Naujienų portalui tv3.lt parduotuvės „Klėtelė“ konsultantė Dalia Mačiuitienė pasakoja, kaip atpažinti pirmuosius kurklių požymius sode ir kaip natūraliai juos pašalinti.
Atskleidė, kaip naikinti kenkėjus
Pirmuosius kurklių požymius galite atpažinti pagal atsiradusias landas ir augalų vytimą – tai pagrindiniai ženklai, kad jūsų sode ar darže įsikūrė šie kenkėjai. Moteris pažymi, kad gali būti nuvytęs braškių kerelis ar nuvirtęs agurkas, o be to, kartais galima išgirsti kurklių kurkimą.
„Siūlome įpilti praskiestą vandeniu arba gryną saulėgrąžų aliejų į kurklių landą ir stebėti, kada kurklys išlys iš landos. Reikia būti pasiruošus jo mechaniniam pagavimui.
Jei sodinate augalus, galite naudoti aštrius dirvos priedus, kurie padeda apsaugoti juos, nes kurkliai vengia tokių vietų ir nepriartėja prie augalų. Taip pat prieš sodinimą naudoti natūralius dirvos priedus arba nematodus, kurie kurklius užkrečia ir jie tuomet žūva“, – kaip apsisaugoti pataria D. Mačiuitienė.
Pasak moters, sode kartais vyksta natūrali kova tarp skirtingų organizmų – gerieji kenkėjai kovoja su kitais geraisiais. Ji taip pat rekomenduoja sode nenaikinti kurmių, kadangi jų buvimas gali padėti sumažinti kurklių problemą.
„Yra priedai, aštrios dalelės, kurios ardo kurklių chitininę dangą, odą. Jie tuomet natūraliai išdžiūva. Padeda natūralus saulėgrąžų aliejus, nors gaunasi mechaninis pagavimas, bet irgi yra vienas iš natūralios atrankos būdų, kurklių kiekio mažinimui“, – pažymi konsultantė.
Kurkliai – kenkėjai, niokojantys derlių
Kurkliai įvairiems augalams gali padaryti nemažai žalos. Jie gali nukirsti augalų šaknis, dėl ko krūmai ar medeliai gali žūti. Be to, šie kenkėjai taip pat gali apkandžioti daržoves, pavyzdžiui, sunaikinti trečdalį morkų derliaus.
„Pakenkia daržovių išvaizdai ir visai struktūrai. Jeigu esi ūkininkas ir nori parduoti daržoves, tai tokių daržovių jau neparduosi, jos keliaus kaip pašaras gyvuliams arba į kompostą. Kurkliai sukelia didelius nuostolius derliui“, – atskleidžia moteris.
Pasak jos, jeigu kurkliai užsiveisia braškėse, labiausiai nukenčia šie augalai, o jeigu į sodą – tuomet kenčia sodininkai. Tiesa, moteris pažymi, kad kurkliai gali veistis ir šiltnamyje.
„Turėjome pažįstamą, kuriai įsiveisė šiltanamyje ir kurkliai „nuvalgė“ visus pomidorus ir agurkus. Čia jau kur jie įsitaiso. Jiems labiausiai reikalingos yra augalų šaknys, nes tai jų pagrindinis maistas.
Jeigu yra gera ir palanki vieta, jie ten ir užsiveisia bei padaro daug žalos. Sakyčiau, kad paskutiniu metu labiausiai veisiasi braškėse tiek kurkliai, tiek grambuoliai“, – pažymi D. Mačiuitienė.
Šiemet – masinis augalų puvimas
Paklausta apie sodo priežiūros svarbą norint išvengti kurklių, moteris pabrėžia, kad gera sodo priežiūra yra svarbi kovojant su visomis ligomis ir kenkėjais: „Kurklys irgi yra kenkėjas, bet galbūt jam yra lengviau žiemoti, kai yra didelės krūvos lapų“.
Tačiau konsultantė pabrėžia, kad sodo priežiūra yra reikalinga bet kokiu atveju.
„Jeigu netvarkysime sodo, net ir be kurklių, sode gali atsirasti daugiau ligų, o jos gali „nunešti“ daug derliaus, pavyzdžiui, kaip šiemet – masiškai pūva augalai“, – pabrėžia ji.
Pasak D. Mačiuitienės, dėl šaltų žiemų stokos ir šiltėjančio klimato, žmonės, turintys kurklių problemą, kasmet turės susidurti su jų naikinimu.
„Reikia leisti kurmiams gyventi ir susitaikyti su jų buvimu, o vėliau išlyginti kurmiarausius, o ne kovoti su jais, nes tai yra brangios priemonės ir gali greitai sunaikinti vaismedžius, kuriuos tenka auginti ne vienerius metus“, – sako konsultantė.
Anot moters, nors vabalus ant augalų galima nupurkšti ir vaismedis išliks, kurkliai sukelia didesnę problemą. Jie greitai sunaikina augalus, todėl žmonės dažnai skausmingai praranda savo sodus ir derlių.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!