• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką tik paskelbus apie šiemet fiksuotą pirmą b raupų atvejį, specialistai ramina, kad didelio nerimo, jog ši liga galėtų išplisti, nėra. Tiesa, tam tikroms rizikos grupėms rekomenduojama pasisaugoti labiau ir net pasiskiepyti.

Ką tik paskelbus apie šiemet fiksuotą pirmą b raupų atvejį, specialistai ramina, kad didelio nerimo, jog ši liga galėtų išplisti, nėra. Tiesa, tam tikroms rizikos grupėms rekomenduojama pasisaugoti labiau ir net pasiskiepyti.

REKLAMA

Šį trečiadienį paskelbta, kad šalyje užfiksuotas pirmas šiemet b raupų atvejis, iš viso jų nuo 2022 m. registruota 6. Užsikrėtęs asmuo – ne lietuvis, o 37-erių vyras iš Ispanijos, kuris lankėsi Lietuvoje kaip turistas.

Nors kol kas nėra aišku, ar vyras b raupais galėjo užsikrėsti Lietuvoje, ar užsienio šalyje, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius vyriausias specialistas Kęstutis Rudaitis patikino, kad kol kas baimintis dėl ligos plitimo nereikia.

„Tiksliai atsakyti, ar asmuo užsikrėtė Lietuvoje ar šalyje, iš kurios atvyko negalime, nes ligos inkubacinis laikotarpis gali būti iki 21 dienos. Kitaip sakant, užsikrėtimas galėjo įvykti gyvenamojoje šalyje, bet simptomai jam pasireiškė svečiuojantis Lietuvoje“, – komentavo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Vyro pilietybė neaiški, tačiau esą jis Ispanijoje gyvena dvejus metus. NVSC aiškina, kad praėjusį penktadienį pastebėjęs bėrimus, vyras kreipėsi į Santaros klinikas. Šiuo metu visuomenės sveikatos centras bando atsekti žmones, su kuriais kontaktavo užsikrėtęs asmuo.

REKLAMA

Vis tik pašnekovas nuramino, kad, Europos ligų prevencijos centro vertinimu, šiuo metu bendra b raupų rizika Europos gyventojams vertinama kaip maža. 

Ko imtis gyventojams?

K. Rudaitis pabrėžė, kad siekiant išvengti b raupų plitimo visuomenėje svarbus visuomenės sąmoningumas: pajutus b raupams būdingus ligos simptomus, tokius, kaip karščiavimas, bėrimai, limfmazgių padidėjimas, bendras silpnumas bei įvertinus galimą riziką dėl buvusio artimo ir/ ar intymaus kontakto su sergančiuoju, ar buvusias keliones į endemines šalis – būtina kreiptis į infekcinių ligų specialistus diagnozės patvirtinimui ar paneigimui.

REKLAMA
REKLAMA

„Susirgus rekomenduojama vengti artimo kontakto su kitais asmenimis, laikytis rankų higienos, nesidalinti asmeniniais daiktais su kitais. Ypač rekomenduojama vengti lytinių santykių, kol yra b raupų simptomai. Taip pat svarbu pasveikti iki galo, tai yra bėrimai turi visiškai užgyti, o pažeistos odos sluoksniai turi pasidengti šviežia oda. Tuomet asmuo nebeužkrečia kitų“, – aiškino NVSC specialistas.

Be to, Lietuvoje profilaktiškai pasiskiepyti nuo b raupų gali vyresni nei 18 metų vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais. Taip pat tą gali padaryti didelės rizikos sąlytį su b raupais sergančiu asmeniu turėję asmenys, kuriuos identifikuoja NVSC atlikus epidemiologinę apklausą apie galimus kontaktus su sergančiaisiais bei pateikia rekomendacijas dėl būtinų veiksmų pagal poreikį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Laikantis šių rekomendacijų galime išvengti b raupų plitimo mūsų šalyje“, – teigė K. Rudaitis.

Rugpjūtį daugiau atvejų nei liepą

Europoje nuo 2022 m., kai pradėti registruoti b raupų atvejai, iki 2024 m. rugsėjo mėn. pradžios užregistruota daugiau nei 22 tūkst. b raupų atvejų. 

„Rugpjūčio mėnesį stebimas užregistruotų atvejų padidėjimas palyginus su liepos mėn. Iš viso šiais metais iki rugsėjo mėn. pradžios užregistruoti 889 atvejai, 2023 m. laikotarpiu - 864 atvejai. Visi atvejai, kurių tipas žinomas, yra II tipo. Tik vienas I b potipio beždžionių raupų atvejis užregistruotas Švedijoje šių metų rugpjūčio mėnesį“, – situaciją nušvietė jis.

Primenama, kad b raupams būdingi simptomai – veido, plaštakų, pėdų, akių, burnos ir (arba) lytinių organų ir tarpvietės bėrimas su pūslelėmis, karščiavimas, padidėję limfmazgiai, galvos, gerklės, raumenų ir nugaros skausmai, energijos stoka.

Parodo paveiksliuką ir visi bijokite!!! Gąsdinimo klasika. Avims tiks.
paplatino į profesionalų rudasias
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų