spermatozoidai
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „spermatozoidai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „spermatozoidai“.
Yra priežasčių nerimauti: Vakaruose vyrų spermos kokybė iš esmės pablogėjo
Nuo pat 1970-ųjų mokslininkai stebi nuolatinį spermatozoidų mažėjimą vyrų spermoje. „Spermos krizė“ kol kas dar neatėjo, tačiau tendencijos skamba bauginančiai: jau po 30 metų didelė dalis vyrų vakaruose taps nevaisingais.
Per paskutinius 4 dešimtmečius spermatozoidų kiekis vyrų spermoje sumažėjo 60 proc. Jeruzalės hebrajų universiteto mokslininkai ištyrė beveik 250 mokslinių darbų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 43 tūkst. vyrų. Paskutinių tyrimų metu vyrų spermoje tebuvo 138 mln.
ŽIV galima užsikrėsti nuo spermatozoidų
ŽIV infekcija perduodama žmogui, prisitvirtinusi prie spermatozoidų. Tokios išvados priėjo Buenos- Airės (Argentina) universiteto mokslininkų grupė, kuriai vadovauja Ana Ceballos. Tyrimo rezultatai buvo išspausdinti leidinyje „The Journal of Experimental Medicine“. Anksčiau buvo galvojama, kad ŽIV infekcija perduodama lytiniu keliu, kurios sukėlėjai yra sėklos skystyje, o taip pat ir leukocituose.
Biologai atrado naujų vyrų nevaisingumo gydymo galimybių
JAV mokslininkai nustatė, kad Chd5 baltymo trūkumas gali tapti vyrų nevaisingumo priežastimi. Šis baltymas būtinas teisingam DNR „supakavimui“ spermatozoido galvutėje. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Nature Communications“. Kiekvienoje ląstelėje DNR yra glaudžiai supakuota, tarsi siūlai apie ritę apvyniota ant baltymų - histonų. Kadangi spermatozoidai yra labai mažos ląstelės, teisingo DNR įpakavimo juose problema yra dar didesnė, sakoma pranešime.
Neištikimos žmonos vyrų spermatozoidus paverčia „kamikadzėmis“
Iki 40 proc. vyrų spermoje esančių spermatozoidų nėra skirti apvaisinti moters kiaušinėlį, tvirtina D. Britanijos klinikinė seksologė daktarė Lindsey Doe. Jos teigimu, tai vadinamieji „kamikadzės“ – spermatozoidai, kurie turi užkirsti kelią į tikslą kitų vyrų lytinėms ląstelėms. Kuo labiau vyrai linkę įtarinėti savo žmonas ir drauges neištikybe, tuo daugiau jų organizmas gamina spermatozoidų – „kamikadzių“, skelbia „Dailymail.co.uk“. Dr.
Įdomūs faktai: sperma gerina nuotaiką
Ar žinojote, kad... Tyrimų duomenimis, spermatozoidams atsidūrus makštyje gali pagerėti tavo nuotaika. Per vieną tyrimą buvo atskleistas palyginti kontroversiškas faktas: dauguma vyrų, laikiusių save biseksualiais, iš tikrųjų yra arba gėjai, arba tradicinės seksualinės orientacijos. Kai buvo tiriamas save biseksualams priskyrusių vyrų susijaudinimo laipsnis, daugelį jų įkaitindavo arba tik vyrai, arba tik moterys. Abiem lytims neabejingi buvo vos keletas tiriamų vyrų.
Tyrimas: sauna kenkia vyrų spermatogenezei
Kaitintis saunoje mėgstantys vyrai turėtų žinoti, kad šis pomėgis mažina spermatozoidų skaičių, tačiau tai tik laikinas reiškinys, atskleidė JAV atliktas tyrimas. Merilendo universiteto Medicinos centro specialistai pasitelkė 10 savanorių sveikų vyrų, kurie 3 mėnesis dukart per savaitę kaitindavosi suomiškoje pirtyje. Saunoje kaskart jie išbūdavo po 15 minučių esant 80 – 90 laipsnių temperatūrai. Tiriamųjų amžius siekė nuo 30 iki 40 metų. Praėjus 3 mėnesiams savanoriai nebesikaitindavo saunoje.
Spermatozoidų įvairovė
Stambiausi yra tritono spermatozoidai – iki 500 µm, šuns, jaučio, arklio, avino – nuo 40 iki 75 µm. Spermatozoidų paviršius įkrautas neigiamai, todėl jie nesulimpa. Gyvūnai gamina labai daug spermatozoidų: šuo lytinio akto metu išskiria apie 60 mln., avinas – iki 2 mlrd., arklys – apie 10 mlrd., žmogus – apie 200 mln. spermatozoidų. Kai kurių gyvūnų spermatozoidai netipiški, jų sandara labai įvairi.
Kompiuteris žudo tavo spermatozoidus
Jei planuoji netolimoje ateityje tapti tėvu ir daug dirbi nešiojamuoju kompiuteriu, turime Tau blogų naujienų: Argentinos mokslininkai pastebėjo, kad nešiojamojo kompiuterio wi-fi sistema sunaikina apie 25 proc. sveikų vyro spermatozoidų ir dar 9 proc. jų pažeidžia.
Tiesa, jei wi-fi yra išjungtas, tuomet žala Tavo plaukikams tampa labai nežymi.
