mano pinigai
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „mano pinigai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „mano pinigai“.
Žymūs žmonės dalijasi patirtimi, kaip tvarkosi su finansais
Norime gyventi geriau? Tai nesudėtinga, jei turėsime pakankamai žinių, kaip efektyviai tvarkyti savo asmeninius finansus.
Tęsiantis karantino laikotarpiui Lietuvoje daugelis mūsų susiduria su iššūkiais, kaip išgyventi sumažėjus pajamomis. Ne vienam tenka sukti galvą, kaip perplanuoti savo ar savo šeimos biudžetą.
Šio šeštadienio laidoje “Mano pinigai” specialistų patarimai, kaip elgtis norint efektyviai valdyti savo finansus.
Kada vėl galėsime keliauti ir kiek kainuos mūsų kelionės?
Daugelis mūsų aktyvų laisvalaikį, o ypač, keliones prisimename su nostalgija. Šiuo metu visų mūsų susitelkimas ir vienybė greitai grąžins mus į įprastas gyvenimo vėžes. Ir vėl ateis diena, kuomet planuosime keliones ir rinksime įspūdžius iš skirtingų pasaulio kampelių.
Laidoje “Mano pinigai” specialistai dalins patarimus, kaip sutaupyti keliaujant ir nepatirti neplanuotų išlaidų, kai vėl galėsime tai daryti.
Besitęsiančio karantino pasekmės arba ką daryti su turima paskola, kurios nebegalime mokėti
Tęsiantis karantino laikotarpiui Lietuvoje, deja, daliai gyventojų tenka susidurti su finansiniais iššūkiais. Gyvename laikotarpyje, kada suplanuotos pajamos pasikeičia, tenka veržtis diržus ir iš naujo perplanuoti savo šeimos ar asmeninį biudžetą.
Kaip planuoti savo finansus ruošiantis tėvystei?
Daugelis mamų stebisi ir juokauja, tikriausiai vyrai sugalvojo motinystės atostogų sąvoką, nes pirmieji vaiko auginimo metai išties nelengvi, pilni iššūkių ir to tikrai niekaip negalėtume susieti su atostogomis. Ilgą laiką buvo įsišaknijęs požiūris, kad rūpintis ir auginti savo atžalą – mamos pareiga. O tėvas prisideda tik vakarais po darbo, ar savaitgaliais. Keičiantis laikams, keičiasi ir požiūris, ir tėčiai imasi iniciatyvos išeiti tėvystės atostogų.
Apie namų jaukumą, kuris ypatingai aktualus šiuo nelengvu karantino laikotarpiui
Namai – kiekvieno žmogaus tvirtovė. Visi trokštame, kad jie būtų tokie, į kuriuos kas dieną norėtųsi grįžti. Deja tęsiantis karantino laikotarpiui Lietuvoje, mes kaip niekad juos įvertiname būtent dabar. Sutikime, ne visuomet turime galimybių turėti tokius namus apie kokius svajojame.
Kaip atrodo šiuolaikinio studento kišenė?
Tyrimų duomenimis, net ketvirtadalis studentų Lietuvoje patiria finansinių sunkumų ir didelė dalis studijuojančių bent jau pirmaisiais studijų metais vis dar yra priklausomi nuo tėvų. Vis dėlto, ne visi artimieji yra pajėgūs paremti savo atžalas finansiškai, be to, minėta pagalba negali būti amžina.
Prodiuseris Saulius Urbonavičius-Samas, universitetą baigęs prieš tris dešimtmečius, aukštąją mokyklą ir kiauras kišenes su šypsena prisimena kaip sinonimus.
Praktiška taisyklė padės sutaupyti daugiau pinigų, nei tikėjotės
Taupymas yra vienas svarbiausių ir pagrindinių finansinio stabilumo rodiklių. Specialistų teigimu, atsidėti bent 20 procentų nuo savo gaunamų pajamų galime kiekvienas. Kaip tą padaryti nepatiriant didelio diskomforto gali padėti taupymo taisyklė „50-30-20“.
Ši taisyklė sako, kad 50 procentų savo pajamų kiekvieną mėnesį reikia skirti einamosioms išlaidoms. 30 procentų – kintamosioms, o likusius 20 procentų atsidėti santaupoms.
Ar lietuviai moka taupyti?
Prasmingai išleisti sukauptus pinigus, be abejo, kiekvieno iš mūsų siekiamybė. Tačiau kiek dėl to stengiamės, yra tik mūsų pačių reikalas. O statistika, deja, neguodžia. Lietuvoje vidutinė taupymo norma siekia vos 3 procentus, o paskutiniais metais ji netgi neigiama.
Vadinasi, mūsų šalies gyventojai neturi įgūdžių dalies savo pajamų atsidėti ir susitaupyti. O štai bendri tarptautiniai Europos sąjungos šalių duomenys rodo, kad taupymo norma čia siekia 12-14 procentų.
Valstybinė ar privati ugdymo įstaiga, kaip išsirinkti geriausią savo vaikui?
Ne paslaptis, kad vaiko atsiradimas šeimoje labai svarbus įvykis. Savaime suprantama, vyksta daug pokyčių, – reikia perplanuoti buitį, keisti nusistovėjusią kasdienybę ir, žinoma, imti planuoti vaiko ateitį.
Visi trokštame, kad vaikai augtų laimingi ir sveiki, jiems linkime viso ko geriausio: puikaus išsilavinimo, papildomų veiklų. Bet tam tėvams reikia nemažai uždirbti arba turėti santaupų.
Šimašius įvardijo sritį, kurioje Vilnius yra čempionas visoje Europoje
Šiais intensyvaus gyvenimo laikais esame priversti būti mobilūs: tikslą norime pasiekti kuo greičiau, o asmeniniai automobiliai, kurių šiemet „Regitroje“ užregistruota beveik 2 milijonai, jau seniai nebėra vienintelė ir geriausia priemonė tai padaryti. Be to, specialistai pastebi, kad mūsų šalyje automobilių parkas gana senas ir vidutiniškai transporto priemonės yra 15 metų senumo. Tai rodo, kad lietuviai linkę taupyti, dažniau renkasi senesnius, o ne naujus automobilius.
REKLAMA
REKLAMA
Kada tinkamas metas nuomotis, o kada pirkti būstą?
Nuosavo būsto klausimas kiekvienam lietuviui itin jautri tema. Tuo lietuviai labai skiriasi nuo kitų Europos šalių gyventojų. Dauguma gyvenančiųjų Lietuvoje turi nuosavą būstą ir tik labai nedidelė dalis jį nuomojasi.
Nekilnojamojo turto specialistai sako, kad Vakaruose būstą nuomotis ir jį dažnai keisti yra įprasta ir normalu, tačiau pas mus stipriai įsišaknijęs įsitikinimas, kad būtina turėti savo kampą.
Laikydami grynuosius pinigus apie tai nesusimąstome: įspėjo apie pavojų
Pirmojoje šių metų „Mano pinigai“ laidoje apžvelgta grynųjų pinigų tema – ar jie vis dar mums reikalingi? Pripažinkime, kad norint apsipirkti dabar pakanka turėti banko kortelę ar mobilųjį telefoną. Tačiau daugelis tikriausiai sutiks, kad Lietuvoje tikrai dar yra vietų, kuriose galima atsiskaityti tik grynaisiais.
„Dėl manęs grynųjų pinigų gali ir nebūti, tik bėda, kad jų reikia“, – laidoje pasakojo Marijonas Mikutavičius.
Mikutavičius atskleidė netikėtą detalę apie Valinską
Pirmojoje šių metų „Mano pinigai“ laidoje apžvelgta grynųjų pinigų tema – ar jie vis dar mums reikalingi? Pripažinkime, kad norint apsipirkti dabar pakanka turėti banko kortelę ar mobilųjį telefoną. Tačiau daugelis tikriausiai sutiks, kad Lietuvoje tikrai dar yra vietų, kuriose galima atsiskaityti tik grynaisiais.
„Dėl manęs grynųjų pinigų gali ir nebūti, tik bėda, kad jų reikia“, – laidoje pasakojo Marijonas Mikutavičius.
Ar taupumas leidžia gyventi geriau?
Daugelis turbūt pamename savo senelių išmintį, kad reikia atsidėti juodai dienai. Vadinasi, taupymas jau nuo seno buvo gera praktika. Visgi, vieni sugeba rasti neišnaudotų galimybių, kaip gali taupyti savo finansus, kiti ne.
Psichologų nuomone, žmogaus taupumas priklauso nuo to, kaip jis augo ir kokį pavyzdį matė. Žinoma, klaidų neišvengia nė vienas. Kad ir kaip paradoksalu, visi mes mokomės ne iš kitų, o tik iš savo klaidų.
Patarė, ko imtis, kad maistas nesugestų kuo ilgiau
Artėjant gražiausioms metų šventėms jau imame galvoti apie šventinį stalą. Nenuostabu, kad jame bus gausybė patiekalų, kurių greičiausiai nespėsime suvalgyti iškart.
Todėl laidoje „Mano pinigai“ dietistė Vaida Kurpienė pasidalijo keliais labai naudingais patarimais, ko imtis, kad maistas būtų tinkamas vartoti kuo ilgiau.
