Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka pareiškė, kad Lietuva ketina suteikti Baltarusijos opozicijos lyderiams galimybę susirinkti Vilniuje ir priimti sprendimą dėl bendro opozicijos kandidato į Baltarusijos prezidentus.
Bėda ta, kad, atrodo, niekas nesiruošia Vilniuje posėdžiauti. Kaip “Omnitel Laikui” pranešė patikimi šaltiniai iš Baltarusijos, toks susitikimas neplanuojamas. “Jie turi ir taip daug darbų nuveikti Baltarusijoje”, - mums sakė Baltarusijos demokratinių jėgų veikėjas.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija paskubėjo paneigti šiuos gandus ir atmetė bet kokius priekaištus dėl tariamo Lietuvos kišimosi į Baltarusijos prezidento rinkimų kampaniją ir dėl aktyvios paramos opozicijai. BNS pranešė tokius URM Informacijos ir kultūros departamento direktoriaus Petro Zapolsko žodžius: “Lietuva nesirengia dalyvauti Baltarusijos prezidento rinkimų kampanijoje”.
Priminsime, jog interviu, kurio ištraukas spausdina šiandien “Lietuvos rytas”, A. Lukašenka teigė, kad “mūsų duomenimis, susirinkimas įvyks maždaug liepos 15 dieną. Užrakins juos kambaryje ir neišleis tol, kol nepaaiškės pozicija dėl bendro kandidato”. Paskui jis pridūrė, jog šios akcijos iniciatoriai yra amerikiečiai. “Mane stebina Lietuvos vadovybės pozicija”, - sakė jis.
Tokie svarstymai yra abejotini. Ypač po to, kai S. Šareckis paliko Lietuvą, nes, anot S. Kaušinio, kurio žodžius cituoja “Lietuvos žinios”, “pasikeitus Lietuvoje politinei situacijai jis nebuvo įsitikinęs, kad čia jam bus saugu”. Jis išvyko daugiau nei prieš savaitę, - o būtent tiek laiko jo nesaugo Vadovybės apsaugos departamento pareigūnai. Taigi galima manyti, kad tikrai naujoji kairioji Vyriausybė nenorės veltis į konfliktus su Baltarusija. O be to, A. Lukašenka kaip tik su kairiaisiais, tarp kurių yra buvę daug buvusių komunistų, galėtų geriau susitarti. Tačiau kodėl tuomet jis griebiasi tokio triuko? Ko jis siekia? Viena versija - galbūt jis dar nespėjo reaguoti į valdžios pasikeitimus Lietuvoje. Kita versija - Lukašenka taip nori diskredituoti savo politinius oponentus. Jau nuo seno posovietiniame pasaulyje yra madinga kaltinti užsienio priešus dėl įvairių vidaus problemų.
Sociologinės apklausos rodo, kad Rusijoje 55,2 proc. gyventojų mano, jog didžiausią pavojų Rusijai kelia Jungtinės Amerikos Valstijos. Kai 1998 metais rugpjūtį prasidėjo ekonominė krizė Rusijoje, net 32,4 proc. Rusijos gyventojų teigė, jog pagrindinė šios finansinės-ekonominės krizės priežastis yra Vakarų valstybių Rusijai primesta netinkama ekonominė politika. Nors neturime panašių duomenų iš Baltarusijos, tačiau galime manyti, kad jie atspindi panašią situaciją. O čia A. Lukašenka panaudoja seną triuką: amerikiečiai organizuoja, o lietuviai pritaria. Tai lyg ir įtikinama: mūsų Prezidentas ilgą laiką gyveno JAV, Prezidentūroje dirba iš ten atvykę žmonės. Be to, prieš dešimt metų kaip tik Lietuvoje įvyko dešiniųjų jėgų Baltarusijos liaudies fronto steigiamasis suvažiavimas.
Taigi A. Lukašenka siekia įpiršti seną scenarijų: užsienio jėgos (visų pirma JAV, tik prisidengusi mažute Lietuva) vėl bando pakenkti Baltarusijai. Akivaizdu, jog tai gali įtikinti Baltarusijos žmones.