Osama bin Ladenas buvo mitologinė būtybė, beveik pasakų personažas. Todėl ir jo mirtis iš pradžių atrodė kaip dar viena pasaka, šįkart papasakota paties Jungtinių Valstijų prezidento Baracko Obamos. Šias pareigas einantys žmonės gali sau leisti būti tikri pasakoriai.Antai B. Obamos pirmtakas George'as Walkeris Bushas 2003 metų kovo 19 dieną pareiškė tautai, kad pradedamas karas su Irako diktatoriumi Saddamu Husseinu, kuris disponuoja masinio naikinimo ginklais. Tačiau nei prieš karą, nei po jo Irake tokių ginklų nerasta. Tiksliau, rastas niekingai mažas, niekam tikusių nuodingųjų dujų kiekis.
Po O. bin Ladeno žūties buvo paskelbtos oficialios nuotraukos iš Vašingtono Baltųjų rūmų patalpos, kurioje JAV prezidentas su bendradarbiais tiesiogiai stebėjo operaciją Pakistane. Vaizdai verčia manyti, kad B. Obama atėjo ne sporto rungtynių pažiūrėti. Vyko kažkas labai rimta. Mano nuomone, nušviečiant šiuos įvykius, įtemptas JAV prezidento veidas – ne mažiau svarbus paveikslėlis nei O. bin Ladeno būstinės šturmo vaizdai.
Po teroristo Nr. 1 mirties prapliupo įvairūs sąmokslo teoretikai, svarstantys pačias keisčiausias versijas. Nesirengiu prie jų viešai prisidėti. Tačiau reikia pripažinti, kad nuo tų laikų, kada O. bin Ladenas pasaulio akyse užėmė savo vietą kaip mitologinis blogio įsikūnijimas, patikimų žinių paskelbta mažai.
Gyvas lavonas
Nemažai save gerbiančių žmonių, remdamiesi, anot jų, solidžiais šaltiniais, tvirtino, kad O. bin Ladenas seniai negyvas. Apie tai televizijos laidoje 2007 metais, maždaug mėnesį prieš mirtį, prasitarė velionė Pakistano prezidentė Benazir Bhutto. Ji net nurodė O. bin Ladeno žudiko pavardę.
2003 metais buvusi JAV valstybės sekretorė Madeleine Albright, priklausanti Demokratų partijai, viešai išreiškė spėjimą, kad tuomečio prezidento G. W. Busho administracija žinojo, kur yra O. bin Ladenas. M. Albright spėliojo, ar žinia, kad teroristas pagautas, nebus panaudota keliant respublikono G. W. Busho reitingus prieš JAV prezidento rinkimus 2004 metais.
Panašius viešųjų ryšių žaidimus dabar kai kas prikiša B. Obamai. Atseit sėkminga operacija likviduojant O. bin Ladeną padės B. Obamai kitąmet laimėti prezidento rinkimus.
Kokia reikšmė?
Dar pamatysime, kiek balsų laimės B. Obama, o dabar tenka pripažinti, kad, pasak vieno amerikiečio apžvalgininko, O. bin Ladeno mirtis nepadės Amerikai laimėti karų Afganistane ir Irake, nesumažins nedarbo Amerikoje ir pasaulyje, nesuteiks pagreičio pasaulinei ekonomikai, nenumuš naftos ir maisto kainų, nesustabdys radiacijos, sklindančios iš Fukušimos atominės elektrinės Japonijoje.
Simbolinio asmens žūtis yra simboliška. Ji ženklina eros pabaigą. Arabų kraštuose vienas po kito žlunga represyvūs režimai, kurie policinėmis priemonėmis spaudė visus, taip pat ir islamistus. Nėra jokių garantijų, ar arabų revoliucijos prives prie demokratijos įsigalėjimo.
O. bin Ladenas išbrauktas iš dienotvarkės, bet jo žūtis dar nerodo konflikto pabaigos. Priešingai – staiga sujudęs islamo pasaulis pažers naujų iššūkių, tad Nobelio taikos premijos laureatui B. Obamai teks ieškoti nestandartinių atsakymų.
Žvelgiant į miglotą ateitį, O. bin Ladeno medžioklė, pasitelkiant sraigtasparnius ir elitinius karius, atrodė labai paprasta priemonė. Deja, vienkartinė.