Tačiau Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, islamo ekspertas Egdūnas Račius ne itin tiki, kad išpuolį įgyvendino Islamo valstybės Chorasano gubernijos parengti teroristai, nors ši organizacija ir prisiėmė visą atsakomybę.
„Man kol kas neatrodo įtikinama, kad tai realiai egzistuojančios Islamo valstybės Chorasano gubernijos smogikų atlikti veiksmai. Kad tai kažkokios grupelės atlikti veiksmai, to nepaneigsi. Bet kad tai būtų Chorasano gubernijos parengtų ir tiesiogiai jai pavaldžių smogikų veikimas, man neatrodo įtikinama“, – sako E. Račius.
Pagrindą abejonėms duoda šie nesutapimai
- Džihadistai teroro išpuolius dažnai vykdo patys susinaikindami, nes tai yra kankinystės prasmė. Labai retais atvejais teroristai yra suimami ir teisiami viešuose teismuose. Džihadistai taip pat pabrėžia ideologinį suinteresuotumą kovai prieš Vakarus, pinigai retai būna pirminiu tikslu įgyvendinti teroro aktą. Suimtieji Rusijoje pasakojo, kad už išpuolį pažadėta apie 5000 eurų (500 000 rublių), suimtieji nieko nekalba apie kovą prieš netikėlius, Vakarus ar panašiai.
- Filmuotoje medžiagoje iš „Crocus City Hall“, kurią išplatino Islamo valstybė, matyti žmones šaudantys ir peiliu badantys vyrai, kurių veikimo būdas užtikrintas, eiga – kupina pasitikėjimo. Šiuos vaizdus filmavo patys teroristai. Kai kuriuos kitus vaizdus iš toliau nufilmavo nuo teroristų bėgantys asmenys, juose irgi matyti ramiai, metodiškai žmones šaudantys asmenys. O suimtieji nutekintuose vaizdo įrašuose yra labai įbaiminti, neatrodo pasirengę mirti vardan religinio, ideologinio ar politinio tikslo.
- Islamo valstybės pranešime, kuriuo prisiimama atsakomybė, nurodomi 4 asmenys. Rusijos Federalinė saugumo taryba (FSB) pranešė iš viso sulaikiusi 11 asmenų, iš kurių 4 esą tiesiogiai dalyvavo šaudynėse. Tačiau buvo pranešimų, kad 1 asmuo buvo nuginkluotas ir nužudytas koncertų salėje lankytojo ir dar 1 nukautas sulaikant. Taigi iš viso teroro aktą galėjo vykdyti 6 asmenys, o Islamo valstybė kalba apie 4 kovotojus.
Kas yra Islamo valstybės Chorasano provincija?
Kaip pasakoja islamo ekspertas E. Račius, Islamo valstybė-Chorasano provincija (ISIL-K) yra daugiausia rytiniame Afganistane, taip pat Pakistane veikianti grupuotė, kuri priešinasi Talibanui bei vykdo įvairias teroristines atakas. Joje susibūrė daugiausia puštūnų kalba kalbantys asmenys, bet yra ir nemažai tadžikų kilmės smogikų, nors pirmiausia tai Afganistano tadžikai.
„Afganistano rėmuose ši grupuotė vienintelė yra veiksni, nors labai susilpninta, jėga, kuri veikia prieš Afganistano valdžią, tai yra Talibaną. Bet ar Chorasano gubernija turi tokius pajėgumus, kad galėtų parengti žmones pačiame Afganistane ir siųsti juos į Rusiją įvykdyti išpuolio, tai labai sunku įsivaizduoti“, – šiek tiek abejojo E. Račius.
Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus Saugumo Tarybai šių metų sausį parengtame raporte apie „Daesh“ grėsmę kalbama, kad ISIL-K perėmė ginklų iš Pakistano Talibano ir kad kai kurie šios teroristinės grupuotės nariai turi tikslą rengti atakas Vakarų šalyse. Pavyzdžiui, pernai Vokietijoje liepos ir rugpjūčio mėnesiais buvo sulaikyti septyni su ISIL-K susiję asmenys – tadžikų, turkmėnų ir kirgizų kilmės. Šiame raporte rašoma, kad ISIL-K pradėjo intensyvų kovotojų rekrutavimą tadžikų gretose, taip pat sugebėjo pritraukti kovotojų iš Rytų Turkistano islamiškojo judėjimo.
