Valstiečių frakcijos narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NGSK) pirmininko pavaduotojas Dainius Gaižauskas kritikavo Domeikavoje kitais metais veiklą pradedančių Pusiaukelės namų įkūrimo tvarką – esą gyventojai apie kitąmet atidaromus pusiaukelės namus sužinojo tik iš Kalėjimų tarnybos puslapyje įkeltų darbo skelbimų.
„Pusiaukelės namų įkūrimas buvo daromas slapta. Apie jų įkūrimą buvo sužinota trijų bendruomenių dėka: Vytėnų, Sargėnų, Domeikavos, kurių gyventojai pamatė skelbimą Kalėjimų tarnybos puslapyje – esą ieškomi darbuotojai kalėjimo įstaigai adresu Stumbro g. 3“, – sakė D. Gaižauskas.
Savo ruožtu kalėjimų tarnyba atsakydama į naujienų portalo tv3.lt užduotus klausimus teigė, kad gyventojų anksčiau informuoti negalėjo, mat pastato įsigijimo procesas nebuvo užbaigtas.
„Komunikacija apie planuojamus pusiaukelės namus negalėjo būti vykdoma anksčiau, nes pastato įsigijimo procedūros nebuvo baigtos ir jis dar nepriklausė Lietuvos valstybei. Šio proceso pabaiga sutapo su jūsų minimu darbo skelbimų paskelbimu, o pirmieji susitikimai su savivaldybės atstovais ir gyventojais buvo suplanuoti iškart po Vėlinių savaitės (t.y. lapkričio 8 d.) “, – atsakyme į tv3.lt užduotus klausimus rašė Kalėjimų tarnyba.
D. Gaižausko teigimu, neapdairiai vykdomas projektas gali diskredituoti pusiaukelės namų idėją, supriešinti bendruomenes.
„Diskredituojamas visas pusiaukelės namų įkūrimo procesas, pagalba nuteistiesiems integruotis į visuomenės gyvenimą. Jeigu procesas nebus sustabdytas, žala bus tik dar labiau pagilinta, supriešins bendruomenę“, – teigė D. Gaižauskas.
Ne pirmas bandymas Kauno rajone įsteigti pusiaukelės namus
D. Gaižauskas taip pat teigė, esą Kauno rajono savivaldybė nežinojo apie planus įrengti pusiaukelės namus.
„Kauno savivaldybė buvo įvardijusi, jog 2021 m. kovo mėnesį buvo atsiųstas raštas iš Kalėjimų tarnybos į Kauno miesto rajono savivaldybę, klausiant, ar Kauno rajono savivaldybė turi patalpas pusiaukelės namų įkūrimui. Atsakymas buvo neigiamas, tuo procesas pasibaigė“, – pasakojo D. Gaižauskas.
Kauno rajono mero patarėjas Edmundas Mališauskas patvirtino, jog tokį laišką iš Kalėjimų tarnybos iš tiesų buvo gavę. Tuo metu Kauno rajono savivaldybė atsakė, jog tinkamos patalpos neturi.
„Kauno rajono savivaldybė 2021 m. kovo 24 d. yra gavusi Lietuvos kalėjimų departamento (dabar – Lietuvos kalėjimų tarnyba) prie LR Teisingumo ministerijos prašymą padėti rasti tinkamas patalpas pusiaukelės namams. Išnagrinėjusi prašymą, Kauno rajono savivaldybė raštu informavo, kad tokių patalpų neturi“, – laiške rašė E. Mališauskas.
Vis dėlto, taip ši istorija nesibaigė – vėliau Kalėjimų tarnyba nesėkmingai bandė įsteigti pusiaukelės namus Kauno rajone vietose.
Pasak Kauno rajono savivaldybės, 2021 m. gruodžio 31 d. kalėjimų tarnybos direktorius Virginijus Kulikauskas patvirtino pusiaukelės namų plėtros priemonių planą, pagal kurį buvo numatyta iš Turto banko perimti buvusias studentų bendrabučio patalpas Girionyse, Liepų gatvėje, (Samylų sen.). Pagal šį planą įstaiga duris turėjo atverti 2023 m., tačiau sprendimui pasipriešino vietos bendruomenė, Kauno rajono savivaldybė taip pat nepritarė.