Ar tikrai viską žinote apie spermą? (N-18)
Vyriškos sėklos (spermos) sudėtis. Sperma - skystis sudarytas iš plaukiojančių ir tarpusavyje kovojančių spermatozoidų, kurie yra sudėtingo reprodukcijos proceso dalis. Spermos pH - 7,2.
Spermatozoidai susideda iš įvairių komponentų, kurių svarbiausieji yra kaupiami spermatozoido galvutėje. Elementas, kuriame yra kaupiama informacija (DNR) yra vadinamas branduoliu ir galiausiai būtent jis susijungia su moters kiaušinėliu.
Pro mikroskopą: spermatozoidai į kairę nesuka
Na ir kas, kad jie maži – užtat koks greitis! Vienas spermatozoidas per 1 sekundę gali nukeliauti atstumą, kuris jo paties ilgį viršija 25 kartus. Palyginimui: jei tokiu pat santykiniu greičiu judėtų ir žmogus, jis per valandą nubėgtų... 868 tūkst. kilometrų. Ir dar: pasirodo, šios ląstelės beveik niekada nesuka į kairę.
Unikali mažumo ir neįtikėtino judrumo kombinacija su spermatozoidais daro tikrus stebuklus – vyriškų lytinių ląstelių yra beveik neįmanoma sekti ir stebėti jų trajektoriją.
REKLAMA
REKLAMA
Mokslininkams pavyko išgauti spermą iš odos
JAV mokslininkams pavyko kamienines ląsteles, išgautas iš vyro odos audinio, paversti ankstyvos raidos spermatozoidais. Tikimasi, kad šis pasiekimas atvers naujas vyrų nevaisingumo gydymo galimybes.
Ne iki galo išvirtas kalmaras „apvaisino“ moterį
63-ejų metų Pietų Korėjos gyventojai nutiko neįtikėtinas dalykas – medikai jos burnoje rado 12 gyvų organizmų, kurie, kaip vėliau paaiškėjo, buvo kalmaro spermatozoidai.
Keistas įvykis nutiko tada, kai moteris norėjo suvalgyti virtą kalmarą: pabandžiusi jo atsikąsti, staiga pajuto keistą dūrį. Vėliau jos neapleido keistas jausmas, kad burnoje atsirado kažkokių svetimkūnių.
Ultragarsas gali būti naujas kontracepcijos metodas
Mokslininkai, ieškantys naujo kontracepcijos būdo, atrado, kad į sėklides nukreipta ultragarso dozė gali sustabdysi spermatozoidų gamybą, praneša BBC.
Atlikus tyrimą su žiurkėmis paaiškėjo, kad garso bangos gali sumažinti spermatozoidų skaičių iki nevaisingumo ribos. Tyrėjai teigia, kad ultragarsas yra „daug žadantis kandidatas“ naujų kontracepcijos būdų paieškoje. Vis dėlto, kol šį metodą bus galima taikyti, reikės atlikti dar daug tyrimų.
Spermatozoidus užaugino mėgintuvėlyje
Mokslininkai padarė didelį atradimą moksle, kuris gali padėti nevaisingiems vyrams susilaukti biologinių palikuonių.
Vokietijos ir Izraelio mokslininkai atliko bandymus su pelėmis. Jiems pavyko laboratorijoje iš kelių ląstelių išauginti spermatozoidus. Tai pirmas toks pasiekimas pasaulyje, praneša telegraph.co.uk.
Mokslininkai panaudojo sėklidžių ląsteles, kurios atsakingos už spermatozoidų augimą.
Spermatozoidų įvairovė
Stambiausi yra tritono spermatozoidai – iki 500 µm, šuns, jaučio, arklio, avino – nuo 40 iki 75 µm. Spermatozoidų paviršius įkrautas neigiamai, todėl jie nesulimpa. Gyvūnai gamina labai daug spermatozoidų: šuo lytinio akto metu išskiria apie 60 mln., avinas – iki 2 mlrd., arklys – apie 10 mlrd., žmogus – apie 200 mln. spermatozoidų.
Kai kurių gyvūnų spermatozoidai netipiški, jų sandara labai įvairi.
Išrastos vyriškos kontraceptinės piliulės
Medicina kiekvieną dieną vis labiau juda į priekį. Šį kartą – tai vyrams skirtų kontraceptinių preparatų proveržis. Šį atradimą padarė JAV mokslininkai.
Mokslininkai pabrėžia, kad moters reprodukcinę sferą „valdyti“ yra kur kas paprasčiau, nei vyrų. Moters organizmo mechanizmas gamina vieną lytinę ląstelę per mėnesį, o vyrų organizme pasigamina apie 1 tūkst. spermatozoidų per sekundę. Su tuo susiję sunkumai, su kuriais susidūrė mokslininkai, kuriant vyrišką kontraceptinę piliulę.
Didžiosios spermatozoidų lenktynės
Tai pačios ekstremaliausios lenktynės pasaulyje. Iš 250 milijonų jų dalyvių finišą pasiekia tik vienas. Per 30 minučių nuo jų pradžios žūsta apie 90 proc. lenktyniautojų. Tų, kuriems pasisekė likti gyviems, laukia 14 valandų žūtbūtinė kova už pagrindinį prizą – pradėti naują gyvybę. TV kanalas „National Geographic“ nusprendė ekranizuoti didžiąsias spermatozoidų, kuriuos vaidina žmonės, lenktynes. Atrodo įspūdingai.