ošas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „ošas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „ošas“.
Rusijoje niekinti kirgizai džiaugiasi: nuo mobilizacijos bėgantys rusai atvyksta pas juos nulenkę galvas
Nuomos kainos auga, tiek prabangiuose viešbučiuose, tiek purvinuose hosteliuose nebėra laisvų lovų. O dulkėtose Kirgizijos sostinės Biškeko gatvėse pilna jaunų, be tikslo klaidžiojančių migrantų, daugiausia vyrų, apstulbusių nuo jų aukštyn kojomis apsivertusio pasaulio ir skubios bei savanoriškos tremties į skurdžią ir atokią šalį, kurią nedaugelis prieš tai galėjo parodyti žemėlapyje, rašo „The New York Times“.
Palikę savo paprastai gerai apmokamus darbus ir šeimas Maskvoje, Vladivos...
Etniniai neramumai kainavo Kirgizijai 71 mln. dolerių
Birželio mėnesį Kirgizijos Ošo ir Džalal Abado miestuose kilę etniniai neramumai kainavo šaliai 71 mln. dolerių, pareiškė Nepaprastųjų situacijų ministerija.
Susirėmimai tarp etninių kirgizų ir uzbekų Kirgizijos pietuose kilo birželio 11 dieną. Pogromai, padeginėjimai ir plėšimai tęsėsi kelias dienas. Vyriausybė skelbia, kad per neramumus žuvo beveik 300 žmonių. Tiesa, pati vyriausybė pripažįsta, kad tikras aukų skaičius gali būti net dešimt kartų didesnis.
Uzbekai masiškai grįžta į Kirgiziją
Tūkstančiai etninių uzbekų iš laikinų stovyklų Uzbekistane grįžta į pietinius Kirgizijos Ošo ir Džalal Abado regionus, iš kurių pabėgo Kirgizijoje kilus etniniams neramumams. Kirgizijos sienos apsaugos tarnyba teigia, kad į šalį grįžo apie 35 tūkst. etninių uzbekų.
Per etninius neramumus tarp kirgizų ir uzbekų, kurie prasidėjo birželio 10 dieną, į Uzbekistaną pabėgo apie 100 tūkst. etninių uzbekų.
Per neramumus žuvo mažiausiai 208 žmonės, o dar tūkstančiai buvo sužeisti.
Padėtis Kirgizijoje normalizuojasi
Dauguma barikadų, kurias Ošo mieste surentė uzbekai, siekę apsisaugoti nuo etninių kirgizų išpuolių, yra demontuotos, o padėtis Kirgizijos pietuose normalizuojasi, teigia Ošo regioninės policijos vadas Omurbekas Isakovas.
„Aš manau, kad šiandien arba rytoj mes patrauksime barikadas ne tik nuo pagrindinių, bet ir nuo šalutinių kelių. Tiek kirgizai, tiek uzbekai demontuoja barikadas, niekas nesipriešina“ – teigė O. Isakovas.
Laikinoji Kirgizijos lyderė apsilankė Oše
Kirgizijos laikinoji lyderė Roza Otunbajeva apsilankė Ošo mieste, kuris tapo didžiausių etninių neramumų, neregėtų nuo pat 1990 metų, židiniu šalyje.
Oficialiai skelbiama, kad per praėjusią savaitę kilusius neramumus tarp etninių kirgizų ir uzbekų žuvo 191 žmogus, o dar daugiau kaip 2 tūkst. Buvo sužeisti.
Jungtinės Tautos teigia, kad iš Kirgizijos į Uzbekistaną pabėgo apie 400 tūkst. žmonių.
Pabėgėlių iš Kirgizijos srautas mažėja
Iš Kirgizijos į Uzbekistaną traukiančių pabėgėlių skaičius pastaruoju metu sumažėjo, skelbia Uzbekistano Užsienio reikalų ministerija. Tačiau pabrėžiama, kad nors pabėgėlių srautas ir sumažėjo, tačiau Uzbekistane jau dabar yra 120 tūkst. pabėgėlių, kuriems reikalinga humanitarinė pagalba.
Uzbekistano Užsienio reikalų ministerija teigia, kad niekas iš laikinosios Kirgizijos vyriausybės net nemėgino užmegzti kontakto su uzbekų pareigūnais ir pasidomėti pabėgėlių likimu.
Uzbekai prisimena Kirgizijoje patirtą košmarą
Gulėdamas Andižano miesto (Uzbekistanas) ligoninės lovoje 65 metų Chikmatulas Urunbajevas CNN žurnalistams papasakojo, ką jam teko patirti Kirgizijos Ošo mieste. Kirgizijoje gyvenęs etninis uzbekas sunkiai tramdė ašaras žurnalistams rodydamas savo sužalotą ranką.
Etninio kirgizo paleista kulka prieš kelias dienas senoliui sutrupino rankos kaulą. Ch. Urunbajevas vis dar skundžiasi nepakeliama kančia.
Jis teigia, kad gauja ginkluotų kirgizų praėjusį ketvirtadienį atėjo į jo namus.
Skerdynes Oše išprovokavo reketininkai?
Kirgizijos pietūs dega. Prieš du dešimtmečius čia vykusios kirgizų ir uzbekų skerdynės, kurios tada nusinešė per 1 200 gyvybių ir buvo numalšintos sovietų kariuomenės, dabar įsiplieskė nauja jėga.
Antras pagal dydį Kirgizijos miestas Ošas yra tikras tautų katilas – greta kirgizų čia gyvena gausi uzbekų bendruomenė, sudaranti apie pusę miesto gyventojų, taip pat tadžikai, rusai ir kitų tautybių žmonės. Niekada nelaikytas idilišku Vidurio Azijos kampeliu, dabar Ošas tapo pragaru.
Uzbekai Kirgizijoje grasina susprogdinti naftos saugyklą
Etniniai uzbekai konflikto draskomoje pietinėje Kirgizijoje grasina susprogdinti naftos saugyklą, jei laikinoji vyriausybė nuspręs jos kontrolę atsiimti jėga. Vyriausybės atstovai jau pradėjo derybas dėl to, kad jiems būtų leista prieiti prie naftos saugyklos, kurioje saugoma daugiausiai po regioną paskirstomų degalų.
Uzbekai automobiliais užblokavo privažiavimą prie naftos saugyklos, esančios Ošo priemiestyje.
Uzbekistanas uždarė sieną su Kirgizija
Antradienį Uzbekistano valdžia nusprendė neribotam laikui uždaryti sieną su Kirgizija. Tokio žingsnio motyvai nepateikiami, tačiau specialistai teigia, kad veikiausiai taip buvo reaguota į masinį etninių uzbekų antplūdį iš Kirgizijos. Vengdami etninių kirgizių puldinėjimų į Uzbekistaną jau pabėgo apie 80 tūkst. uzbekų.
Per šalies pietuose esančiuose Ošo ir Džalal Abado miestuose vykstančius susirėmimus tarp kirgizų ir uzbekų jau žuvo mažiausiai 170 žmonių, o dar daugiau nei 1,4 tūkst.
REKLAMA
REKLAMA
Kirgizijos valdžia rado kaltuosius dėl pogromų šalies pietuose
Kirgizijos laikinoji vyriausybė dėl šalies pietuose kilusių neramumų kaltina nuversto prezidento Kurmanbeko Bakijevo aplinką, o taip pat buvusiai vyriausybei dirbusius jėgos struktūrų darbuotojus. Pirmasis vicepremjeras Almazbekas Atambajevas pareiškė, kad neramumai Kirgizijos pietuose buvo kruopščiai suplanuota akcija, kuria siekta nuversti naują valdžią ir užkirsti kelią referendumui dėl naujosios konstitucijos.
Jungtinės Tautos smerkia smurtą Kirgizijoje
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pasmerkė kruvinus susirėmimus tarp etninių grupių Kirgizijoje ir paragino taikiai sureguliuoti konfliktą. JT taip pat pareikalavo užtikrinti saugų koridorių pagalbos siuntoms. Dėl įtemptos saugumo padėties šalies pietuose tai skubiai būtina, kad parama pasiektų gyventojus, pirmadienį sakė organizacijos pareigūnas Linas Pasko (Lynn Pascoe).
Prieš tai jis informavo Saugumo Tarybą apie JT pastangas suteikti pagalbą smurto krečiamo regiono gyventojams.
Kirgizijoje nesiliauja etniniai neramumai
Pirmadienį antrajame pagal dydį Kirgizijos Ošo mieste tebesitęsė kruvini susirėmimai. Tuo tarpu gatvėse guli likimo valiai palikti žmonių lavonai. Savo ruožtu Uzbekistanas visomis išgalėmis bando susitvarkyti su šalį užlūdusių pabėgėlių srautu.
Per kelias dienas Ošo mieste nesiliaujančius neramumus jau žuvo mažiausiai 117 žmonių, dar daugiau nei 1 tūkst. buvo sužeisti. Nepatvirtinti duomenys skelbia, kad į kaimyninį Uzbekistaną galėjo pabėgti apie 100 tūkst. žmonių.
Kirgizijos pietuose kilo susirėmimai
Penktadienį pietinėje Kirgizijos dalyje kilo masiniais susirėmimai, kai laikinosios vyriausybės pajėgos pabandė atgauti užimtų regioninės administracijos pastatų, kuriuos laiko užėmę nuversto prezidento Kurmanbeko Bakijevo rėmėjai, kontrolę.
Ošo ir Džalal-Abado miestuose buvo girdimi šūviai. Skelbiama, kad šimtai K. Bakijevo šalininkų susirėmė su laikinosios vyriausybės rėmėjais. Kovoje buvo naudojamasi lazdomis ir akmenimis.
Kirgizijai – separatizmo grėsmė
Laikinajai Kirgizijos vyriausybei besipriešinantys politikai ragina padalinti šalį į dvi respublikas, ketvirtadienį skelbia vyriausybės atstovai.
„Destrukcinės jėgos, veikiančios Ošo ir Džalal-Abado provincijose, dalina skrajutes ir platina vaizdo medžiagą su raginimais padalinti šalį“ - teigė šiuo metu vidaus reikalų ministro pareigas einantis Baktybekas Alymbekovas.