• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neretai kepenų vėžį žmonės vadina alkoholikų, o burnos – rūkorių liga. Pastarasis susirgimas yra itin klastingas, kadangi neretai jis pastebimas jau ligai įgavus pagreitį. Kokie simptomai išduoda burnos vėžį kalbamės su Nacionalinio vėžio instituto chirurgu-onkologu, otorinolaringologu Ignu Karnu.

Neretai kepenų vėžį žmonės vadina alkoholikų, o burnos – rūkorių liga. Pastarasis susirgimas yra itin klastingas, kadangi neretai jis pastebimas jau ligai įgavus pagreitį. Kokie simptomai išduoda burnos vėžį kalbamės su Nacionalinio vėžio instituto chirurgu-onkologu, otorinolaringologu Ignu Karnu.

REKLAMA

Onkologinę burnos vėžio ligą vadiname, kuomet burnos ertmėje susiformavo vėžinės ląstelės. Neretai šią ertmę apima skirtingos sritys: lūpos, liežuvis, burnos dugnas, dantenos, gomurys, žandai. 

„Kaip ir kitų onkologinių susirgimų – vėžio išsivystymo mechanizmas čia yra panašus. Burnos gleivinės ir kitų audinių ląstelės nuolat atsinaujina, o kai šiame procese įvyksta klaida, kurią vadiname mutacija – tos ląstelės pradeda nesustabdomai daugintis ir susiformuoja į naviką, kurį ir vadiname burnos vėžiu.

Pagrindiniai rizikos veiksniai yra aiškūs ir jų galima lengvai išvengti. Tai yra tabako ir alkoholio vartojimas. Ypač nuolat vartojami kartu šie rizikos veiksniai veikia sinergistiškai. Daug rūkantiems ir daug alkoholio vartojantiems rizika susirgti burnos vėžiu lyginant su bendra populiacija didėja apie 50 kartų. Kartais turime ir pacientų, kurie šių rizikos veiksnių neturi, tačiau tokių yra tikrai mažesnė dalis“, – paaiškina gydytojas I. Karnas.

REKLAMA
REKLAMA

Galima sakyti, kad burnos vėžys – vidutinio amžiaus, nuo 55 metų, ir vyresnių asmenų liga. Ja taip pat gerokai dažniau serga vyrai. Pašnekovas pastebi, kad greičiausiai taip yra dėl didesnio tabako ir alkoholio vartojimo paplitimo tarp vyrų.

REKLAMA

„Tai nėra pati dažniausia vėžio rūšis. Lietuvoje sergamumas yra 10,2 atvejai 100 000 gyventojų vyrams ir 3,4 atvejai 100 000 gyventojų moterims. 

Remiantis Nacionalinio vėžio instituto vėžio registro duomenimis, 2019 m. buvo nustatyti 124 nauji burnos vėžio atvejai vyrams ir 59 moterims. Kadangi vėžio instituto galvos ir kaklo chirurgijos skyrius yra viena pagrindinių vietų Lietuvoje, kurioje gydome šie pacientai – tų atvejų atrodo pakankamai daug“, – dalinasi įžvalga.

REKLAMA
REKLAMA

Simptomai

Pasiteiravus, kokie požymiai ar simptomai gali išduoti esančią burnos vėžio ligą, gydytojas tikina, kad jų pasireiškimas gali skirtis. Viskas priklauso nuo tikslios vėžio atsiradimo vietos ir tipo. 

Į specialistą reikėtų kreiptis tuomet, kai atsiradusi žaizdelė ant lūpos, liežuvio ar kitoje burnos ertmės gleivinės vietoje nesugyja per 2–3 savaites. Taip pat ir tuomet, jei atsiranda balkšvas ar rausvas plotas, darinys burnoje. Anot gydytojo I. Karno, gali pasireikšti ir vietinis skausmas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau skausmo nebuvimas tikrai nereiškia, jog tai nėra vėžys. Kaip atskiras simptomas išskiriamas ir ausies skausmas, kai nėra jokios ausų problemos, galinčios sukelti skausmą. Taip yra dėl to, kad yra panaši jutiminė šių vietų inervacija.

Neretai pacientai kreipiasi dėl atsiradusio kaklo darinio (metastazės), dėl jo greičiau ateina pas gydytoją – tuomet atlikus burnos apžiūrą randame naviką. Labiau pažengusio burnos vėžio atveju gali būti apsunkintas išsižiojimas, rijimas, kramtymas. Būdingi ir bendri vėžiui simptomai, tokie kaip svorio kritimas. Kai pacientai kreipiasi, neretai jau turi mitybos nepakankamumą“, – priduria.

REKLAMA

Diagnostika

Anot pašnekovo, nėra jokių laboratorinių tyrimų, kraujo „markerių“ ar specialių testų, kurie leistų įtarti ir diagnozuoti vėžį. Kita vertus, burna yra lengvai prieinama vieta, kurią specialistas, turintis šviesos šaltinį, gali nesudėtingai ir detaliai apžiūrėti:

„Taigi ši liga surandama ir įtariama apžiūros metu, o patvirtinama atlikus biopsiją – audinių mėginį – ir atlikus histologinį tyrimą.

REKLAMA

Didžiąją dalį pacientų mums atsiunčia tie specialistai, kurie dažniausiai atlieka burnos ertmės apžiūrą: odontologai, burnos chirurgai, veido ir žandikaulių chirurgai, otorinolaringologai.“

Visgi, diagnozuojant ligą svarbų vaidmenį atlieka radiologiniai tyrimai, kuriais yra įvertinamas vėžio išplitimas, galimybės pilnai pašalinti naviką chirurginiu būdu, nustatoma ligos stadiją. Anot gydytojo, tai yra tie veiksniai, kurie yra būtini norint parinkti tinkamiausiai gydyma pacientui. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Deja, burnos vėžys vis dar dažniau yra nustatomas jau pažengusioje stadijoje. Tuomet gydymas yra sudėtingesnis, o prognozė – blogesnė. Burnos ertmės vėžys ilgai negydomas gali peraugti veido kaulus, griūvant navikui gali atsirasti stiprus kraujavimas, metastazės kituose organuose.

Burnos vėžys pažeidžia tokias svarbias gyvybiškai fukcijas kaip kalba, kramtymas, rijimas – žmonės nebegali valgyti, turi mitybos nepakankamumą.

REKLAMA

Taip pat šio tipo vėžys yra daug sudėtingesnis pacientams iš socialinės pusės – pažengusioje stadijoje, ar netgi po gydymo pakitimai gali būti aiškiai matomi, gali būti veido deformacija, dėl to sergantys žmonės dar labiau vengia socialinių kontaktų ir izoliuojasi“, – dalinasi/

Gydymas ir prevencija

Gydymas, skiriamas pacientui, yra parenkamas individualiai, priklausomai nuo vėžio vietos, dydžio, stadijos, paciento bendros būklės. 

REKLAMA

Nacionaliniame vėžio institute kiekvienas pacientas yra aptariamas multidisciplininėje komisijoje (MDK), kurioje dalyvauja chirurgas, radioterapeutas, chemoterapeutas, radiologas.

Pagrindinis gydymo būdas, visgi, yra chirurgija:

„Priklausomai nuo naviko dydžio pašalinus naviką gali būti reikalinga audinių rekonstrukcija – audiniai paimami iš kitos kūnos vietos (rankos, kojos ar kt.) ir naudojant mikrochirurginę techniką audiniai yra persodinami į burnos ertmę taip uždengiant po vėžio pašalinimo atsiradusį defektą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokios operacijos yra techniškai sudėtingos, užima daug laiko, reikalauja visos komandos darbo: vienu metu dirba 3-4 chirurgai, tačiau Nacionaliniame vėžio institute mes tai darome kiekvieną savaitę.“

Atsižvelgiant į pooperacinius radinius, naviko išplitimą į kitus organus gali būti papildomai reikalinga ir radioterapija, chemoterapija ar imunoterapija.

Pasiteiravus, kaip būtų galima prevenciškai apsisaugoti nuo šios ligos, gydytojas Ignas Karnas aiškina, kad reikėtų atsisakyti visų rizikos veiksnių: vengti rūkymo ir besaikio alkoholio vartojimo. 

REKLAMA

Pasak pašnekovo, metus rūkyti rizika susirgti burnos vėžiu sumažėja – todėl tai padaryti yra niekada nevėlu. 

„Taip pat svarbūs ir bendri veiksniai: sveika mityba, fizinis krūvis ir miegas, kadangi tai yra tie veiksniai, kurie stiprina mūsų imunitetą.

Atsiradus burnos vėžio simptomams svarbu ilgai nelaukti ir anksčiau ateiti apžiūrai pas specialistą – anksti diagnozuotas burnos vėžys turi daug geresnę prognozę ir gali būti lengviau ir paprasčiau gydomas, o užleisti atvejai būna sudėtingi ir dažnai turi blogą prognozę“, – pridurdamas įspėja ir ragina nenumoti ranka, jei pastebite panašius simptomus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų