neįgalieji sako, kad pradedant dirbti labai trūksta pasitikėjimo savimi. Paklausta, kaip darbe sekasi, moteris savo darbą vertina kritiškai.

REKLAMA
REKLAMA

„Nei gerai, nei blogai – normaliai. Nespėju pagal visų, normalių žmonių tempą. Dirbu, padarau... Su viršininkais susitariau savo normą ir aš ją padarau“, – teigė ji.

REKLAMA

Iš viso Lietuvoje yra beveik pusantro šimto tūkstančio žmonių su negalia. Iš jų dirba kiek mažiau nei trečdalis.

„29 procentai. Tai yra 46 500 žmonių su negalia, dirbančių atviroje darbo rinkoje“, – teigė dirbančių neįgaliųjų asociacijos vadovė Simona Kunigonytė.

Darbdavių atstovai žmonių su negalia laukia atviromis durimis. Ir tam yra priežastis.

„Darbo rinkoje trūksta darbuotojų. Jeigu žmogus gali dirbti ir nori dirbti, tai gerai, tegu kreipiasi, tariasi, aiškinasi ir dirba“, – sakė pramonininkų konfederacijos generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuojama, kad Lietuvos pramonininkų konfederacijos vienijamuose 3 tūkstančiuose įmonių jų dirba maždaug 4 procentai nuo visų dirbančiųjų. Ir tas skaičius gali augti.

„Birželio mėnesio duomenimis, oficialiai Užimtumo tarnyboje užfiksuota 24 tūkstančiai darbo vietų, kurių reikia, laisvų. Šiaip yra žymiai daugiau – maždaug 2 kartais. Kokie 50-60 tūkstančių tikrai yra“, – tvirtino R. Sartatavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar pernai Seimas pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlytoms pataisoms, kad žmonės su negalia galėtų dirbti kartu su visais žmonėmis visose įmonėse, o ne tik socialinėse, kurioms valstybė mokėdavo subsidijas. Šią liepą šios pataisos galutinai įsigaliojo.

„Esame pilnai įėję į pilną reglamentavimą. Ir asmenys su negalia, dirbantys ten, kur nori, kaip nori, tiek valandų, kiek nori, atviroje darbo rinkoje gauna subsidijas, paslaugas“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.

REKLAMA

Pasak viceministrės, naujoji sistema jau duoda teigiamų rezultatų.

„Reikšmingai sumažėjo ilgalaikių bedarbių, turinčių negalią. Ir tai yra 13 proc. sumažėjimas ilgalaikių bedarbių nuo 37 iki 24 proc“, – džiaugėsi J. Jakštienė.

Dirbančių neįgaliųjų asociacijos užsakymu „Spinter tyrimai“ išsiaiškino, kad beveik dviem trečdaliams apklaustųjų nėra skirtumo, ar jo bendradarbis yra su negalia, o dirbti kartu su neįgaliu žmogumi nenorėtų vos 7 procentai. Vis dėlto ir ne visi darbdaviai nori turėti reikalų su neįgaliaisiais, o ir patys neįgalieji neretai nepasitiki savimi.

REKLAMA

„Daug ką dar duoda psichologiniai barjerai: ar tu pats nori? Nes labai daug yra kompleksuotų žmonių“, – teigė O. Griškalauskaitė.

Taigi būtina padrąsinti ir pačius žmones su negalia. Beje, nebūtinai neįgalieji gali vien tik nekvalifikuotą darbą dirbti. Dirbančių neįgaliųjų asociacijos vadovė prasitaria, kad yra ir vadovų, informacinių technologijų specialistų.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

Darbdaviai jau desperatiški, kai neliko daugiau nei milijono lietuvių. Jie vis dar nesupranta ,kad šiuolaikiniame pasaulyje gali išnaudoti savo darbo jėgą tik ribotą laiką. Jie vis dar kalba tik apie pasekmes, o ne priežastis, kodėl tiek daug žmonių išvyko į kitas šalis pas kitus darbdavius. Jie tikrai neprisikvies dirbti kokių švedų ar kitų europiečių už savo „konkurencingą 700 Eur atlyginimą“, o lietuvių darbininkų sparčiai lieka vis mažiau. Prieitas liepto galas. Dėl to visais užsakomaisiais straipsniais ir kanalais bandoma daryti spaudimą valstybei, kad ši įleistų kuo daugiau slavų ir azijiečių iš buvusių sovietinių šalių.
Mačiau reportažą iš Austrijos. Ten ismontavo senus slidininkų keltuvus. Tai vienas diedas pririša virvė prie to bokštelio, o kitas diedas su bulgarke nupjauna varžtus ir tą bokštelį nugriauna. O korespondentas pasakoja kad specialistai išmontuota sena įranga. Vat man kilo klausimas kodėl Austrijoje tie žmonės vadinami specialistais o pas mus tokie vadinami nekvalifikuotais darbininkais? Gal todėl kad mokėti minimumą? Net šluota ar kastuvą reikia žinoti kuriuo galu paimti ir ką su juo daryti. Vieninteliai nekvalifikuoti pas mus tai seimas, vyriausybė ir valdininkija. Jų valdymo pasekmės matom visi, jei valstybė būtų privati įmonė jau ji būtų bankrutavus nuo tu labai kvalifikuotų valdymo. Tik algos pas juos kažkaip netinka prie nekvalifikuoti darbo.
O soc.aps.ministerija žino ar bent pasidomėjo, kad neįgalųjį įmonės išnaudoja, taip kaip visavertį jėgos turintį darbuotoją. Neįgaliųjų įdarbinimas yra dėl to, kad greičiau žmogų pribaigtų irnereikėtų mokėti neįgalumo išmokų. Kiek turėjau dar jėgos, tai padirbus palikau absoliuti invalidė!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų