• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos rinktinės startas olimpinėse Rio de Žaneiro žaidynėse buvo kosminis, finišas grupėje – kraupokas. Kaip ir kodėl įvyko ši žaidimo dezintegracija? Koks žaidimas mūsų laukia ketvirtfinalyje (ir toliau)?

Lietuvos rinktinės startas olimpinėse Rio de Žaneiro žaidynėse buvo kosminis, finišas grupėje – kraupokas. Kaip ir kodėl įvyko ši žaidimo dezintegracija? Koks žaidimas mūsų laukia ketvirtfinalyje (ir toliau)?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutarkime, Lietuvos rinktinė puikiai arba solidžiai sužaidė du kėlinius su Brazilija, trečią ketvirtį su Argentina, ketvirtą su Kroatija ir kelias atkarpas su Nigerija. Visa kita buvo mažesnis ar didesnis krepšinio profanizmas. Kas vyskta?

REKLAMA

Kraupaus finišo priežastys

Kad ir ką kalbėtume, paskutinės dvejos rungtynės Lietuvai mažai lėmė. Taip, ant kortos buvo garbė ir krepšinio šalies prestižas, bet žiūrint grynai pragmatiškai, galbūt net apsimokėjo pralošti tiek ispanams, tiek kroatams? Klausimas kyla kitas – kaip pralošti?

REKLAMA
REKLAMA

Pripažinkime, su Ispanija lietuviai atrodė katastrofiškai. Nuo pirmo iki dvylikto žaidėjo, ir nuo pirmo iki paskutinio trenerio. Tokios rezignacijos Lietuvos rinktinės žaidime neteko matyti seniai, galbūt – niekada.

Kita vertus, nepilstykime druskos ir pipirų ant žaizdų. Daug įdomesnės visais atžvilgiais buvo rungtynės su Kroatija. Lietuviai pradėjo solidžiai, bet nuo antro kėlinuko pradžios byrėjo ir subyrėjo kaip mažylio užpulta mozaika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam buvo kelios priežastys. Pirma – vėl psichologinė. Tai vėl nebuvo gyvybės ar mirties rungtynės. Nori nenori, bet žaidėjų pasąmonėje kirbės mintis, kad galima ir pralaimėti, nieko tragiško neatsitiks. Galbūt nutiks net šis tas geresnio – pavyzdžiui, Renaldui Seibučiui teks gintis ne prieš Bogdaną Bogdanovičių, o prieš gana ribotų galimybių Matthew Dellavedovą.

REKLAMA

Antra priežastis buvo gynyba. Apie ją kalbėjo visi rinktinės žaidėjai ir treneriai. Buvo kelios esminės bėdos. Lietuviai puikiai kramtė (iki pertraukos) Bojaną Bogdanovičių, bet apleido Dario Šaričių. Mindaugo Kuzminsko pastatymas prie šio kroatų talento apskritai buvo Everesto dydžio klaida. Pirma, Kuzia neturi pakankamai tvirtų kojų, kad pastovėtų prieš galingai centruojantį D.Šaričių, antra – jis šiai užduočiai nebuvo pasirengęs psichologiškai. Patarimas M.Kuzminskui – rengtis panašioms akistatoms, nes NBA lygoje bus dar rimtesnių bizonų.

REKLAMA

Antra bėda – užmiršti kroatų atsarginiai. Taip dažnai būna, kad priblėsinus lyderius, šauna kas nors iš vidutiniokų. Šiose rungtynėse tai padarė Luka Babičius, po to įsisiūbavo Krunoslavas Simonas, Mario Hezonja ir, kaip sako mūsų vieni kaimynai, paėjo nuvažiavo...

Bet pirmos dvi bėdos nebuvo didžiausios. Trečia ir pati svarbiausia aplinkybė – Jono Valančiūno darbas prie savojo krepšio. Tai buvo kažkas superblogo, kažkas, verto kuolo. Jonas ir pats tai supranta, ir pripažino po rungtynių. Bloga buvo JV asmeninė gynyba, dar blogesnis – komandinės gynybos skaitymas. Lietuvos rinktinę tiesiog pjovė neadekvatūs J.Valančiūno veiksmai einant arba neinant į pagalbą, kartais – net totalinis pasimetimas niekieno žemėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesą sakant, nežinau, ar J.Valančiūnas gali tapti gerai besiginančiu krepšininku. Taip, NBA lygoje jis patobulino gynybą, bet tarptautiniame krepšinyje prisideda aikštės gynyba, dar keli svarbūs niuansai. Kaip pagerinti savo gynybos skaitymą? Mano pasiūlymai du – atidžiau klausytis trenerių per treniruotes ir žiūrėti daug europinio/tarptautinio krepšinio. Žiūrėti, studijuoti, mokytis. Tik taip kils J.Valančiūno krepšinio IQ, tik taip jis gali tapti bent kiek solidžiau gynybą skaitančiu aukštaūgiu.

REKLAMA

Su kroatais JV pasimetimas (ir kitos, anksčiau minėtos, priežastys) tiesiog ištaškė lietuvių gynybą į šipulius. Taip ištaškė, kad kroatai įsisiautėjo ir susikrovė 21 taško persvarą. Lietuviai bandė grįžti (ketvirtas kėlinukas buvo tikrai geras), bet kelias buvo per tolimas ir per daug duobėtas.

REKLAMA

J.Kazlausko dilema

Jau esu rašęs „Facebook“ tinkle, kad nepavydžiau J.Kazlauskui. Iš karto sutarkime dėl vieno – labai gerbiu ir gerbsiu Lietuvos rinktinės strategą bet kuriuo atveju, kad ir kaip pasibaigtų olimpinės žaidynės.

Bet J.Kazlauskas po tų dviejų pralaimėjimų buvo akivaizdžiai paveiktas įtampos. Kalbėjo apie padebesiais skrajojančius krepšininkus, kas, mano galva (ir ne tik mano), nėra visai adekvatu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiek to. Apie dilemas. Ką daryti su J.Valančiūnu? Jau pakalbėjome apie jo bėdas gynyboje. O Australija turi aukštaūgį, kuris pasižymi didžiausiu krepšinio IQ olimpiadoje, - Andrew Bogutą. Patikėkite, jis J.Valančiūno neapsižiūrėjimų puolime neatleis.

Bet gal JV atsirevanšuos prie kito krepšio? Matant šias žaidynes, kyla pagrįstų abejonių. Mūsų vidurio puolėjas kamuolį gaudo taip, tarsi vietoj rankų turėtų dvi keptuves. Nugara į krepšį šiemet jis žaidžia arba baisiai, arba labai baisiai.

REKLAMA

Faktas, kad tai susiję su sportine forma. Bet egzistuoja ir kitas aspektas. Toronto „Raptors“ klube JV vaidmuo puolime yra toks skurdus, kad jis tiesiog... regresuoja. Apie tai jau rašiau anksčiau. J.Valančiūno žaidimo į krepšį įgūdžiai nyksta tiesiog akyse. O jų ir taip nebuvo daug...

REKLAMA

Vėl klausimas – ką daryti? Jei JV tikrai nori pasiekti maksimumą, tai jis ateinantį sezoną pasisamdys žaidimo nugarą į krepšį genijų Hakeemą Olajuwoną ir dirbs, dirbs, dirbs. Jei JV nori pasiekti maksimumą? Ar jis nori maksimumo, ar nori dreifuoti? Čia yra esminis klausimas apie 24-erių sulaukusį žmogų. Atsakymus mes sužinosime per kelerius metus.

REKLAMA
REKLAMA

Su J.Valančiūno žaidimu susijusi ir J.Kazlausko dilema. Lietuva (išskyrus trumpą atkarpą su Kroatija) geriausią savo krepšinį Rio de Žaneire žaidė žemu penketu. Ketvirtiems ir penktiems numeriams tada naudojami Domantas Sabonis, Paulius Jankūnas, M.Kuzminskas ir J.Mačiulis. Ir jie žaidžia pakiliai, jie žaidžia su ugnele, jie skaito gynybą, jie puola mikliai ir užtikrintai.

Gal J.Valančiūno ketvirtfinalyje visai nereikia? Kiek minučių jam skirti? 0, 10, 15? Ar įtraukti į žaidimą kitus vidurio puolėjus Antaną Kavaliauską ir Robertą Javtoką? Tai – labai sunkios J.Kazlausko dilemos. Tikrai nepavydžiu Lietuvos rinktinės strategui.

Juodas ir baltas scenarijai

Kaip susiklostys Lietuvos ketvirtfinalis su Australija? Kaip visada krepšinyje ar gyvenime, susipažinus su intriguojančia mergina (vaikinu, nebūkime seksistai), yra du scenarijai.

Pradėsiu nuo juodojo. J.Kazlauskas pasirinks variantą ir toliau „pramušinėti“ J.Valančiūną. A.Bogutui tai bus kaip popietės skanėstas – jis šaudys tritaškius, dalins perdavimus palei galinę liniją ir skersai kertantiems komandos kolegoms, atliks 3-4 „alley-up“, net porą sykių pacentruos. Aišku, šėls ne tik kroatų kilmės A.Bogutas. Patty Millsas taip neiššifruojama mįsle R.Seibučiui, M.Kalniečiui ir Mariui Grigoniui. San Antonijaus „Spurs“ gynėjas pataikys pirmus kelis savo metimus, o po to – gaudyk vėją laukuose. Šalia lyderių suspindės M.Dellavedova, o galinės linijos dievu taps Joe Inglesas.

REKLAMA

Keliaukim prie baltojo scenarijaus. M.Kalnietis sužais dieviškas rungtynes. Su kroatais buvo 34 naudingumo balai, bet aš įsitikinęs, kad tokios formos Kalnui tai nėra riba. Jis bus ir lyderis, ir aikštės generolas. J.Mačiulis užsiims heroizmu ir jam seksis. R.Seibutis gynyboje įsikabins į P.Millsą, o puolime toliau pataikys iš vidutinio ir tolimo nuotolio. Pagaliau pramuš D.Saboniui – jis pradės pataikyti savo metimus ir pridės porą iš vidutinio nuotolio. M.Kuzminskas prisimins, kad jis yra šoklus ir sprogstantis žmogus, ir įdės vieną triuškinantį per A.Bogutą (prisimenate, tai jau buvo nutikę pernai). M.Grigonis baigs metimo metu mąstyti, pataikys ar ne. Tikri snaiperiai taip nedaro. Jie pasižymi ne tik metimo, bet ir smegenų mechanika. M.Grigonis mes, ir pataikys. Lietuva 25+ minutes žais žemu penketu ir mėgausis puikiu ritmu tiek gynyboje, tiek puolime.

Jei ką, mano širdis vis dar linksta prie antrojo scenarijaus. Pakartosiu, ką rašiau prieš olimpines žaidynes - Lietuva bus Rio de Žaneiro žaidynių finalininkė ir ten tik po atkaklaus mūšio nusileis JAV „Svajonių komandai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų