skrandžio rūgštys
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „skrandžio rūgštys“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „skrandžio rūgštys“.
Sumažinkite skrandžio rūgštingumą: gydytojas išdavė, kas padės
Padidėjęs skrandžio rūgštingumas yra dažna problema, kuri gali sukelti nemalonius pojūčius ir paveikti bendrą savijautą. Neretai tai lemia netinkama mityba, stresas ar tam tikri gyvenimo įpročiai. Laimei, yra būdų, kaip efektyviai sumažinti skrandžio rūgšties kiekį.
Naujienų portalui tv3.lt medicinos centro „Antėja“ gydytojas, gastroenterologas Artūras Jacinavičius atskleidžia, kokie yra rūgščių refliukso valdymo būdai ir ko reikėtų atsisakyti, norint išvengti skrandžio rūgštingumo.
Pamirškite padidėjusį skrandžio rūgštingumą: štai, kas padės
Rūgšties refliuksą, t. y., erzinantį skrandžio rūgšties grįžimą į stemplę, dažnai sukelia maisto produktai, kuriuos valgote ir geriate. Jei valgysite netinkamą maistą, tikrai pajusite rėmens graužimą. Yra žinoma, kad kai kurie maisto produktai rūgštingumą skatina labiau nei kiti.
Greitas priminimas: jei rėmuo jus kamuoja dažniau nei du kartus per savaitę, gali būti, kad sergate rimtesne liga, vadinama gastroezofaginiu refliuksu. Tuomet vertėtų apsilankyti pas gydytoją.
Sumažinkite skrandžio rūgštingumą: atskleidė, kas padės
Sveikas skrandžio rūgštingumas yra esminis faktorius žmogaus virškinimo procese. Tačiau kai kurie žmonės patiria per didelį skrandžio rūgštingumą, kuris gali sukelti nepatogumų ir rimtesnes sveikatos problemas, tokias kaip refliuksas ar opų susidarymas.
Norint sumažinti šį rūgštingumą ir pagerinti gerovę, daugelis ieško natūralių ir saugių būdų. Viena iš jų - maisto produktai, mažinantys skrandžio rūgštingumą, apie kuriuos pasakoja mitybos specialistas Mantas Liekis.
Dažnai vargina rėmuo? Specialistė patarė, kokių klaidų nekartoti
Pasunkėjęs ar skausmingas rijimas, deginimo pojūtis ar skausmas gerklėje, prikimęs balsas ar net dusulys – tai tik keletas simptomų, kurie kamuoja sergančius gastroezofaginiu refliuksu. Šios ligos požymiai stipriai pablogina žmonių gyvenimo kokybę, todėl svarbu laiku juos atpažinti ir imtis tinkamų gydymo priemonių.
Sužinokite, kodėl kavos nerekomenduojama gerti po valgio
Dažnas iš mūsų po valgio skubame išgerti puodelį kavos, nors to mitybos ekspertai ir dietologai daryti nerekomenduoja. Tačiau ar daugelis iš mūsų žinome kodėl?
TV3 televizijos žaidime „galvOK“ šį šeštadienį susirungs žinomi teatro ir televizijos aktoriai Aistis Mickevičius ir Julius Žalakevičius. Į šį ir daugelį kitų įdomių klausimų žinomi vyrai atsakinės su humoru bei gera nuotaika.
Rinkitės šiuos produktus – sumažins skrandžio rūgštingumą
Padidėjęs skrandžio rūgštingumas labai nemalonus negalavimas, kuris kankina tikrai daug žmonių. Ypatingai jo paūmėjimą ar atsiradimą išprovokuoja netinkama mityba. Agnė Gedminaitė Miškinienė sutiko pasidalinti svarbiausia informacija apie tai, kaip sumažinti padidėjusį skrandžio rūgštingumą, kaip maitintis ir ko vengti.
Viena dažniausių priežasčių, kodėl padidėja skrandžio rūgštingumas, tai netinkama mityba.
Gyventojų skrandžius graužia mitai
Mažiausiai kas dešimtas gyventojas Lietuvoje kenčia nuo padidėjusio skrandžio rūgštingumo. Neretai rūgštį gesinti skubama geriant pieną, sodą ar net rūgščias sultis. Gydytojai atkreipia dėmesį, kad tokiu būdu skrandžiui sukeliama dar didesnė žala. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro profesorius Algimantas Irnius pasakoja, jog nuo padidėjusio skrandžio rūgštingumo dažniausiai kenčia jauni, aktyvūs žmonės.