Naujagime rūpinasi medikai
Lietuvos neskubėjimas vykdyti Jungtinių Tautų (JT) Vaiko teisių komiteto rekomendacijos uždaryti gyvybės langelius apsaugo kūdikius nuo nelaimių. Praėjusį šeštadienį 9.30 val. A. Bandzos vaikų globos namuose įrengtame gyvybės langelyje nuskambėjo skambutis.
Iš karto prie langelio priėję darbuotojai išvydo į antklodę suvyniotą kūdikį. Viena darbuotoja dar spėjo pamatyti naujagimį atnešusią jauną merginą, mėgino ją kalbinti, tačiau ši skubiai pasišalino. Išvysčius kūdikį paaiškėjo, kad tai mergaitė. Vaikų globos namai apie pamestinukę pranešė medikams, policijai.
Respublikinės Panevėžio ligoninės Akušerijos-ginekologijos klinikos vedėjas Albinas Ivonaitis sako, kad 3,8 kg svorio 52 cm ūgio mergaitė veikiausiai pagimdyta prieš kelias dienas ne ligoninėje. Jos virkštelė perrišta buitiniu raišteliu.
Fiziškai kūdikis normaliai išsivystęs, tačiau jam diagnozuota mažakraujystė. Kadangi atlikti tyrimai rodė mažylės organizme esant uždegiminį procesą, paskirtas gydymas antibiotikais.
Pradės įvaikinimo procedūrą
Mažylė dar kurį laiką bus gydoma ir stebima Naujagimių skyriuje, o paskui bus perkelta į A. Bandzos vaikų globos namus. Jeigu per 3 mėnesius neatsišauks biologiniai tėvai ir nepareikš noro jos auginti, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pradės įvaikinimo procedūrą.
Pirmumo teisę įsivaikinti mažylę turi lietuviai. 2015 metų balandžio 1 dieną eilėje įsivaikinti laukė 84 šeimos ar asmenys, iš jų 42 šeimos (asmenys) laukia vaikų pasiūlymų, likusios globoja įsivaikinti norimus vaikus, yra pateikusios teismui dokumentus ir laukia posėdžių, kelios susidūrė su tam tikromis kliūtimis, trukdančiomis įsivaikinti. A. Bandzos vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja Salomėja Jareckienė neabejoja, kad pamestinukė ilgai globos įstaigoje neužsibus. Pasak jos, sveiki kūdikiai, neturintys brolių ir seserų, yra labiausiai trokštami norinčiųjų įsivaikinti.
Ši mergaitė jau trečiasis kūdikis, paliktas vaikų globos namuose prieš ketverius metus įrengtame gyvybės langelyje. Tiesa, prieš tai čia savo vaikus atnešusios motinos juos įdavė darbuotojams į rankas, paaiškinusios, kad negali ir nenori jų auginti.
Prieš trejus metus vieno mėnesio berniuką į gyvybės langelį atnešusi jauna mama netgi pridėjo dokumentus, kraitelį, vežimėlį. Tačiau netrukus abi motinos persigalvojo ir vaikus atsiėmė.
Už vaiko palikimą gyvybės langelyje baudžiamoji atsakomybė negresia. Dėl šeštadienį paliktos naujagimės policija ikiteisminio tyrimo nepradėjo.
Naujagimį rado balkone
Prieš porą metų gegužę vieno Nemuno gatvės bendrabučio balkone buvo rastas moteriškos lyties naujagimis. Kaip vėliau paaiškėjo, 3,5 kg svėręs kūdikis buvo pagimdytas tik prieš kelias valandas, jo virkštelė buvo neužspausta, todėl jis galėjo nukraujuoti.
Mažylės gyvybę išgelbėjo namo gyventojai. Jie atkreipė dėmesį į balkone gulintį ryšulį ir pasidomėjo, kas jame. Atsirado ir mačiusiųjų koridoriuje besiblaškančią nepažįstamą moterį.
Policija buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą ir ieškojo naujagimės motinos, tačiau nesėkmingai. Kadangi ji pati taip pat neatsišaukė, mergaitė buvo laikinai apgyvendinta A. Bandzos vaikų globos namuose. Labai greitai atsirado ją įsivaikinti norinti šeima.
S. Jareckienės teigimu, šiuo metu globos namuose auga 32 vaikai iki 4 metų. Dauguma mažylių turi rimtų sveikatos sutrikimų. Tokių lietuviai nelinkę įsivaikinti.
Užsieniečiai nesikrato sveikatos problemų turinčių vaikų, įsivaikina iš karto 2–3 vaikus iš vienos šeimos.
Iki šiol vieni dažnesnių svečių čia buvo italai, dabar – ir švedai.
Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba balandį siūlė įvaikinti iš viso 518 vaikų, iš jų 129 buvo siūlomi Lietuvos piliečiams, 96 vaikų buvo sprendžiamas tarptautinio įvaikinimo klausimas. Užsieniečiams pagal bendrą sąrašą buvo siūloma tik 12 vaikų, dar 19, kurie jiems buvo siūlomi, turėjo specialiųjų poreikių, o iš viso vaikų su tokiais poreikiais buvo 262.
Specialiųjų poreikių vaikų grupei priskiriami ne tik vaikai, turintys sveikatos problemų, bet ir jau ūgtelėję – 8 metų ir vyresni, turintys brolių ir seserų. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai teigia, kad 8–10 metų vaikams, ką jau kalbėti apie vyresnius, surasti įtėvius labai sunku. Lietuviai pageidauja įsivaikinti sveikus mažylius iki 3 metų.
Pažeidžia vaiko teises?
Lietuvoje pirmieji gyvybės langeliai atidaryti 2009 metais. Dabar jų yra devyni. Gyvybės langeliai veikia Kaune, po vieną Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Marijampolėje, Alytuje, Tauragėje. Juose palikta per 35 kūdikius.
Praėjusiais metais JT Vaiko teisių komitetas paragino šalis uždaryti gyvybės langelius, taip pat ir Lietuvoje.
Komiteto nuomone, tai pažeidžia juose paliktų vaikų teisę žinoti apie kilmę, biologinius tėvus, pažeidžiamos tėvystės teisės.
JT teigimu, vaikui yra labai svarbu kilmė, o gyvybės langelyje paliktojo teisė žinoti tėvus yra suvaržoma.
Mūsų šalis buvo raginama ieškoti kitų būdų, kaip apsaugoti vaikų gyvybę ir sveikatą, t. y. gerinti socialines paslaugas, stiprinti darbą su besilaukiančiomis moterimis.