• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

11-M - tokia santrumpa praturtėjo pasaulio žiniasklaida po kovo 11-osios sprogimų Madrido traukiniuose. "Marzo" - kovas, tragedijos data ispaniškai - "11 de marzo de 2004". Žuvo arti 200 žmonių, dar maždaug apie pusantro tūkstančio buvo sužeista.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš vagonų buvo susprogdintas maždaug 800 m nuo Atočos (Atocha) stoties ir 300 m nuo šio rašinio autoriaus kambario langų. Aukų skaičius galėjo būti daug didesnis, jei traukiniai nebūtų šiek tiek vėlavę ir sprogimas būtu įvykęs pačioje stotyje.

REKLAMA

Sužinoję apie įvykį, ispanai masiškai puolė duoti kraujo, savanoriai padėjo gabenti sužeistuosius. Taksi nemokamai vežiojo sužeistuosius ir žuvusiųjų artimuosius.

Tuojau po sprogimo Atočos zonoje pagausėjo mobiliųjų telefonų skambučių, linijos buvo perkrautos, todėl svarbiausi mobiliojo ryšio operatoriai į tą vietą atgabeno laikinąsias stotis.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų buvo daug neturtingų darbininkų ir imigrantų (tarp jų ir nelegalių - tai viena iš priežasčių, kodėl praėjus 24 valandoms po įvykio tik 117 iš 198 žuvusiųjų buvo atpažinti). Ispanijos premjeras Jose Maria Aznaras (Chosė Marija Asnaras) pažadėjo, kad visų žuvusiųjų ir sužeistųjų šeimoms bus suteikta Ispanijos pilietybė, jei jos to panorės. Taip buvo paskelbta amnestija visiems nukentėjusiems nelegaliems migrantams ir jų artimiesiems.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ispanų emocijas geriausiai išreiškia žodis “rabia”, reiškiantis pyktį, įniršį, apmaudą. TV vaizdai: agresijos, isterijos apraiškos. Moterys aprėkia pareigūnus, atsakingus už kovą su terorizmu. Gavusi pranešimą apie savo vaiko žūtį, motina šaukia: "Jie taip lengvai su mumis nesusidoros!.. Jie sumokės dešimteriopai!"

REKLAMA

Įniršis paveikė kovo 14 dieną vykusius rinkimus į Ispanijos parlamentą. Teroro aktas paskatino balsuoti tuos, kurie apskritai nesirengė eiti prie balsadėžių. Valią pareiškė 77 procentai rinkėjų. Iki šiol valdžiusioji Liaudies partija (Partido Popular), surinkusi 38 proc. balsų, pralaimėjo socialistams (PSOE - Partido Socialista Obrero Espanol), už kuriuos balsavo 43 proc. ispanų. Apklausos prieš rinkimus rodė, kad laimėti turėtų Liaudies partija, nors ji ir įvėlė Ispaniją į Irako reikalus, nepaisydama 90 proc. piliečių nepritarimo.

REKLAMA

Būsimasis Ispanijos premjeras, socialistų lyderis Jose Luisas Rodriguezas Zapatero (Chosė Luisas Rodrigesas Sapateras) pareiškė, kad Ispanija išves savo kariuomenę iš Irako iki šio birželio.

Po teroro išpuolių visos partijos oficialiai nutraukė rinkimų kampanijas ir pasižadėjo nenaudoti sprogimų temos partiniams interesams. Vidaus reikalų ministras iš valdančiosios Liaudies partijos nedelsdamas pareiškė įtarimus, kad traukinius sprogdino baskų teroristai, priklausantys ETA organizacijai. Liaudies partija turėjo kietą poziciją ETA atžvilgiu. Daugelio nuomone, valdžios veiksmai įspraudė ETA į kampą. Vyriausybei pavyko sužlugdyti kelis teroro aktus. Kelios savaitės prieš traukinių sprogdinimą policija sulaikė sunkvežimį su puse tonos sprogmenų ir įkalčiai rodė į ETA. Tačiau po to, kai Londone arabų kalba leidžiamas laikraštis gavo laišką, kuriame su "Al Qaeda" save siejanti islamistų grupuotė prisiėmė kaltę už sprogimus, Ispanijos valdžia pareiškė, kad neatmetamos ir kitos sprogdinimo versijos, t.y. įtariami ne vien baskų teroristai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialistų partija savo rinkimų kampanijoje labai kritikavo karą Irake ir tai, matyt, nusvėrė rinkimų svarstykles jų naudai. Apklausos rodė, kad Liaudies partija galėjo gauti apie 43 proc. balsų (170-180 vietų iš 350), socialistai - 38-40 proc. (130-145 vietos). Rinkėjai sukeitė partijas vietomis. Socialistų partija kiek anksčiau buvo laimėjusi savivaldybių rinkimus ir tai buvo tam tikras galimos socialistų pergalės ženklas, mat vietos rinkimų laimėtojai Ispanijoje dažniausiai gauna daugumą parlamente.

REKLAMA

Sprogimai traukiniuose suaktyvino rinkėjus ir tai prisidėjo prie socialistų pergalės. 2000 metų parlamento rinkimuose socialistai gavo 1,5 mln. balsų mažiau nei 1996-aisiais, nes 2000 metais balsuoti atėjo 1,8 mln. mažiau žmonių nei praėjusiuose rinkimuose.

REKLAMA

Per pastaruosius 8 metus, kai premjeru buvo Jose Maria Aznaras, Ispanijos ūkio augimo tempas viršydavo 3 procentus per metus, buvo sukurta 4 mln. naujų darbo vietų, labai sumažėjo nedarbas. Vis dėlto socialistai labai peikė Liaudies partiją dėl pakilusių nekilnojamojo turto kainų, kurios per pastaruosius 10 metų padvigubėjo, nors realios gyventojų pajamos per tą patį laiką išaugo tik 20 procentų. Socialistai žadėjo pagreitinti lengvatinėmis sąlygomis įgyjamų naujų būstų statybą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas socialistų pažadas - gerinti švietimo padėtį. Esama nuomonės, kad Ispanijos švietimas - vos ne prasčiausias Europoje. Ispanija bene mažiausiai Europoje išleidžia moksliniams tyrimams, šalies dėstytojų algos gerokai mažesnes nei Graikijoje ir Portugalijoje.

Vis dėlto, laimėjusiems socialistams teks kovoti su terorizmu, kaip ir Liaudies partijai. Pasak Peterio Bergeno (Piterio Bergeno), terorizmo eksperto iš JAV, "Al Qaeda" vadeiva Osama bin Ladenas 2003 metų spalį pagrasino Italijai, Turkijai, Didžiajai Britanijai, Japonijai, Australijai, Nyderlandams ir Ispanijai dėl to, kad jos vienaip ar kitaip prisidėjo prie karo Irake.

REKLAMA

Vakarietiškosios "blogio ašies” pagal "Al Qaeda" sąraše kol kas tik "banginiai", tačiau Lenkija taip pat gali tapti taikiniu. Teroristų taktika šiuo metu - smogti kaip galima skaudesnį smūgį pačioje netikėčiausioje vietoje.

***Kovo 11-ąją apie 7.39 val. Madrido laiku mane pažadino triukšmas - sprogimas ar kažkas panašaus. Vis dėlto toliau ramiai miegojau iki 8.30 val. Paskui išbėgau pasimankštinti į šalia Atočos stoties esantį parkelį. Pakeliui sutikau kelias bėgančias moteris. Pamaniau, kad vėluoja į autobusą, nors netoliese nebuvo stotelės. Grįžau į butą, kuriame gyvenu su dar keliais studentais. Ėmiau kažką skaityti. Kai užsidariau vonioje, į duris ėmė belstis kolega. Kas jam atsitiko, pamaniau, juk bute yra dar viena vonia. Viskas išaiškėjo svetainėje, kur mano draugai sėdėjo įsistebeiliję į televizoriaus ekraną. “Ar nepažįsti?” - paklausė vienas. Gal Lietuvą rodo, pamaniau. Bet ne - rodė Atočos stotį, ten kažkoks sprogimas. Išėjau į lauką, gatvėje pamačiau kokius dvidešimt greitosios pagalbos automobilių. Paėjęs toliau, išvydau susprogdintą traukinį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų