Šiandien, po ilgų diskusijų, Vyriausybė apsisprendė dėl Blokados fondo – materialiosios jo vertybės bus perduotos Lietuvos nacionaliniam muziejui, o specialiojoje fondo sąskaitoje esantys grynieji pinigai pervesti į valstybės biudžetą.
2008 m. sausio 1 d., aukso kainoms pasaulyje pakilus beveik dvigubai, Blokados fondo turtas sudarė 5794,3 tūkst. litų. Grynaisiais buvo saugomi 73,3 tūkst. litų, o juvelyrinių dirbinių bei monetų, saugomų prabavimo rūmuose Druskininkuose, vertė siekė 5721 tūkst. litų.
Lietuvos nacionaliniam muziejui bus perduoti 26778 juvelyriniai dirbiniai, beveik visi – įvairių prabų aukso, daugelis su brangakmeniais ar sintetiniais akmenimis.
Lietuvos nacionalinio muziejaus tarybos nuomone, Blokados fondo aukso dirbiniai būtų unikalus eksponatas Naujausių laikų Lietuvos istorijos muziejaus fonde.
Tikimasi, kad nepriklausomybės siekį liudijančių eksponatų demonstravimas muziejuje pasitarnautų patriotizmo ugdymui bei skatintų domėjimąsi Atgimimo istorija.
Ilgametis Sąjūdžio veikėjas Romualdas Ozolas sveikino tokį Vyriausybės sprendimą.
„Džiaugiuosi, kad fondas nėra išparceliuojamas“, - „Balsui.lt“ sakė politikas, pridurdamas, kad negalima naikinti ar išpardavinėti nė vieno Blokados fondo daiktelio.
„Man atrodo, kai tai yra absoliučiai teisingai. Tai nėra pinigais vertinami dalykai. Tai - dvasinės vertybės, ano metų mūsų vienybės liudijimas, kurio vieta muziejuje“, - kalbėjo R. Ozolas.
Blokados fondas buvo įkurtas kaip viena Priešblokadinių priemonių plano, Vyriausybės sudaryto 1990-aisiais, dalių.
Lietuvos ir kitų valstybių gyventojai ir organizacijos aukojo pinigus bei juvelyrinius dirbinius ir kitus vertingus daiktus. Pastarieji dėl netinkamų saugojimo sąlygų aukotojams buvo grąžinti. Tuo tarpu baiminantis infliacijos ir pinigų kaitos, už suaukotus pinigus buvo nupirktas 26 741 aukso dirbinys.
Brangenybės slapčia saugotos Kaune, ,,Merkurijaus’’ parduotuvėje bei galanterijos prekių didmeninėje bazėje, o metų pabaigoje buvo pervežtos ir laikomos Lietuvos banko Kauno skyriuje.
1998 m. prezidento įstatymu nepanaudotas Blokados fondas, dalyvaujant Vyriausybės sudarytai perdavimo-priėmimo komisijai, buvo perduotas Finansų ministerijai.
Ilgą laiką nebuvo apsispręsta, ką daryti su visu šiuo turtu – 1999-aisiais ketinta visus auksinius papuošalus parduoti aukcione, o gautus pinigus naudoti nelaimių atvejais. Būtent tada Blokados fondo dirbinius papuošė specialus ženklas – Gedimino stulpai.
Tačiau aukcionas suorganizuotas nebuvo.
Buvo raginama ir leisti visuomenei nuspręsti, kaip turėtų būti pasielgta su jos suaukotomis vertybėmis, tačiau jokių realių veiksmų nesiimta.
Kultūros ministras Jonas Jučas yra siūlęs dalį dirbinių parduoti ir sukurti lietuvišką Nobelio fondo analogą. Fondo pinigus investavus, iš gautų pajamų kasmet prestižine premija būtų galima pagerbti šaliai nusipelniusius žmones.
Kada Lietuvos gyventojai galės išvysti eksponuojamas fondo vertybes, Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovai pasakyti negalėjo.