gražina kadžytė

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „gražina kadžytė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „gražina kadžytė“.

Atskleidė, kodėl ant Kūčių stalo dedama 12 patiekalų: tai žino ne visi

Sužibus vakarei žvaigždei, visos krikščioniškos Lietuvos šeimos jau sėdasi prie šventinio Kūčių stalo. Ir veikiausiai nėra namų, kuriuose ant stalo nebūtų kalėdaičių ar kūčiukų, o kur dar tradiciniai patiekalai. Senovėje kiekvienas jų turėjęs ypatingą reikšmę. Kodėl jų dvylika ir kodėl ant stalo būtinai turi būti obuolių – žiūrėkite mūsų žurnalistų parengtame reportaže. Daugiau apie tai – TV3 Žiniose. „Be abejo, silkė, kuri, kaip jau minėjau, 19 amžiuje labai įsitvirtino ant mūsų stalo.
2024-12-24

Ragina išbandyti pamirštą Velykų paprotį: ekspertė garantuoja sutarimą šeimoje

Gražiausia pavasario šventė jau čia pat. Daugeliui šv. Velykos asocijuojasi su gamtos atgimimu, ir ne veltui – etnologė Gražina Kadžytė papasakojo naujienų portalui tv3.lt iš kur kilo Velykos ir kokie svarbiausi jų papročiai buvo anksčiau. Etnologė pasakoja, kad Velykų šventės šaknys slypi gilioje senovėje: „Velykos yra seniausia ir didžiausia metų šventė. Velykos yra Didi diena.
2021-04-04

Lietuva švenčia Žolinę: kas žolynus dalija už dyką, kam – proga prisidurti eurą kitą

Lietuvoje švenčiama Žolinė. Gyventojai nuo ankstaus ryto sugužėjo į bažnyčias ir iš ten išėjo jau su pašventintomis žolelėmis.  „Čia yra „flioksas,“ čia yra „čižma“, čia „rudbėkė“. O čia mėta“, – vardija viena žolelėmis prekiaujanti moteris. Vilnietė Bronė Žolinių rytą prie bažnyčios už dyka dalija skintus pievų augalus, gėles, kad kiekvienas mišių dalyvis bažnyčioje pasirodytų su progine puokšte rankose.
Aktualijos 2020-08-15

Ekspertė ragina paskubėti: padarykite tai iki trečiadienio

Artėjant vienai iš didžiausių pavasario švenčių – Velykoms – etnologė Gražina Kadžytė papasakojo, kaip anksčiau mūsų senoliai ruošdavosi šiai šventei. Nors ir tradicijos yra perduodamos iš kartos į kartą, tačiau etnologė pabrėžė, kad ir pačios tradicijos keičiasi. Kas buvo svarbu XIX ar XX amžiuje, jau netiks XXI amžiuje. Ruoštis reikia nuo pat Užgavėnių Pasiruošimas Velykoms prasidėjo jau nuo Užgavėnių, sako G. Kadžytė. Užgavėnės buvo ta šventė, kuri užbaigė linksmą ir sotų metą.
2019-04-16

Kaip minėti tradicinę Žolinės šventę?

 Antradienį švęsime Žolinę. Visiems puikiai žinoma valstybinė šventė dažną džiugina dėl laisvos dienos ir retai kada verčia susimąstyti, kokia yra tikroji šios šventės prasmė ir senosios tradicijos. Etnologė Gražina Kadžytė pasakoja, kad šios šventės šaknys slypi gilioje senovėje. „Žolinės šventė susijusi su žemdirbyste ir jos šaknys siekia indoeuropiečių genčių įsitvirtinimą mūsų kraštuose.
2017-08-14

Ar jaukiai jaustųsi lietuvis Jonas latviškose Joninėse?

Ne tik Baltų, bet ir kitos pasaulio tautos šventėmis pažymi vasaros saulėgrįžą. Apie tai, kuo išskirtinė Joninių šventė, kokius senosios lietuvių kultūros papročius ir tradicijas išlaikėme iki šių dienų, kokia šių ritualų simbolika, kalbamės su etnologe Gražina Kadžyte.
2013-06-24

„Mėnesio Juodaragio“ paskaitose - mitologai, ornitologai, aviatoriai

Baltų kultūros ir muzikos festivalyje „Mėnuo Juodaragis“ skaitomos paskaitos - itin reikšminga programos dalis, kurią aplanko gausus būrys žiūrovų, laukiančių žymių mokslo ir kultūros asmenybių pranešimų. Edukacijos ir kultūros programa festivalyje „Mėnuo Juodaragis“ nėra priedas prie koncertų – tai pagrindinis idėjų ir ieškojimų židinys, nušviečiantis festivalio metų temą bei misiją pažinti baltų kultūrą, istoriją ir gamtą.
2012-07-16

Kūčios – šventė, už kurią reikės atidirbti

Seimas prašo Vyriausybės išvados dėl Kūčių paskelbimo nedarbo diena. Šiuo klausimu ekspertai taip pat nėra vieningi. Parlamentą pasiekusiame Darbo kodekso pakeitimo variante numatomas atvejis, kai švenčių diena sutampa su darbo diena – ši darbo diena perkeliama į tų pačių metų ir to paties mėnesio antrą šeštadienį. Kūčias paskelbti nedarbo diena, artėjant šventėms, pasiūlė dvylika seimo narių, daugiausia – socialdemokratai. Vienas iniciatorių – Edvardas Žakaris portalą balsas.

Vidury Vilniaus atsiras didžiulis gandralizdis

Ko gero, neatsirastų nė vieno žmogaus Lietuvoje, kuris į klausimą „Ar esi tupėjęs gandralizdyje?“ atsakytų teigiamai. Neįtikėtina, bet tokia galimybė bus! Balandžio 25 dieną, sekmadienį, 11 val. V. Kudirkos aikštėje Vilniuje bus „suneštas“ 20 kvadratinių metrų skersmens gandralizdis.
2010-04-21

Viešosios bibliotekos padės senjorams tapti aktyviais žinių visuomenės nariais

Jau rytoj, lapkričio 10 d., antradienį, garbaus amžiaus gyventojai bus ypatingai laukiami viešosiose bibliotekose –  jose prasidės vyresniesiems žmonėms skirta akcija „Esenjoras.lt“. Bibliotekose susirinkę senjorai galės dalyvauti virtualiame susitikime, kuriame bus kalbama apie interneto teikiamas galimybes pagyvenusiems žmonėms. Akcijos metu, padedant viešųjų bibliotekų darbuotojams, senjorai akcijos interneto svetainėje www.esenjoras.
2009-11-09
REKLAMA
REKLAMA

Baublio būtis vakar, šiandien, rytoj

Šilalės rajono savivaldybė drauge su Šilalės kraštiečių draugija rugsėjo 18 d. 12 val. rengia mokslinę konferenciją „Ąžuolas baltų ir kaimyninių tautų kultūroje“, skirtą Lietuvos tūkstantmečio jubiliejui ir pirmajam istoriniam muziejui Lietuvoje paminėti, Konferencija vyks prie Dionizo Poškos Baublių Bijotuose, Šilalės rajone. Dionizo Poškos Baubliai, kaip gamtos ir istorijos paminklas, neturi sau analogo pasaulyje, neginčytina jų reikšmė Lietuvos kultūrai.
2009-09-10

Pagulbyje rengiami V-ieji poezijos atlaidai

Šeštadienį, gegužės 30 dieną, Pagulbio kaime (Alantos sen., Molėtų r.) jau penktą kartą rengiami tradiciniai poezijos atlaidai ir Pagulbio – Kazimiero Jakučio romantiškų vakarų „Aš tą kraštą seniai bemačiau...“ turo po Lietuvą baigiamasis koncertas. Senovinėje aukštaitiškoje Pagulbio sodyboje, restauruotoje pagal Liaudies buities muziejaus specialistų rekomendacijas, šventės „Poezijos atlaidai Pagulby“ atidarymas prasidės 14 valandą.
2009-05-25

Dabar ar Kūčių dieną puošti eglutę?

Dėmesingai laikantis tradicijų, dabar krikščionio namuose turėtų degti trečia Advento vainiko žvakė. Bet ne vienuose namuose jau kadaise žybsi kalėdinės eglutės lemputės, groja „džinglbelsai“, o ką jau kalbėti apie parduotuves ir įstaigas, kuriose dar gruodžio pradžioje buvo gėda nepapuošti aplinkos. Vis dėlto tradicijas puoselėjantis žmogus gali kiek nustebti: o juk kadaise eglę puošdavo Kūčių dieną.
2008-12-19

Lietuvoje švenčiamos Oninės

Oninių šventės ištakos glūdi dar pagoniškoje Lietuvoje. Svarbiausias šventės akcentas – naujo derliaus surinkimo pradžia. Pasak etnologės Gražinos Kadžytės, šv. Ona atneša visas vasaros gėrybes. „Tai viena iš gražiausių vasaros švenčių, nes prasideda šių metų derliaus surinkimas. Šv. Ona – duonos ponia. Šv. Ona atneša visas vasaros gėrybes, todėl Onos vardas Lietuvoje yra labai įprastas, labai daug parapijų turi šv. Onos vardą. Šitą dieną visur atlaidai prasideda.

Rytų Aukštaitijoje – naujas žurnalas apie krašto kultūrą bei istoriją

Paskutinėmis praėjusių metų dienomis išleistas pirmasis Rytų Aukštaitijos kultūros bei istorijos žurnalo „Sietuvos“ numeris. Žurnalą parengė laikraščio „Utenos apskrities žinios“ redakcija, spausdino UAB „Utenos Indra“.Pirmajame žurnalo numeryje etnologė Gražina Kadžytė atskleidžia aukštaitiško charakterio ypatumus bei pasakoja apie šio krašto atlaidų tradicijas, dr. Libertas Klimka bei Rimvydas Laužikas atskleidžia lietuvio ir visatos santykį, sakoma pranešime spaudai.

Laimantas Jonušys: Apie prognozes ir pranašystes

„Sinoptikai prognozuoja, kad ši vasara šiluma nedžiugins, o saulės spinduliais pasilepinti galėsime nebent antroje vasaros pusėje“, – taip skelbė Lietuvos žiniasklaida šių metų birželio pradžioje. Tiesą sakant, sinoptikus čia kaltinti sunku – jie reiškė tik labai nedrąsias prognozes, neužmiršdami apsidrausti, pvz., Naglis Šulija pasakė atvirai: „Šiuolaikinė meteorologija pajėgi prognozuoti orus savaitei ar 10 dienų į priekį“. Ir tai kartais gana netiksliai, – pridursime.
2006-04-28

Apie prognozes ir pranašystes

„Sinoptikai prognozuoja, kad ši vasara šiluma nedžiugins, o saulės spinduliais pasilepinti galėsime nebent antroje vasaros pusėje“, – taip skelbė Lietuvos žiniasklaida š.m. birželio pradžioje. Tiesą sakant, sinoptikus čia kaltinti sunku – jie reiškė tik labai nedrąsias prognozes, neužmiršdami apsidrausti, pvz., Naglis Šulija pasakė atvirai: „Šiuolaikinė meteorologija pajėgi prognozuoti orus savaitei ar 10 dienų į priekį“. Ir tai kartais gana netiksliai, – pridursime.
Į viršų