Prarandami milijonai
Viešosios įstaigos „Lietuva be šešėlio“ inicijuoto visuomenės nuomonės apie cigarečių kontrabandą, jos daromą žalą šaliai ir galimybę sumažinti rūkančių nepilnamečių skaičių tyrimo rezultatai atskleidė, kad lietuviai tampa vis labiau nusiteikę prieš kontrabandinius rūkalus. Pagrindinė to priežastis – baimė, kad tai gadina šalies reputaciją. Taip mano 82 proc. gyventojų. 89 proc. žmonių pripažįsta, kad Lietuva turi problemų dėl kontrabandinės prekybos cigaretėmis.
„Lyginant su šešėline alkoholio ir degalų prekyba, tabako gaminių kontrabanda šiuo metu yra didžiausia problema šalyje“, – sakė „Be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys. – Plonų, mėtinių cigarečių draudimai, atgrasančių pakuočių sukūrimas atrodo kiek dviprasmiškai. Šios priemonės turi veikti per žmonių galvas, psichologiją. Deja, šie draudimai, kaip rodo tendencijos, tik paskatins kontrabandos paklausą. Negana to, plonas cigaretes yra patogiau vežti kontrabandininkams, nes jų daugiau telpa. Kai kada pjaunama yra per greitai ir neapgalvojus.“
Organizacijos puslapyje beseselio.lt specialiame skaitliuke galima matyti, kiek šiais metais dėl kontrabandinių prekių valstybė jau prarado lėšų, kurias būtų surinkusi akcizų ar PVM forma. Apytiksliai per sekundę Lietuvos biudžetas praranda apie 19 litų. Šiuo metu bendras prarastų pajamų skaičius jau yra perkopęs 800 mln. litų.
Ne drausti, o auklėti
Tyrimas atskleidė tendenciją, kad kontrabandiniai rūkalai yra lengvai prieinami nepilnamečiams – taip mano 84 proc. respondentų. Tačiau, jų manymu, jokie draudimai, pakuočių suvienodinimas ar įspėjimai ant pakuočių nepadės. Šių priemonių efektyvumu tiki tik vos po 2 proc. apklaustųjų.
Apklausoje dalyvavusių repondentų nuomone, efektyviausia priemonė būtų skatinti jaunų žmonių edukaciją šiais klausimais, o ne draudimai. Beveik pusė apklausos dalyvių mano, kad padėtų bausmės suaugusiesiems, kurie nepilnamečiams perka cigaretes.
„Svarbiausia suvokti, kad jei žmogus eina pirkti cigarečių – tai jau per vėlu jam ką nors drausti ar mokyti jį. Tik ugdant nuo mažens įmanoma įskiepyti gerus įpročius. Edukacinis procesas užtrunka ilgiau nei pats draudimas, tačiau edukacijos rezultatas yra akivaizdus ir ilgalaikis“, – sakė gydytojas psichiatras Dainius Stasiūnas.
Anot jo, reikia siekti, kad žmonės nepradėtų rūkyti arba kad tai nutiktų kuo vėliau. Gydytojas mano, kad į edukacijos procesą turėtų būti įtraukiamos visos medijos – internetas, televizija, radijas.
Specialistai perspėja, kad, nepaisant rūkymo žalos apskritai, kontrabandiniais rūkalais galima stipriai apsinuodyti. Neslepiama, kad mėtinės cigaretės yra kenksmingesnės už paprastas, be to, prie jų greičiauį ir labiau priprantama.