Prieš beveik trejus su puse metų prie Šiaulių ligoninės degė žvakutės, o medikai su ašaromis akyse gedėjo nusižudžiusios savo kolegės Lauros. Prieš savižudybę ligoninė atleido tuomet 36-erių anesteziologę už neva šiurkštų darbo pažeidimą. Ji vadovybę kaltino mobingu.
Moters artimieji kreipėsi į teismą prašydami iš Šiaulių ligoninės priteisti neturtinę žalą 70 tūkstančių eurų. Jie teigė, kad gydymo įstaigos neteisėti veiksmai neužtikrino jų sesers ir dukros saugių darbo sąlygų ir neteisėtai ją atleidus lėmė, kad moteris nusižudė. Praėjus beveik trims su puse metų teismas ieškinį patenkino.
„Mūsų ieškinį tenkino visapusiškai, priteisė neturtinę žalą ir advokato išlaidas. Mamai 25 tūkst, o mums, broliams ir seserims, po 15 tūkst. eurų“, – pasakoja brolis Artūras Šilinskis.
Sesers netekęs brolis sako, kad jo šeimai šis teismo sprendimas buvo labai svarbus.
„Ne pinigai svarbiausia, o svarbiausia buvo įrodyti tiesą, kad nebuvo ligoninė teisi, kad atleido ir kad toliau su ja taip elgėsi. Netinkamai buvo elgiamasi su mūsų sese ir dukra“, – komentuoja A. Šilinskis.
Ligoninė teismo sprendimą gali apskųsti
Šeima sako, kad kol kas nesvarstė kaip panaudos gautus pinigus, nes ligoninė dar gali apskųsti šį teismo sprendimą.
„Šiuo metu yra vertinamas teismo sprendimas, kuris yra gautas. Aišku, tai yra pasekmė jau buvusios ligoninės administracijos ir mes, ką turim, tą turim. Šiuo metu dokumentai yra vertinami ir bus priimtas vienoks arba kitoks sprendimas“, – teigia Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas.
Kelios dienos po Lauros savižudybės ant Šiaulių ligoninės pasirodė užrašas „Katorga“, kuris turėjo atkreipti dėmesį į ten dirbančiųjų darbo sąlygas. Po tragiško įvykio ministerija nušalino nuo pareigų tuometinį ligoninės direktorių. Nusižudžiusi medikė laiške minėjo ir kitų ligoninės vadovų pavardes, tačiau ieškoti asmeninės atsakomybės Šiaulių ligoninė nesiruošia.
„Ligoninė turi civilinės atsakomybės draudimą, kalbant dėl buvusių vadovų. Atsakant taip konkrečiai, tai turbūt praėjo senaties terminas, kalbant apie civilinę atsakomybę“, – sako M. Pauliukas.
Teismo sprendimu džiaugiasi ir Lietuvos medikų sąjūdis – jį vadina retu precedentu, siunčiančiu žinią įstaigų vadovams, kad nepagarba darbuotojui nesikartotų.
„Kai mes pirmą kartą pradėjome kalbėti apie mobingą, tai buvo po Lauros savižudybės, tai dauguma užduodavo klausimus, kas yra mobingas. Jie net nežino, jie nesuprato, tai buvo kasdienybė. Kai kuriuose įstaigose tai išlieka kasdienybe iki šiol, tai labai gaila“, – teigia Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Auristida Gerliakienė.
Šiaulių ligoninė gali per mėnesį apskųsti šį teismo sprendimą Šiaulių apygardos teismui.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.