• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) išplatino pranešimą, kad parduodantys ar perkantys diplominius darbus bus baudžiami, o tai bus numatyta sausio 1-ąją įsigaliojusiame Administracinių nusižengimų kodekse. Portalas tv3.lt domėjosi, kaip veiks naujoji tvarka, kas gaudys nesąžiningus studentus ir jiems darbus rašančius asmenis.

50

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) išplatino pranešimą, kad parduodantys ar perkantys diplominius darbus bus baudžiami, o tai bus numatyta sausio 1-ąją įsigaliojusiame Administracinių nusižengimų kodekse. Portalas tv3.lt domėjosi, kaip veiks naujoji tvarka, kas gaudys nesąžiningus studentus ir jiems darbus rašančius asmenis.

REKLAMA

Baudos išugdys sąžiningumą?

Pagal įsigaliojusį kodeksą, Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius turės teisę tirti baigiamųjų darbų pirkimo ir pardavimo atvejus ir imtis veiksmų dėl administracinės atsakomybės taikymo.

Remiantis kodeksu, už studijų baigiamųjų darbų bei disertacijų neteisėtą pirkimą, pardavimą ir jų pateikimą mokslo ir studijų institucijoms numatoma administracinė atsakomybė: bauda asmenims nuo 150 iki 300 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 iki 1800 eurų.

Pakartotinai padarytas nusižengimas užtrauks baudą asmenims nuo 300 iki 850 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1700 iki 3000 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

„Ši priemonė numatyta ne tam, kad būtų surinktos baudos, bet kad padėtų ugdyti visuomenės nepakantumą plagijavimui, formuotų nuostatas, kad plagijuoti ir pirkti darbus yra taip pat blogai kaip duoti kyšį, vogti ar vairuoti neblaiviam“, – teigė ŠMM Studijų skyriaus vedėjas Antanas Levickas.

REKLAMA

Ministerijos teigimu, didžiausia atsakomybė dėl plagijavimo netoleravimo tenka pačioms aukštosioms mokykloms, jos turi užtikrinti akademinį sąžiningumą. Gerbiančios savo reputaciją aukštosios mokyklos aktyviai kovoja su plagijavimu, jį laikydamos didžiausiu akademiniu nusikaltimu, už kurį baudžiama maksimalia bausme – šalinimu iš aukštosios mokyklos.

„Pagrindinę atsakomybę siekiant tai užtikrinti turi prisiimti aukštosios mokyklos. Svarbu būtų į pagalbą pasitelkti ir technines kovos su plagijavimo sistema priemones, pavyzdžiui sukurti vieną bendrą programą, kurioje privaloma tvarka būtų talpinami, o vėliau ir tikrinami visi studentų baigiamieji darbai.

REKLAMA
REKLAMA

Kita priemonė – pačių studentų veikla. Bendradarbiaujame su studentų organizacijomis, finansuojame jų projektus, ugdančius tokį požiūrį į akademinį nesąžiningumą, kad žmogui nekiltų mintis studijuoti pasinaudojant bendrovių paslaugomis ir nesimokyti savarankiškai“, – pabrėžė A. Levickas.

Tikimasi, kad gaudys ir baus

Žadama, kad baigsis ramios dienos tiek perkantiems darbus studentams, tiek juos rašantiems žmonėms ir įmonėms. Šiuo metu viešai tokias paslaugas teikiančių ir savo veiklą deklaruojančių pavienių žmonių bei įmonių yra apstu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aiškios teisinės atsakomybės dėl akademinio nesąžiningumo atsiradimas svarbus tuo, kad nuo šiol Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius turės teisę tirti baigiamųjų darbų pirkimo ir pardavimo atvejus ir imtis veiksmų dėl administracinės atsakomybės taikymo.

Svarbu ir tai, kad tirti bus galima ne tik nesąžiningumu įtariamų studentų, tačiau ir bendrovių, galimai padedančių nesąžiningai studijuoti, veiklą. Ligi šiol su akademiniu nesąžiningumo daugiausiai kovota pačios aukštosios mokyklos viduje, tirti tik studijuojančių asmenų nesąžiningos veiklos atvejai.

REKLAMA

Nuo šiol, pasirodžius įtartiniems skelbimams dėl nesąžiningo studijavimo būdų ar kilus įtarimams dėl studijuojančio asmens nesąžiningumo, bus galima inicijuoti patikrinimus.

Į Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierių kreiptis galės pačios aukštosios mokyklos, įvairios institucijos, policija, visi akademiniu sąžiningumu suinteresuoti asmenys, taip pat ir žiniasklaidos atstovai“, – tvirtina ŠMM atstovas.

REKLAMA

Šią iniciatyvą palaikę ir raginę Lietuvos studentų sąjungos (LSS) atstovai kaip ir ministerija tikina, kad nesąžiningumo atvejų akademinėje bendruomenėje yra daug. Nors egzistuoja kita, rimtesnė problema – aukštosios mokyklos nekaupia tokios statistikos.

Teršia ar puošia įvaizdį?

Kas du metus akademinio sąžiningumo tyrimus aukštosiose mokyklose atliekanti LSS viešai skelbia rezultatus, be to, pristato ir aukštosioms mokykloms. Sąjungos viceprezidento Andriaus Zaličio teigimu, nauja tvarka turėtų gąsdinti abi šio proceso dalyvių puses, visgi, labiau turėtų stabdyti rašančiuosius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kol kas sunku pasakyti, kaip juos gaudys, kol dar nėra praktikos. Mano manymu, ši nauja norma turės dvi atskirtis. Visų pirma tai apsunkins gyvenimą tiems žmonėms, kurie verčiasi tokiu verslu, rašo darbo.

