Pasak šeimos advokato, toks sprendimas pažeidžia tarptautinius įstatymus ir tai yra pirmas atvejis, kuris apskųstas Jungtinių Tautų vaiko teisių komitetui. Migracijos departamentas tvirtina, kad jei vaikams prieglobsčio nesuteikė, vadinasi, jiems persekiojimas Kuboje negresia.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Prieš dvejus metus į Lietuvą atvykę migrantai Sonia ir Carlosas pabėgo iš Kubos. Vyras ir žmona teigia priklausantys Kubos opozicijai, o nusprendė pabėgti iš šalies tada, kai pastebėjo, kad po dalyvavimo proteste prieš Kubos režimą pradėjo dingti jų artimi žmonės.
„Mano vyro tėtis yra buvęs Kubos generolas, jis žino, kas atsitiko. Jis mums sakė bėgti iš šalies, nes nori mus suimti, mūsų ieško“, – pasakoja migrantė iš Kubos Sonia.
Nepaisant to, kad ir tėtis, ir mama turi suteiktą politinį prieglobstį Lietuvoje, Migracijos departamentas nusprendė jų 7-erių metų sūnui ir 9-erių metų dukrai jo Lietuvoje nesuteikti – valdininkai nusprendė, kad nėra įrodymų, jog vaikai priklauso Kubos opozicijai.
„Mums suteikė prieglobstį, nes turime visus įrodymus, kad esame opozicija. Bet kaip vaikai gali įrodyti, kad yra opozicija, kai yra jie yra jauni, nieko nesupranta apie politiką?“ – piktinasi migrantas iš Kubos Carlosas.
„Migracijos departamentas sako, kad mano vaikai turi būti išsiųsti į Kubą. Nežinau, nesuprantu, koks motyvas yra atskirti vaikus nuo tėvų. Tai beprotiška, aš nesuprantu. Vaikai grįš į Kubą, tai kas jais rūpinsis?“ – teigia Sonia.
Praleido 18 dienų miške
Sonia ir Carlosas sako, kad toks Lietuvos valdininkų sprendimas jiems atrodo nelogiškas, todėl šiuo metu apeliuoja šį Migracijos departamento sprendimą. Jie į Lietuvą atvyko miškais iš Baltarusijos kartu su kitais nelegaliais migrantais.
„Mums tai kainavo 18 dienų miške be maisto, be vandens, nežinant, kas bus rytoj“, – prisimena migrantas.
„Visi šie metai buvo ir vis dar yra tokie sunkūs, aš nežinau, ką daryti“, – graudinasi migrantė.
Pasak kubiečiams atstovaujančio advokato, vaikai atvažiavo paskui su turistine viza ir tada tėvai jiems pateikė prieglobsčio prašymą. O šį Migracijos departamentas atmetė.
„Be abejo, vaikai politinių pažiūrų neturi ir jų nereiškia – tai nėra persekiojimo pagrindas, persekiojimo pagrindas yra jų tėvų situacija“, – komentuoja advokatas Rytis Satkauskas.
Šeimos advokatas tvirtina, kad pagal tarptautines vaikų teisės normas, jeigu Lietuvoje persekiojami migrantai prašo prieglobsčio savo vaikams, šis turi būti suteikiamas.
„Įsigaliojus šiam sprendimui nesuteikti prieglobsčio, vaikai būtų priversti išvykti į Kubą. Be abejo, tokiu atveju būtų pažeidžiamas ir privataus gyvenimo, ir šeimos teisės išėjimo principas“, – tikina advokatas.
Pirmą kartą nagrinėjama tarptautiniu mastu
Kubiečiams atstovaujantis advokatas sako, kad toks atvejis yra išskirtinis, mat anksčiau problemų su prieglobsčio suteikimu vaikams nebūdavo.
„Iki šiol tokių situacijų nesame turėję. Iš tiesų, iki šiol, suteikiant prieglobstį tėvams, būdavo suteikiamas ir vaikams, nenagrinėjant, ar jie mokykloje yra persekiojami. Man atrodo, kad persipjovė pats save Migracijos departamentas šiuo atveju“, – sako R. Satkauskas.
Pasak pašnekovo, tai taip pat ir pirmasis atvejis Lietuvoje, kai tokio tipo byla dėl vaikų prieglobsčio yra nagrinėjama ir tarptautiniu mastu Jungtinių Tautų vaiko teisių komitete.
Migracijos departamento valdininkai su TV3 žinių žurnalistais gyvai bendrauti atsisakė, atsiuntė paaiškinimą raštu.
„Jei tėvams buvo suteiktas prieglobstis, tai reiškia, jog tėvų baimė patirti persekiojimą buvo laikyta pagrįsta. Jei vaikams atsisakyta suteikti prieglobstį, reiškia, kad vaikams nekyla persekiojimo rizika“, – atsakyme rašė Migracijos departamentas.
Šiuo metu šis Migracijos departamento sprendimas dėl prieglobsčio nesuteikimo vaikams yra išnagrinėtas ir panaikintas teisme. Tiesa, Migracijos departamentas turi teisę šį sprendimą apskųsti.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.