Karališkoji šeima Lietuvoje viešės tris dienas. Pasak politologų, nors šis vizitas yra labiau simbolinis, bet esant įtemptai saugumo situacijai regione, labai svarbus.
Prezidentas Gitanas Nausėda ir baltu elegantišku paltuku ir juoda skrybėlaite pasipuošusi pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė raudonais kilimais išpuoštame prezidentūros kieme pasitinka Belgijos karalių Filipą ir karalienę Matildą.
Belgijos karališkoji šeima Gitano Nausėdos kvietimu į Lietuva atvyko valstybinio vizito.
Po pasisveikinimo su šalių delegacijomis, netrukus karališki svečiai žengia į Baltąją salę, kur parašus svečių knygoje deda ir karalius Filipas, ir karalienė Matilda, kurios venomis teka ir dalis lietuviško kraujo, mat karalienės Matildos senelė iš motinos pusės buvo Sapiegaitė. Anot profesoriaus Bumblausko, Belgijos karalienė yra ir gediminaičių provaikaitė.
„Belgijos karalienė irgi tolimais ryšiais giminystės yra susijusi ir su kitomis Lietuvos didžiosios kunigaikštystės didikų giminėmis, pavyzdžiui, su Čiartoriskiais, netgi su Chodkevičiais ir kai kuriais kitais. Na, o jeigu pasižiūrėtumėm labai giliai ir labai plačiai, tai atrastumėm ryšius ir su kunigaikštiška, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių linija, taip pat ir gediminaičiais“, – aiškina prezidento patarėja Jolanta Karpavičienė.
Prezidentas su pirmąja šalies ponia ir karališkąja šeima keičiasi ir dovanomis. Viena jų skirta karališkajai šeimai – Lietuvoje pagamintas dviratis, pavadintas Vyčiu.
Susitikimo metu prezidentas su Belgijos karaliumi aptarė bendradarbiavimą įvairiuose aukštųjų technologijų sektoriuose ir gynybos srityje. Prezidentas dėkojo už Belgijos karių įsitraukimą stiprinant Lietuvos ir NATO rytinio flango saugumą. Ir visgi labiausiai dėmesį kreipė į pagalbą Ukrainai.
„Mūsų šalys kartu griežtai smerkia Rusijos karinę agresiją ir nepripažįsta neteisėtos Ukrainos regionų aneksijos. Bendras mūsų tikslas šiandien – padėti Ukrainai. Taip pat turima kartu rūpintis Europos istorinės atminties išsaugojimu. Tik geriau suprasdami bendrą Rytų ir Vakarų Europos istoriją, atsispirsime Rusijos propagandai“, – kalba G. Nausėda.
Solidarumą Ukarainai patvirtina ir Belgijos karalius.
„Rusijos agresija Ukrainoje, mus atvedė į naują erą. Era, kuri mums primena pačius tamsiausius mūsų žemyno istorijos puslapius. Aš galiu įsivaizduoti, kad tai taip pat sukelia labai skausmingus prisiminimus ir Lietuvoje“, – sako Belgijos karalius Filipas.
Politologas Linas Kojala aiškina, kad belgiškosios karališkos šeimos vizitas yra labiau simbolinis, nes nei karalius, nei karalienė sprendimų nepriima ir visgi jų apsilankymas Lietuvoje yra reikšmingas.
„Lietuvos ir Belgijos partnerystė tiek esant NATO nariais, tiek Europos Sąjungoj yra labai reikšminga ir turbūt ne veltui bus susitikta ir su Lietuvoje esančiais Belgijos kariais, tuo parodant, kad iš tikrųjų šiandien saugumo situacija yra tokia, kad mes turime būti sąjungininkai ne tik retoriškai, bet ir labai praktiškai“ – komentuoja L. Kojala.
Karališkoji šeima Lietuvoje viešės dar dvi dienas. Karalius Filipas kartu su prezidentu Nausėda trečiadienį lankysis Pabradėje, čia susitiks su dislokuotais belgų kariais.