Naujienų portalui tv3.lt gydytojas-kardiologas Arnas Karužas atskleidžia, kaip atpažinti pirmuosius infarkto požymius ir kaip to išvengti.
Ilgai besitęsiantis skausmas krūtinėje – infarkto požymis
Gydytojas-kardiologas pažymi, kad pagrindinis infarkto požymis yra krūtinės skausmas, kuris dažnai jaučiamas kaip spaudžiantis ar maudžiantis ir trunka ilgiau nei 15-20 minučių.
Šis skausmas nepraeina net po purškiamo nitroglicerino. Be to, infarktas gali būti lydimas dusulio, pykinimo, vėmimo ir mirties baimės jausmo.
„Dažnai šis skausmas gali plisti į apatinį žandikaulį, kairią ranką, kairį petį ir dažniausiai lokalizuojasi kairėje krūtinės ląstos pusėje. Tai yra svarbiausi miokardo infarkto požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį ir skubiai reaguoti“, – teigia A. Karužas.
Pasak jo, pajutus pirmuosius infarkto simptomus, svarbu atsižvelgti į paciento būklę. Jei jaučiamas ilgai besitęsiantis, stiprus, spaudžiantis skausmas, bet kokiu atveju reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą ir patikrinti, ar yra pirmosios pagalbos priemonių, pavyzdžiui, aspirino.
„Įtariant miokardo infarktą, rekomenduojama išgerti 300 mg aspirino – tai bus svarbi ir tinkama pirmoji pagalba. Taip pat, jei namie turima, galima naudoti nitrogliceriną, kuris išplečia kraujagysles ir gali padėti sumažinti skausmą iki tol, kol atvyks greitoji medicinos pagalba ir pacientas bus išvežtas į gydymo įstaigą“, – pataria gydytojas-kardiologas.
Kas lemia širdies infarktą?
A. Karužo teigimu, širdies infarktas yra multifaktorinis procesas, kurį lemia įvairūs rizikos veiksniai. Tarp jų yra gyvenimo būdo žalingi faktoriai, tokie kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, netinkama mityba, nejudrumas ir nepakankamas fizinis aktyvumas, taip pat kiti rizikos veiksniai.
„Kiti rizikos veiksniai yra pirminės ligos, galinčios įtakoti ir komplikuoti širdį maitinančias kraujagysles, ir lemti miokardo infarktą, pavyzdžiui, arterinė hipertenzija, dislipidemija ir cukrinis diabetas“, – pabrėžia jis.
Tačiau, pasak gydytojo-kardiologo, tokias dažniausias būkles būtina prižiūrėti ir modifikuoti, kad jos nekimštų kraujagyslių ir nesukeltų plokštelės plyšimo. Priešingu atveju gali susiformuoti trombas, kuris užkemša arteriją, o tai gali sukelti širdies arba miokardo infarktą.
Siunčia patarimą
Be to, jis pažymi, kad prevencija, siekiant išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, įskaitant miokardo infarktą, yra labai svarbi. Gyvenimo būdas šiuo atžvilgiu vaidina itin reikšmingą vaidmenį.
„Tam, kad išvengtume miokardo infarkto, pirmiausia svarbi tinkama mityba. Šiuo metu viena iš labiausiai pripažintų naudingiausių širdies ir kraujagyslių būklei yra Viduržemio jūros dieta.
Be to, svarbus pakankamas fizinis aktyvumas, žalingų veiksnių vengimas, nerūkymas ir alkoholio nevartojimas. Šie faktoriai labai svarbūs, kad ženkliai prisidėtume prie sveikatos ir padėtume išvengti miokardo infarkto“, – patarimą siunčia gydytojas.
Jis taip pat priduria, kad sergant arterine hipertenzija, t. y. padidintu arteriniu kraujospūdžiu, dislipidemija, reiškiančia cholesterolio apykaitos sutrikimus, arba cukriniu diabetu, labai svarbu prižiūrėti ir sekti šių ligų rodiklius.
Tai padeda užtikrinti gerą arterinį kraujospūdį, gerus gliukozės rodiklius ir kuo mažesnį mažo tankio lipoproteinų cholesterolio, arba kitaip vadinamo bloguoju cholesteroliu, kiekį. Tinkama šių faktorių korekcija gali padėti išvengti miokardo infarkto.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!