Ne veltui sakoma, kad įsimylėję ir pasiruošę sumainyti žiedus žmones skraidžioja padebesiais. Daugelis jų svajoja apie iškilmingas vestuves bažnyčioje, baltus balandžius, gausų sveikintojų būrį, įsimintiną ceremoniją, kurią bus galima prisiminti visą gyvenimą. Tačiau retas kuris prieš susisaistydamas, kaip sakoma, šventais saitais pagalvoja, kas nutiks, kai meilė baigsis.
„Susituokėme ne bažnyčioje, nes mano vyras jau kartą joje tuokėsi. Dabar laukiame atsakymo iš bažnytinio teismo, nes norėčiau būti jo vienintele žmona prieš Dievą“, – pasakoja viena interneto komentatorė. „Išsiskyrėme, labai norėčiau turėti galimybę antrą kartą tuoktis bažnyčioje“, – sako kita. „Tuokiausi bažnyčioje, nes buvau jaunas ir kvailas, laukėme pirmagimio. Išsiskyrėme, tačiau prieš Dievą vis dar esame vyras ir žmona. Dabar tokios klaidos nekartočiau“, – savo istoriją pasakoja dar vienas internautas. Tokių istorijų – gausu.
Ne vienas, tuokdamasis bažnyčioje ir tardamas žodžius „amžinai“, nesusimąsto, kad bažnytinė santuoka, priešingai nei civilinė, nėra nutraukiama. Esant tam tikroms priežastims, galima tokią santuoką anuliuoti – t.y. pripažinti negaliojančia nuo pat jos pradžios. Deja, šiais reikalais besirūpinančio Bažnytinio teismo atstovai neslepia, kad santuokos anuliavimo procesas trunka kelerius metus.
Norėjo, kad viskas būtų tvarkinga
Balsas.lt pašnekovė Marija (tikrasis vardas redakcijai žinomas – Balsas.lt) prieš kelerius metus ištekėjo už savo sūnaus tėvo, su kuriuo išsiskyrė. Kadangi moteris tuokėsi ir bažnyčioje, nusprendė kreiptis į Bažnytinį teismą, kad iširusi santuoka būtų pripažinta negaliojančia.
„Esu pedantė, matyt, todėl nusprendžiau anuliuoti bažnytinę santuoką. Tiesiog norėjau, kad viskas būtų tvarkinga“, – pasakojo moteris. Į Bažnytinį teismą ji kreipėsi viena, be buvusio sutuoktinio. „Parašiau prašymą, teko kviestis ir liudytojus, kurie patvirtintų mano priežastį, dėl kurios prašiau santuoką anuliuoti, – pasakojo Marija. Santuokos anuliavimo priežasties ji neatskleidė. – Po to man tiesiog pasakė, kad turėčiau kas kažkiek laiko paskambinti ir pasiteirauti, kaip juda procesas. Santuoką anuliavo po dvejų metų laukimo.“
Marija pabrėžė, kad tokiu atveju, kai santuoką pripažinti negaliojančia prašo tik vienas iš sutuoktinių, būtent prašančiajam ji ir yra anuliuojama. Tuo tarpu kartu į Bažnytinį teismą nesikreipęs asmuo vis dar lieka susituokęs bažnyčioje.
Daug nervų kainuojantis procesas
„Šis procesas kainuos daug nervų“, – savo pasakojimą pradeda dar viena moteris, kuriai taip pat teko savo kailiu pajusti, kaip vyksta bažnytinės santuokos pripažinimas negaliojančia.
„Ištekėjau 18 metų, vyras visą laiką buvo man neištikimas, tačiau anot vieno kunigo – tai ne priežastis skyryboms. Man pasakė, kad esu pati kalta, jei vyras „į kairę“ ėjo“, – guodėsi ji. Pripažinti santuoką negaliojančia moteris prašė remdamasi tuo, kad vyras nuo jos nuslėpė psichinę ligą.
„Jau kelerius metus esame oficialiai išsiskyrę, tačiau Bažnytinis teismas nepasako galutinio sprendimo. Padėtį palengvintų pažyma iš medicininės įstaigos apie vyro ligą, tačiau kaip buvusi žmona, jos gauti negaliu. Štai ir tęsiasi mano vargai“, – pasakojo moteris.
Santuoka – sutartis tarp sutuoktinių
Vyskupas Juozas Tunaitis, paklaustas, kokios galimos bažnytinės santuokos anuliavimo priežastys, sakė: „Priežasčių yra nemažai. Kadangi santuoka laikoma sutartimi tarp sutuoktinių, tai anuliavimo priežastimi gali būti apgavystė, liga ar kiti dalykai, kurie turi poveikį santuokai ir buvo nuslėpti nuo sutuoktinio.
Santuokos anuliavimo priežastimi gali tapti ir nebrandumas šiam žingsniui ar labai didelis amžiaus skirtumas. Santuoka gali būti anuliuojama ir tuomet, kai vienas iš sutuoktinių nesuvokia savo santuokinių pareigų arba nenori jų vykdyti. Alkoholizmas, narkomanija ir kitos priklausomybės taip pat gali tapti santuokos nutraukimo priežastimi.“
Prieš porą metų popiežius Benediktas XVI dar sykį patikslino santuokos anuliavimo aplinkybes primindamas, jog dažnais atvejais bažnytinės santuokos negaliojančiomis buvo skelbiamos lengvabūdiškai – argumentuojant nepakankama psichine branda. Pasak popiežiaus, nesugebėjimas savęs realizuoti santuokiniame gyvenime nėra pakankamas argumentas santuokos pripažinimui negaliojančia.
Dažniausiai skiriamasi dėl noro turėti vaikų
Pasak dvasininko, priežastimis santuokos anuliavimui gali tapti ir kitokios aplinkybės – nuslėptas faktas, jog kuris nors iš sutuoktinių nėra priėmęs krikšto, ar sąmoningas vengimas turėti vaikų: „Būna taip, kad žmonės ilgą laiką gyvena kartu susituokę ir kuris nors vienas negeru būdu saugosi vaikelių.
Ši priežastis dabar ypač dažna – daugiau nei trečdalis prašymų anuliuoti bažnytinę santuoką yra dėl noro turėti vaikų. Taip pat būna atvejų, kai santuoka nutraukiama dėl nėštumo: pas mus tapo įprasta, kad vaikas turi gimti santuokoje, tad nebelieka laisvos valios rinktis ir vyras argumentuoja, kad buvo priverstas vesti, visi jį smerkė, o mergaitė taip pat sako, kad buvo sutrikusi ir darė tai, kas buvo liepiama“, – sakė J. Tunaitis.
Į klausimą, kas dažniau siekia santuoką anuliuoti bažnyčioje dėl nenoro turėti vaikų – vyrai ar moterys, vyskupas atsakė: „Kreipiasi ir vyrai ir moterys, bet moterys dažniau kaltę verčia vyrams, kad šie nenorintys vaikų. Žinoma, būna atvejų, kai turėti vaikų nenori moteris, motyvuodama jaunu amžiumi, nebaigtomis studijomis.“
Teismas be liudytojų nevyksta
Apie tai, kokia yra bažnytinės santuokos anuliavimo procedūra, pašnekovas sakė: „Reikia pateikti prašymą, nurodant ieškovą ir atsakovą, kaip ir bet kuriame kitame teisme reikia išdėstyti, kaip pora susitiko, kiek draugavo, kaip sutarė, kaip pasiruošė santuokai, aplinkybes, kurios verčia skirtis. Gavus prašymą, sudaroma teisėjų kolegija, svarstoma, siunčiamas parnešimas atsakovui. Jei atsakovas atsisako ir nutaria nedalyvauti, tai taip pat registruojama dokumentuose. Apklausiami liudytojai.“
Į klausimą, ar tokiose skyrybose liudininkai yra privalomi, pašnekovas atsakė: „Būtini, be liudytojų teismas nevyksta ir joks sprendimas nepriimamas. Liudytojais turi būti žmonės, gerai pažįstantys sutuoktinius ir galintys atsakingai patvirtinti jų pateikiamą informaciją. Beje, liudytojais teisme nebūtinai būna žmonės, kurie buvo liudytojais ir poros vestuvėse.“
Ne visos santuokos anuliuojamos
Vyskupo teigimu, būna ir tokių atvejų, kai prašymas anuliuoti bažnytinę santuoką nėra patenkinamas: „Pasitaiko, kai žmonės, ilgus metus išgyvenę santuokoje, bando ją anuliuoti - tokiais atvejais prašymai dažniausiai nėra patenkinami, nes nesurandama objektyvių priežasčių, kodėl santuoka turėtų būti anuliuojama: jei žmonės kartu nugyveno ilgesnį laiką, tuomet jie vienas kitą priėmė ir susigyveno, o jei kas nors nutiko vėliau, tai yra nuodėmė, o ne priežastis anuliuoti santuoką.“
Apie tai, ar daug atvejų, kai žmonės skuba anuliuoti bažnytinę santuoką vien todėl, kad galėtų tuoktis antrą kartą bažnyčioje, pašnekovas sakė: „Dažniausiai dėl noro antrą santuoką laiminti bažnyčioje ir kreipiamasi, žinoma, yra labai maža dalis žmonių, kurie jaučia psichologinį diskomfortą, yra išsiskyrę, tuoktis antrą kartą negalvoja, bet tarsi nori išsivaduoti.“
Procesas trunka kelis metus
Dvasininkas neslėpė, kad bažnyčios priesakai bandyti sutaikyti sutuoktinius realiame gyvenime gelbsti retai: „Pagal įstatymus turėtumėme bandyti sutaikyti, bet ką padarysi, kai dažniausiai žmonės jau būna sukūrę kitas šeimas. Žinoma, visuomet klausiame, ar nėra kitų galimybių apsieiti be skyrybų“, – kalbėjo J. Tunaitis.
Iš arti susidūrę su bažnytinės santuokos anuliavimo procedūra žmonės dažnai piktinasi, kad tenka sugaišti metus ir ilgiau. Pašnekovas taip pat pripažino, jog procesas nėra labai trumpas: „Santuokos anuliavimas turėtų trukti iki pusės metų, deja, nespėjame taip greitai išnagrinėti visų gaunamų prašymų.Vien pernai sulaukėme net 139 prašymų, o išnagrinėti spėjome vos 40. Be to, kartais bylose nepadeda ir patys atsakovai, būna atvejų, kad santuokos anuliavimo procesas trunka 3-6 metus.“
Balsas.lt redakciją pasiekė gandai, jog tam tikro dydžio „auka“ santuokos anuliavimo procesą galėtų pagreitinti. Vis dėlto Bažnyčios atstovai tokios informacijos, sklandančios ne viename interneto forume, nepatvirtino.
Dėl bažnytinės santuokos pripažinimo negaliojančia į Bažnytinį teismą kreipiasi ne tik paprasti žmonės. Pirmąją santuoką pripažinti negaliojančia yra prašiusi ir TV laidų vedėja Edita Mildažytė. Ilgai santuokos anuliavimo laukė ir antrųjų vedybų laime besimėgaujanti garsi atlikėja Violeta Tarasovienė.