2022 m. kovą Teisingumo ministerija kartu su Kalėjimų tarnybos vadovybe, pasitarusi su Kauno rajono savivaldybe, priėmė sprendimą Girionių kaime planuotas įrengti pusiaukelės namų patalpas perduoti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Ukrainos karo pabėgėlių reikmėms.
Pusiaukelės namai statomi iš Norvegijos fondo pinigų
Seimo narys D. Gaižauskas teigė, jog Domeikavoje nuo kitų metų veiklą pradedantys Pusiaukelės namai yra steigiami tik iš Norvegijos fondo pinigų, savivaldybė už patalpų įrengimą nemoka.
„Šie pataisos namai yra nupirkti ne iš valstybės pinigų, o iš Norvegijos fondo, taigi, jų įkūrimas ir vystymas yra remiamas tik iš fondo pinigų“, – sakė D. Gaižauskas.
Tokią informaciją patvirtino ir Kalėjimų tarnybos atstovė spaudai – pasak jos, pagal projektą „Lietuvos bausmių vykdymo sistemos kokybės gerinimas“ Domeikavoje statomi Pusiaukelės namai yra finansuojami Norvegijos fondo pinigų. Projekto įvardijamas tikslas – „pagerinti bausmių vykdymo sistemos kokybę Lietuvoje, atsižvelgiant į Europos Tarybos priimtus standartus ir Europoje taikomą geriausią praktiką. Projektu siekiama užtikrinti efektyvius ir sėkmingus nuteistųjų resocializacijos procesus“. Visa projekto išlaidų suma siekia virš 19 mln. eurų.
Kol kas įsteigti 7 tokie pusiaukelės namai, tačiau atsakydama į tv3.lt užduotus klausimus Kalėjimų tarnyba teigė, jog stengiamasi pusiaukelės namų tinklą paskirstyti taip, kad po vienus pusiaukelės namus būtų kiekvienoje Lietuvos apskrityje.
D. Gaižauskas taip pat teigė, esą šiuo metu atidarant Pusiaukelės namus, nėra atliekami aplinkos vertinimai, trūksta argumentavimo, kodėl pasirenkama viena ar kita vieta. Seimo nario teigimu, tai ne tik Domeikavoje įrengiamų pusiaukelės namų problema – valstiečiai planuoja surinkti duomenis ir apie kitus 7 pusiaukelės namus
„Pusiaukelės namų įkūrimas yra labai neprofesionaliai parengtas procesas, pagal jį jau turime 7 pusiaukelės namus. Imsimės atlikti visų pusiaukelės namų analizę, patikrinti kaip jie veikia. Planuojame susirinkti duomenis, kodėl buvo pasirinkta būtent Domeikava, šis pastatas, kokiomis lėšomis“, – teigė D. Gaižauskas.
Kalėjimų tarnyba teigė, jog pastatas buvo pasirinktas įvertinus kelis kriterijus.
„Pastatas pasirinkta pagal kelis kriterijus. Visų pirma, pastato, kaip buvusio viešbučio, erdvės yra tinkamos pritaikyti planuojamai vykdyti veiklai (kambariai, nuteistųjų apgyvendinimui, didesnės erdvės – terapiniams ir socialinius įgūdžius lavinantiems užsiėmimas). Pastatas yra geros būklės, jo remontas ir pritaikymas buvo tvariausias tokio pobūdžio pasirinkimas“, – rašė Kalėjimų tarnyba.
Kritikavo planus Domeikavoje įsteigti probacijos tarnybos padalinį
Kritišką nuomonę išsakė ir keli valstiečių posėdyje dalyvavę Domeikavos gyventojai. Vienas iš jų – gyventojas Kęstutis, sukritikavo norą tame pačiame pastate įsteigti ir probacijos tarnybą. Pasak jo, probaciją atvyks atlikti daugiau nuteistųjų, nei gyvena šalimais esančiame Šakių kaime.
