Jau šiąnakt įsibėgėjus panašiems naujųjų metų vakarėliams sausakimšuose klubuose ir baruose jaunuoliai privalės sustoti. Iki dvylikos gerti galės visi sulaukę 18-os, tačiau fejerverkams skambant, vidurnaktį, nuo Sausio pirmosios pirkti, turėti ir vartoti alkoholinius gėrimus bus galima tik nuo 20-ies metų. Tai patvirtina narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas.
„Taip, po 12-os valandų, jau Sausio pirmąją dieną, pirmosiomis sekundėmis, pirmosiomis minutėmis, formaliai taip. Alkoholinius gėrimus bus draudžiama tiek turėti, tiek vartoti asmenims, kuriems nėra 20-imt metų“, - sako departamento direktorės pavaduotoja Gražina Belian.
Baruose, klubuose ir restoranuose po dvyliktos įsigalios nauja tvarka. Barmenai turės pareigą patikrinti dokumentus, jei alkoholį perkantis asmuo atrodo jaunesnis nei 25-eri metai. Tačiau spėjama, kad dalis barų išviso nerizikuos ir jaunesnių nei 20 metų vaikinų ir merginų į savo patalpas neįsileis.
„Visur yra sveikas protas. Ir aš manau, kad tas perėjimas tą Naujųjų metų naktį bus laisvesnis, o paskui be abejo bus sudėtinga kontroliuoti bet tikrinsim dokumentus. Nelieka nieko kito“, - komentuoja Viešbučių asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė.
Keičiasi ir alkoholio prekybos laikas
Nuo sausio pirmosios pirmadieniais - šeštadieniais svaigiuosius gėrimus parduotuvėse bus galima pirkti nuo 10 iki 20 valandos, o sekmadieniais iki 15 valandos. Barams, klubams ir restoranams kitu laiku bus leidžiama prekiauti alkoholiu, tačiau tik pilstomais gėrimais užtikrinant, kad jie bus suvartoti vietoje. Parduotuvės aiškina, kad jų darbuotojai naujuosius sutiks pasiruošę.
„Alkoholio skyriuje prie kiekvienos kasos kabės plakatai su informacija apie pasikeitusią įstatyminę bazę. Ekranuose prie kasų suksime narkotikų ir tabako kontrolės departamento sukurtą filmuką informacinį ir per vietinę radiją informuosime pirkėjus apie pasikeitusią tvarką“ – sako „Maxima X“ tinklo direktorius Mindaugas Skardžius.
Kaip ir baruose, taip ir parduotuvėse. Kilus įtarimus, kad asmuo jaunesnis nei 25-erių metų, bus prašoma asmens dokumento.
Nuo Sausio pirmosios taip pat bus visiškai uždrausto alkoholio reklama. Tiesa, reklama nebus laikomi prekių ženklai ar alkoholį gaminančių bei prekiaujančių įmonių pavadinimai, kai jie nereguliariai ir netikėtai matomi šalutinėje informacijoje. Tradicinių prekybos tinklų lankstinukų su alkoholiniais gėrimais neliks, tačiau parduotuvės galės kabinti plakatus su prekių ženklais. Reklamą taip pat bus draudžiama skleisti interneto portaluose bei socialiniuose tinkluose. Tai reiškia, kad net ir paslėpta reklama „feisbuke“ bus sekama.
„Tam tikrose paskyrose, tam tikrų žmonių tas toksai nuoseklumas, sistemiškumas, sakykim reklamavimas to paties prekės ženklo, iš tikrųjų duoda tokių užuominų, kad ne veltui žmogus taip stengiasi“, - aiškina G. Belian.
Visuomenė alkoholio prekybos, turėjimo ir vartojimo griežtinimą vertina dvejopai. Vieni prekybos centruose sutikti žmonės aiškina, kad palaiko tokią politiką, kiti jos nauda netiki.
„Paaiškinta, dėl ko tai buvo daroma. Koks buvo tikslas ir, kad tai yra pirmiausia sveikatos tikslas, tai yra tikslas saugoti nuo būsimų problemų, tai aš tikiuosi, kad supras ir susitaikys“, - aiškino sveikatos ministras Aurelijus Veryga.
Griežtėja ir baudos. Už alkoholio pardavimą asmenims, jaunesniems nei 20-ties metų, nuo kitų metų grės nuo 30-ties iki 120-ties eurų bauda. Baudžiami bus ir tie, kas nupirkę, perdavinės gėrimus. Už tai grės nuo 90-ties iki 400 eurų bauda. Baudžiamas ir alkoholinių gėrimų vartojimas automobilių salonuose. Tai užtrauks baudas nuo 20 iki 100 eurų. O už alkoholio išnešimą iš barų, klubų ir restoranų, kai įstatymas draus prekybą, taip pat gresia nuo 14 iki 90-ties eurų bauda.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.