„Daesh“, ISIS arba ISIL yra Islamo valstybės sinonimai. Islamo valstybės Chorasano provincija reiškia grupuotės atšaką, veikiančią Afganistane, Pakistane, iš dalies Irane.
„Galbūt šiuo atveju Islamo valstybės Chorasano gubernija, kaip organizacija, visko nesuorganizavo, bet galėjo atsirasti žmonių kuopelės, kurios pačios priskyrė save Chorasano gubernijai. Bet yra daug tokių tuščių tarpų, kurių nėra kaip užpildyti“, – svarstė islamo ekspertas.
„Tai, kad Islamo valstybės Chorasano gubernija prisiėmė atsakomybę, mano galva, niekaip neįrodo, kad ji ir suorganizavo šitą išpuolį“, – sakė E. Račius.
Pasak pašnekovo, susidarė įspūdis, kad teroristų organizacija iš esmės transliavo panašią informaciją, kurią skelbdavo rusai. Nors Islamo valstybės naujienų agentūra „Amaq news agency“ taip pat paskelbė greičiausiai pačių šaulių darytą vaizdo įrašą apie šaudynių pradžią, kur matosi pirmieji fojė nušauti asmenys, vienas asmuo pjaustomas peiliu, bet visų balsai pakeisti, veidų nesimato.
Islamo valstybė paskelbė, kad teroristinį aktą įvykdė 4 jos smogikai, bet rusų žiniasklaidoje buvo informacijos, kad 1 teroristą nuginklavo ir neutralizavo koncerto lankytojas, o dar 1 smogikas žuvo sulaikant teroristus, jau išvykusius iš Maskvos. Tokiu atveju išeina, kad smogikų iš viso buvo 6, bet tada tai prieštarauja Islamo valstybės Chorasano provincijos pateiktam skaičiui.
E. Račiui didelių klausimų taip pat kelia tai, kad smogikai neva sutiko įgyvendinti teroristinį aktą už 500 tūkst. rublių, kas sudaro apie 5 tūkst. eurų, nes tai labai smulkūs pinigai. Be to, paprastai teroristai kaunasi iki galo, siekia nepasiduoti gyvi arba iškart suplanuoja, jog žus, nes tokia yra kankinystės esmė.
Pati garsiausia Islamo valstybės Chorasano provincijos ataka buvo 2021 metais įvykęs sprogdinimas Kabulo oro uoste iš Afganistano traukiantis NATO sąjungininkų pajėgoms: tuomet žuvo apie 170 žmonių, tarp jų ir 13 JAV karių. 2022 metais organizacijos smogikai susisprogdino prie Rusijos ambasados Kabule. Tačiau kalbant apibendrintai Islamo valstybės Chorasano provincija iki šiol daugiausia taikėsi į Talibano atstovus, sprogdino civilius Afganistane, Pakistane ir Irane. Iki šiol ji nebuvo įgyvendinusi didelės sėkmingos operacijos tolimesnėse valstybėse.
„Absoliuti dauguma Chorasano gubernijos išpuolių buvo savižudiški: apsivynioji, ateini ir susisprogdini. Kam čia tiek ginklų nešiotis, vargti? Braižas nelabai atitinka Chorasano guberniją“, – abejojo ekspertas.
„Jeigu mes kalbame apie džihadizmą, kaip ideologiją, tai kankinystės kultas ten yra aukščiausias. Tu iškeiti gyvenimą į kankinystę. O čia to atsidavimo nesimato. Jie atrodo visiški vargšiukai. Ar tik nebus, kad kada nors kas nors atseks, kad tai buvo keturi vagišiai, kurie sėdėjo už arbūzų vogimą Maskvos turguje ir kuriems buvo pažadėta pasirūpinti jų šeimomis, jeigu jie sudalyvaus visame procese“, – svarstė E. Račius.
Sulaikė 4 teroristus arba „teroristus“
Rusija paskelbė, kad sulaikė iš viso 11 asmenų, iš kurių 4 neva yra tiesiogiai susiję šaudynėmis koncertų rūmuose. Iš pradžių į viešumą buvo specialiai nutekintas vaizdo įrašas, kaip kažkur lauke, patupdytas ant kartono apklausinėjamas vienas iš vyrų Šamsidinas Fariduni.
Vyras vos kalba rusiškai, bet pasakoja, kad už žudynes jiems pažadėta 500 tūkst. rublių, kad dalis pinigų buvo pervesta į kortelę, bet kortelę jis prarado. Šąlantis, bet dar nesumuštas, vyras prasta rusų kalba dėstė, kad „Telegram“ kanale klausėsi kažkokių paskaitų ir kad iš nežinomo asmens sulaukė pasiūlymo įvykdyti teroro aktą.