„Šakiuose yra 1200 gyventojų, tuo tarpu Kauno probacijos tarnyba probuoja apie 2700 asmenų, kurie apsilanko ten kartą ar du per mėnesį. Tai sukels ir viešojo transporto problemas – jis bus perpildytas“, – teigė Domeikavos gyventojas Kęstutis.
Kalėjimų tarnybos atsakyme teigiama, jog šis pastatas bus skirtas tik administracinėms reikmėms – ten dirbs 20 probacijos darbuotojų. Taigi, probacijos nuteistieji čia neatliks.
Kitas posėdyje dalyvavęs gyventojas Šarūnas piktinosi, kad Kalėjimų tarnyba įrenginėja antrus Pusiaukelės namus Kauno apskrityje, nors netoli Kauno esančiose Pravieniškėse jau veikia Pusiaukelės pataisos namai. Be to, abejonių jam kelia ir tai, jog probacijai pasirinkto pastato paskirtis – viešbučio tipo.
„Pusiaukelės namai kituose regionuose nėra pilnai užpildyti. Tai bus antri tokie namai Kauno apskrityje, nes tokie patys yra Pravieniškėse. Pravieniškėse Kalėjimų tarnyba turi nenaudojamų pastatų, kuriuos planuoja parduoti – visiškai nesuprantu tokios tvarkos.
Kalėjimų tarnybos išpirkto pastato paskirtis – viešbutis. Pagal šią Statybinio techninio reglamento (STR) spragą, tokia plėtra vykdoma 7 metus. Gal taip patogiau – gyventojai pastatomi prieš faktą“, – svarstė Domeikavos gyventojas Šarūnas.
Atsakydama į naujienų portalo tv3.lt užduotus klausimus Kalėjimų tarnyba teigė, jog viešbučio paskirties pastatas tinkamas Pusiaukelės namams steigti.
„Pastato, kaip buvusio viešbučio, erdvės yra tinkamos pritaikyti planuojamai vykdyti veiklai (kambariai, nuteistųjų apgyvendinimui, didesnės erdvės – terapiniams ir socialinius įgūdžius lavinantiems užsiėmimas)“, – atsakyme į tv3.lt užduotus klausimus rašė Kalėjimų tarnyba.
Kalėjimų tarnyba taip pat teigė, jog siekiama pusiaukelės namus įrengti kiekvienoje apygardoje – tai esą padėtų nuteistiems asmenims integruotis į visuomeninį gyvenimą.
„Tokia plėtros kryptis yra pasirinkta atsižvelgiant į statistiką – nemaža dalis asmenų, atlikusių bausmę įkalinimo įstaigoje, grįžta gyventi ten, kur yra įsikūrę jų artimieji. Čia jie įsidarbina ir apsigyvena. Turėdami galimybę savo bausmės pabaigos sulaukti pusiaukelės namuose, kurie yra netoli artimųjų, nuteistieji daug lengviau atkuria artimesnius ryšius su savo šeimomis. Taip pat artimiesiems nebereikia vykti tolimo kelio iki kalėjimo ar pusiaukelės namų kitoje savivaldybėje. Galiausiai, nuteistieji gyvendami pusiaukelės namuose turi mokytis arba dirbti. Šios priemonės padeda nuteistiesiems sugrįžti į visuomenę palaipsniui, prisiimant piliečių teises ir pareigas“, – atsakyme į rašė Kalėjimų tarnyba.
Siūlo pastatą panaudoti kitoms reikmėms
Neatmetama ir galimybė Kauno rajono savivaldybei pastatą išpirkti. Kauno rajono savivaldybės tarybos nario Vytauto Rimo teigimu, prieš Kauno rajono savivaldybei perleidžiant Pusiaukelės namus, reikėtų pasirūpinti kita infrastruktūra, reikalinga būtinų paslaugų teikimui. Pasak jo, tam tiktų ir minėtas Kalėjimų tarnybos įsigytas pastatas.
„Buvau nemaloniai nustebintas, kad Kauno rajono savivaldybei, kuriai trūksta mokyklų ir darželių bus perleidžiama įkalinimo įstaiga. Tai reiktų vadinti atviro tipo kalėjimu“, – sakė V. Rimas.