Izraeliui kovą su „Hamas“ teroristais tęsiant pietiniame Rafos mieste ir Gazos Ruožą toliau lyginant su žeme, pasaulio akys vis labiau krypsta į palestiniečių kančias.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Teismas paragino palikti atvirą Rafos sienos perėjimo punktą
Tad Tarptautinis Teisingumo Teismas – viena svarbiausių institucijų Jungtinėse Tautose – skelbia principinį savo verdiktą Izraeliui. 15-os teisėjų kolegijoje šiam sprendimui pasipriešino tik dviejų šalių atstovai – Ugandos ir paties Izraelio.
„Laikydamasis įsipareigojimų, numatytų Genocido konvencijoje, Izraelis privalo nedelsdamas nutraukti karinį puolimą ir bet kokius kitus veiksmus Rafos regione, galinčius palestiniečiams Gazos Ruože sukelti tokias gyvenimo sąlygas, kurios nulemtų visišką ar dalinį jų sunaikinimą“, – sakė teismo pirmininkas Nawaf Salam.
Teismas taip pat nurodė, kad Izraelis privalo leisti į Gazos Ruožą patekti bet kuriai Jungtinių Tautų institucijai, tiriančiai kaltinimus genocidu, ir paragino palikti atvirą Rafos sienos perėjimo punktą, kad į karo nustekentą teritoriją galėtų patekti humanitarinės pagalba. Tačiau palestiniečiai Gazos Ruože netiki, kad po šio nuosprendžio kas nors pasikeis.
„Tai, kas su mumis vyksta, yra gėdinga. Mums jau gana. Raginame visą pasaulį stabdyti karą. Žodžiai karo nesustabdys, tačiau kol kas visi tik kalba, o žudynės tęsiasi“, – kalbėjo palestinietė Salwa Al Masri.
Izraelis laikosi savo
Tačiau Izraelis ir toliau laikosi savo – Tarptautinio Teisingumo Teismo sprendimą atmeta ir sako, kad Izraelio kariniai veiksmai Gazos Ruože atitinka tarptautinę teisę. Šalies karo kabinetas operacijos nei Rafoje, nei kitos Ruožo dalyse stabdyti neketina. Izraeliečių nuomonės Tel Avivo gatvėse išsiskiria.
„Tas teismo sprendimas prasilenkia su realybe. Mums reikia eiti į Rafą, reikia iš ten iškrapštyti „Hamas“. O vienpusis paliaubų reikalavimas tikrai neprisidės prie ilgalaikio taikos sprendimo“, – kalbėjo Tel Avivo gyventojas Uri Goodmanas.
„Manau, dabar geras laikas paliauboms ir įkaitų sugrąžinimui. Turime leisti Gazai ilsėtis, turime nutraukti smurtą. Daugybę metų protestuoju prieš vyriausybę ir sutinku su Hagos teismo sprendimu“, – kitos nuomonės laikėsi Tel Avivo gyventojas Johnathanas Green.
Nepaisant to, kad Rafos puolimas, o dabar ir atsisakymas paklusti Tarptautinio Teisingumo Teismo sprendimui stumia Izraelį į vis didesnę izoliaciją, už jo stovi du pagrindiniai sąjungininkai – Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė. Tuo metu Europos Sąjungos diplomatijos vadovas sako, kad pasaulis atsidūrė moralinėje kryžkelėje.
„Turėsime rinktis, ar remsime tarptautines institucijas ir teisinės valstybės principus, ar remsime Izraelį. Abu dalykus bus gana sunku suderinti“, – salė ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!