25-erių Š. Fariduni pasakojo, kad į Rusiją atvyko iš Turkijos kovo 4 dieną. „Telegram“ paskyroje „Grey zone“ buvo pasirodžiusi gulinčio šio vyro nuotrauka nusmauktomis kelnėmis, kai kitas vyras su kamufliažine apranga buvo jį primynęs.
Paskui pasirodė vaizdo įrašas, kaip apklausinėjamas 30-metis Saidakramis Murodalis Rachabalizoda: vaizdo įraše vyras buvo subintuota galva, kruvinais marškinėliais, galima suprasti, kad jam nupjauta dalis ausies. Prieš tai filmuota, kaip žmonės, pasivadinę pareigūnais, bando sumaitinti ausį pačiam sulaikytajam.
2018 metais S.M. Rachabalizoda buvo nubaustas 2,7 tūkst. rublių bauda už imigracijos taisyklių pažeidimą.
19-metis Muhammadsobiras Fajazovas į teismas buvo atvežtas vežimėlyje, vyras praktiškai nereagavo į aplinką, naujienų agentūra „Reuters“ pranešė, kad jis galimai neteko akies. Rusijos žiniasklaida praneša, kad iki tol jis dirbo kirpėju į Šiaurės Rytus nuo Maskvos.
32-ejų metų Dalerdžonas Mirzojevas bendravo per vertėją pasakojo gyvenęs hostelyje prie greitkelio su kažkokiu Muhamadu, o prieš 10-12 dienų jie kartu pirko automobilį darbui. Apie ataką jis nekalbėjo.
D. Mizojevas kartkartėmis keliaudavo iš Maskvos į Tadžikistaną ir atgal, buvo pažeidęs imigracijos taisykles.
JAV šių metų kovo 7-ąją buvo paskelbusi, kad turi žinių apie neįvardijamų ekstremistų planus atakuoti įvairius žmonių susibūrimus Maskvoje, tarp jų ir koncertus, todėl savo piliečiams patarė ateinančias 48 valandas vengti lankytis panašaus pobūdžio renginiuose.
Jau po teroro atakos JAV pareigūnai pranešė tiesiogiai kontaktavę su Rusijos pareigūnais pranešdami savo turimą informaciją, kad būtų apsaugoti civiliai gyventojai. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas JAV pranešimus apie galimą teroristinę ataką pavadino „panašiais į atvirą šantažą, kuriuo siekiama įbauginti ir destabilizuoti mūsų visuomenę“.
JAV taip pat nurodė neturinti pagrindo abejoti Islamo valstybės Chorasano provincijos pareiškimu, kuriuo prisiimta atsakomybė už išpuolį Maskvoje. Tai suponuotų, kad nepaisant visko, už teroro akto slypi būtent islamistų teroristai. Amerikiečių pareigūnai kalba, kad nuo pernai lapkričio pastebėjo šios grupuotės fiksaciją ties Rusija.
Pati Rusija neneigia Islamo valstybės Chorasano provincijos dalyvavimo teroro akte, tačiau stengiasi pasinaudoti nelaime, kad apkaltintų Ukrainą. Pavyzdžiui, V. Putinas pasisakė po atakos praėjus net 19 valandų ir pažėrė melagingų teiginių, kad Ukraina neva buvo parengusi langą pabėgti teroristams. Tiek JAV, tiek Ukraina paneigė kaip nors susijusi su ataka.
Abejones dėl Islamo valstybės dalyvavimo teroro atakoje kelia ir istorinės sąsajos. Kaip manoma, 1999 metais Rusijos slaptosios tarnybos organizavo daugiabučių sprogdinimus, dėl kurių buvo apkaltinti Čečėnų kovotojai. Iš viso žuvo apie 300 žmonių, sužeista tūkstančiai. Sprogdinimai tapo pretekstu tuometiniam premjerui V. Putinui paskelbti Antrąjį Čečėnijos karą ir tapti prezidentu Rusijoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Įdomu, kodėl šitie teroristai (kabutėse) lėkė Ukrainos link, o ne kuria nors kita kryptimi?
Įdomu, kodėl jiems pažadėtas toks menkas atlygis už tokią didžiulę teroristinę operaciją?
O įdomiausia, kas žūdynių užsakovai?