Dabar tai bus nelegalu ir jie turės bent jau maskuotis, tai apsunkins jų veiklą ir rizika sukuriama. Kalbant apie studentus, viskas priklausys nuo aukštųjų mokyklų ir kiek jos pačios norės kovoti su akademiniu nesąžiningumu.

REKLAMA

Verta paminėti, kad yra skirtingai besielgiančių aukštųjų mokyklų: vienos akylai stebi ir daro nemažai, kad identifikuotų tokius studentus ir išmeta juos. Ir yra tokių, kur tokių sugaunamų atvejų skaičiai yra itin maži. Galima spėlioti, ar studentai ten sąžiningi, ar tiesiog nesiimama veiksmų jokių jų paieškai.

Manau, universitetai turėtų patys imtis to pranešimo apie nesąžiningumo atvejus. Juk jie įpareigoti kreiptis ir identifikuoti, nesuteikti tokiems studentams kvalifikacijos. Sunku pasakyti, ar jie taip darys ir tokia praktika klostysis.

REKLAMA

Yra ne kartą tekę girdėti apie išmetamus ar bent svarstomus studentus. Kurį laiką pats buvau Mykolo Riomerio universiteto Akademinių etikos pažeidimų komisijoje, tai svarstėme 4 ar 5 atvejus per metus. Ir mes studentus šalinome, nes buvo akivaizdūs plagijavimo atvejai.

Aš manau, kad aukštosios mokyklos turi savo kultūras ir priemones, kaip užkardyti akademinį nesąžiningumą. Nors jo apraiškų tikrai yra nemažai. Mažiau su tuo dirbančios mokyklos ir neturi kuo pasigirti, kitais atvejais į tai žiūrima kaip į paprastą procedūrą, kurios nesiekiama viešinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau metai iš metų yra keletas studentų, kurie vis bando prasmukti, bet yra pagaunami. Ir tai jiems yra kasdienybė.

Mano manymu, tos aukštosios mokyklos, kurios skelbia tokius skaičius yra vertos paskatinimo ir aš jas kaip tik laikyčiau geromis. Tai parodo požiūrį, kaip su jomis tvarkomasi“, – įsitikinęs A. Zalitis.

Tvarkai pritaria, bet darbus rašo

Siūlančių paslaugas parašyti darbus studentams tiek baigiamuosius, tiek referatus ar tiesiog namų darbus – internete tikra gausybė. Ir ne tik atskirų žmonių, drąsiai nurodančių savo kontaktus, bet net ir įmonių.

REKLAMA

Viena iš tokių įmonių – „Mokslų karaliai“. Nors jie save apibūdina šitaip „specializuota įmonė, kurios pagrindinė paslauga – mokslo darbų rašymas bei kitų namų darbų atlikimas studentams“, portalą tv3.lt tikino vykdantys kitokio pobūdžio veiklą.

„Mums čia (nauja tvarka, - red. past.) nėra didelė problema. Mes pilnų darbų nerašom, mes – korepetitoriai. Nepatenkam į tą nuostatą. Galbūt iš jos kažkiek bus naudos.

REKLAMA

Jeigu pilną darbą rašo, tai taip, kodėl čia jų nenubaust, jeigu studentas visą darbą plagijuoja ir darbą neša. Mes, kadangi to nedarom, tai mums neaktualu.

Dažniausiai dėl koregavimo kreipiasi į mus, pavyzdžiui, korektūros, gramatikos klaidų, struktūros ir pačio turinio. Dažnai būna literatūros sąrašas senas, tai mes jį atnaujinam. Pastaruoju metu nepriimam net naujų užsakymų, nes ir dabar turimų kiekis didelis“, – nurodė įmonės atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Internete apie tokių paslaugų atlikimą besiskelbianti Kristina portalui tv3.lt taip pat taigė, kad daugiausiai tik konsultavo studentus ir palaiko tvarkos griežtinimą. Be to, moteris dirbo turėdama individualios veiklos pažymėjimą. 

„Nežinau kiek bus sistema efektyvi, nes žmonės visada rasdavo būdų, kaip apeiti tvarką ir sistemą. Sveikinti reikėtų iniciatyvą, vis tiek, kad ta kontrolė įvedama. Užsiimu konsultavimu studentų. Nes ne visi universitetai paruošia, nespėja studentai įsisavinti žinių. Visgi, didelis jaunų žmonių susidomėjimas yra ir kreipiasi nuolat. Nors nežinau, ar tik viena to priežastis yra.

Galbūt dalis studentų neturi laiko patys rašyti, gal kompetencijų trūksta. Nes jauni žmonės ir dirba, ir studijuoja, tai ne visiems pavyksta suderinti.

Gal čia Lietuvos tokia sistema ir dar tas likęs stereotipas, kad būtinai visi turi baigti mokslus, įgyti diplomą. Iš dalies pareigos ir ne savo noru atėję studijuoti ten žmonės, neranda sau vietos, stresuoja ir ieško įvairiausių būdų, kaip baigti studijas.

Nes būna įsprausti į rėmus ir nežino, ką daryti", – teigė moteris.

Nors tiek minėta įmonė, tiek kalbinta moteris viešojoje erdvėje skelbia apie darbų rašymą ir būtent tokios paslaugos teikimą, kalbinti, pabrėžė tik konsultacijas ir korepetitorių paslaugas. Toks prisidengimas kitokio pobūdžio veikla, leistų išvengti naujos tvarkos numatytos atsakomybės. Ar tai sutapimas, ar spragos sistemoje radimas, spręskite patys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų