Vilnietė Sigita nusprendė taisyti dantis ir su šūsnimi dokumentų ateina į Odontologų rūmus licencijos. Moteris pasišovė dirbti gydytojo padėjėja vienoje Vilniaus odontologijos klinikoje.
„Šiaip aš dirbau odontologiniame skyriuje nuo pat baigimo. Tik buvo didelė pertrauka padaryta. Turiu medicininį išsilavinimą bendrosios praktikos, baigiau kursus kompetencijų centre Rugių gatvėje. Dabar planuoju dirbti toliau odontologo padėjėja“, – sako odontologo padėjėja Sigita.
Norintis dirbti savo darbą, odontologo padėjėjas kasmet šiai medikų profesinei organizacijai turi sumokėti 14 eurų siekiantį narystės mokestį. Higienistai kasmet moka 17 eurų, dantų technikai – 43 eurų, o gydytojai – 58 eurų. Dar priklauso ir vienkartinis 19 eurų mokestis už licenciją.
Odontologų rūmuose yra beveik 9 tūkst. narių, o per metus šių rinkliavų iš jų surenkama 12 tūkst. eurų. Sužinojęs apie tokias rinkliavas, sveikatos apsaugos ministras A. Veryga nusprendė, kad jos turi priklausyti valstybei ir jau teikia įstatymų pataisas. Odontologams licencijas išdavinės ir jų paslaugų kokybę tikrins valstybinė akreditavimo tarnyba.
„Skundų esmė pagrindinė, kad žmonės sumoka nemažas lėšas, bet po manipuliacijų nelieka patenkinti kokybe, rutininis skundas, kad deda vieną, antrą, trečią plombą, o ji krenta. Odontologai prašo iš naujo mokėti“, – sako akreditavimo tarnybos vadovė Nora Ribokienė.
„Kai priežiūra bus sukoncentruota vienoje įstaigoje, nebebus interesų konflikto, kada ekspertai odontologų rūmų nariai vertina savo kolegas, tų pačių rūmų narius, galime tikėtis, kad turėtų didėti kokybė“, – sako Aurelijus Veryga.
Kol A. Veryga rūpinasi, kaip odontologų rinkliavas nukreipti į biudžetą, pacientams kur kas labiau rūpi didžiulės dantų gydymo kainos. Tačiau ministras nedrįsta net žadėti sumažinti kainas.
„Kažkiek kaštų gali persikelti nuo pacientų pečių. Bet tai labai teorinis pasvarstymas, nežinome, kaip galėtų keistis kvalifikacijos kėlimo kaina“, – sako A. Veryga.
Ministerijos nemalonėn pakliuvę Odontologų rūmai mėgina ginti medikų teisę į savivaldą ir abejoja, ar po šios dar vienos ministro reformos odontologams darbo sąlygos pagerės, o pacientams dantų gydymas atpigs.
„Mes matome, kiek medicinoje yra problemų, yra ką, veikti, o šita sritis, pati paprasčiausia, ji veikia jau 15 metų. Turime, ką veikti ruošime, kainose. Valstybinėse įstaigose kainos yra kartais didesnės negu privačiose kažkodėl“, – sako odontologų rūmų vadovas Alvydas Šeikus.
Odontologų rūmams politikai priekaištauja dar ir dėl to, kad jie tapo kone atskira valstybe valstybėje monopolizavo tobulinimosi galimybes. Esą dar ir piktnaudžiauja savo padėtimi – visus burnos sveikatos medikus verčia būti organizacijos nariais bei mokėti kasmetinius narystės mokesčius.