Be to, šie patarimai padės ne tik mėgautis namuose gamintu maistu ilgiau, bet ir padės neišleisti daug pinigų naujiems maisto produktams.
Kurpienė atskleidė paprastą būdą, padėsiantį sutaupyti perkant maistą
Daugelis iš mūsų didžiąją savo mėnesinių pajamų dalį skiriame būtiniausioms išlaidoms, ypač maistui. Jei kas mėnesį suskaičiuotume, kiek išleidžiame prekybos centruose pirkdami maisto produktus ar valgydami mieste, labai nustebtume, dažnu atveju, suma didesnė, nei buvome planavę.
Kodėl prisiperkame maisto, kurio nesuvalgome? Ką daryti, kad išlaidos maistui sumažėtų?
„Pirkti prekes su nuolaidomis išties geras sprendimas, jei norime taupyti.
„Gera kaina“ – ar tai priežastis neplanuotiems pirkiniams?
Išpardavimas net racionaliausiam pirkėjui gali susukti galvą. Pardavimo ekspertai puikiai žino, kaip priverti žmogų pirkti net tada, kai jam tikrai nieko nereikia: tinkamai išdėstytos prekės, ryškus jų ženklinimas, traukiantys kvapai, muzika.
Didžiosios žiemos šventės ir metų pabaiga – sėkmingiausias laikotarpis prekybininkams. Pirkėjai skatinami skubėti apsipirkti iki švenčių. Dažnas net nespėjame susimąstyti, ar tikrai mums šių dovanų reikia, ir tiesiog pasiduodame masinei psichozei.
Giedrius Savickas – apie individualios veiklos sunkumus: padėti siūlėsi net Šimonytė
Pripažinkime, dažnas iš mūsų pasvajoja apie nuosavo verslo galimybę. Juk tuomet darbų apimtis ir grafikus kontroliuojame patys ir vadovaujame patys sau. Tam ryžtasi vis daugiau žmonių, dirbdami laisvai samdomais darbuotojais, liaudyje įprastai vadinami tiesiog „freelanceriais“. Tačiau baimė dėl finansinio nestabilumo, socialinių garantijų stabdo ne vieną savo srities specialistą pradėti individualią veiklą pagal pažymą.
Ar populiaru Lietuvoje būti laisvai samdomu darbuotoju?
Pripažinkime, dažnas iš mūsų pasvajoja apie nuosavo verslo galimybę. Juk tuomet darbų apimtis ir grafikus kontroliuojame patys ir vadovaujame patys sau. Tam ryžtasi vis daugiau žmonių, dirbdami laisvai samdomais darbuotojais, liaudyje įprastai vadinami tiesiog „frylanceriais“.
Tačiau baimė dėl finansinio nestabilumo, socialinių garantijų stabdo ne vieną savo srities specialistą pradėti individualią veiklą pagal pažymą.
Ar mūsų vaikai supranta pinigų vertę?
Ilgai vyravo nuostata, kad pinigų vertės nesuprasi, kol pats neužsidirbsi, tačiau vaikai apie pinigus pradeda mokytis kur kas ankščiau, net neišėję iš namų, stebėdami tėvus ir girdėdami jų pokalbius apie pinigus.
Vieni pinigais pradeda domėtis anksčiau nei kiti, nemažai reikšmės turi ir pačių tėvų finansinis raštingumas. Tad kalbant apie mūsų atžalas, vienareikšmiškai pirmuosius pradmenis jie gauna namuose.
Vaiko pinigai: išleisti, taupyti, investuoti?
Pastaruoju metu girdime daug diskusijų ir svarstymų, apie norą padidinti valstybės skiriamą išmoką vaikams, taip vadinamuosius vaiko pinigus. Nuo 2019 metų šeimos už kiekvieną vaiką kas mėnesį gauna 50-ies eurų išmoką, kurią kitais metais siūloma dar padidinti, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Šeštadienį, naujoje TV3 laidoje „Mano pinigai“ bus aiškinamasi, ar tėvai žino kaip teisingai elgtis su vaikui skiriamais pinigais.
TV3 eteryje nauja laida – „Mano pinigai“
Lapkričio 2 d. TV3 eteryje startuos nauja finansinio raštingumo laida „Mano pinigai”. Tai šviečiamojo pobūdžio laida, kurioje bus nagrinėjamos gyvenimiškos situacijos, susijusios su pinigų valdymu.
„Mano pinigai“ laidose bus kalbama apie tai, kas aktualu kiekvienam – mūsų pinigus. Dažnam trūksta žinių, kaip išmintingai tvarkyti su finansais susijusius reikalus, nemokame mėgautis pinigų suteikiamomis galimybėmis.