garso bangos
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „garso bangos“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „garso bangos“.
Jėgos spindulys: daiktus per atstumą jau galima pritraukti akustinėmis bangomis
Mokslininkams pavyko sukurti sėkmingai veikiantį prototipą sistemos, primenančios mokslinėje fantastikoje ne kartą aprašytą jėgos spindulį. Įrenginys sugeba pritraukti atokiai esančius daiktus ir daro tai garso bangomis. Tiesa, tie daiktai kol kas – kelių centimetrų dydžio. Ir vis dėlto. Mokslinės fantastikos mėgėjams ne kartą matytas vaizdelis: erdvėlaivis jėgos spinduliu užvaldo kitą erdvėlaivį ir gali jį stumdyti erdvėje visomis kryptimis – taip pat ir pritraukti prie savęs.
Belaidis internetas apraizgys ne tik sausumą, bet ir vandenynus
Naujienų agentūra „Reuters“ praneša, kad naujo milijardo vartotojų pavertimui internautais nebūtina naudotis vien tik „Google“ ir „Facebook“ siūlomais bepiločiais lėktuvais, tapsiančiais skraidančiomis telekomunikacinėmis stotimis. Tam galima panaudoti ir daug kitų technologijų.
Pristatytas pirmasis pasaulyje akustinio nematomumo įrenginys
Naudodami tik keletą perforuotų plastiko lapų ir daugybę skaičiavimų, Djuko (Duke) universiteto inžinieriai pademonstravo pirmąjį pasaulyje trimatį akustinio nematomumo įrenginį. Naujasis įrenginys nukreipia garso bangas taip, kad atrodo, jog nei įrenginio, nei nieko po juo nėra. Akustinio kamufliažo įrenginys veikia visuose trijuose matmenyse, nesvarbu, iš kur sklinda garsas, ar kur įsitaisęs stebėtojas, ir ateityje gali būti panaudotas slėpimuisi nuo sonarų ir statinių akustikoje.
Kaip skamba antimedžiaga?
Europos branduolinių tyrimų centro (CERN) mokslininkai, tiriantys dalelių virsmo antidalelėmis ir atvirkščiai procesus, vienu iš Didžiojo hadronų priešpriešinių srautų greitintuvo (LHC) detektoriumi gautus savo eksperimentų duomenis pavertė žmogaus girdimomis garso bangomis. Kitaip tariant, fizikai įrašė, kaip skamba antimedžiaga. Kiekvieną dalelę atitinka konkreti antidalelė, turinti tą pačią masę ir sukinį, tačiau pasižyminti priešingu krūviu ir kitais požymiais.
Kodėl nekenčiame kreidos cypsėjimo ar į lentą brūžinamų nagų garso?
Daugelis tokį garsą suvokia ir apibūdina kaip veriantį, persmelkiantį, šiurpų – šiaip ar taip, nemalonų. Tačiau oda pagaugais nueina ne dėl aukšto dažnio garso. Kodėl toks garsas dažniausiai skamba nepakenčiamai? Dar 1986 m. (laikais, kai kreida ir lentos buvo naudojamos dažniau nei dabar) Šiaurės vakarų universiteto mokslininkai tyrinėjo šią problemą, manipuliuodami į lentą brūžinamų nagų garso įrašais – pašalindami iš jų tam tikro dažnio fragmentus.
10 beprotiškų ir neįtikėtinų dalykų, kuriuos galima atlikti su garsu
Garsas iš esmės yra labai paprastas reiškinys. Kažkas vibruoja, ir jūs tai girdite savo ausimis. Tačiau su garso bangomis galima atlikti neįtikėtinus dalykus. Ir kai kurie iš jų turi praktinį panaudojimą moksle, mene ir medicinoje (nors kai kurie ir neturi). Gearmix.ru pristato 10 beprotiškiausių dalykų, kuriuos galima padaryti su garsu, apie kuriuos jūs greičiausiai nesat3 girdėję.
Sukurti akustiniai brūkšniniai kodai
Naujos identifikavimo technologijos, pavyzdžiui, NFC (Near field communication) – artimo lauko ryšio, leidžiančio netoli, keliasdešimties centimetrų atstumu vienas nuo kito esantiems elektroniniams prietaisams keistis duomenimis, RFID (Radio-frequency identification – radijo dažnio identifikavimas, leidžiantis nuskaityti prekės, turinčios šio standarto žymeklį, informaciją) ar QR (Quick Response Code) dvimačiai brūkšniniai kodai jau tampa kasdienio gyvenimo dalimi.
Pramuštgalviai lakūnai išdaužė visus teismo pastato langus
Du Brazilijos karinių oro pajėgų pilotai, demonstruodami prancūzų kilmės lėktuvų Mirage-2000 galingumą, praskrido neįtikėtinai žemame aukštyje, todėl smūginė garso banga išdaužė visus stiklus Brazilijos Aukščiausiojo Teismo pastate. Namo fasadui buvo padarytas maždaug 17 tūkst. dolerių nuostolis.
Kariniai lėktuvai praėjusį sekmadienį dalyvavo tradicinėje vėliavos pakėlimo Trijų galių aikštėje ceremonijoje šalies sostinėje Brazilijoje. Per incidentą, laimei, niekas nenukentėjo.
Garso įraše – žemės drebėjimas Japonijoje
Praėjusiais metais Japoniją nuniokojusio 9 balų stiprumo žemės drebėjimo garso bangos paverstos garso įrašu, kurį gali išgirsti visi norintys.
Trenksmingas, sukrečiantis dundesys sudrumsčia jūros gelmių tylą. Tuomet pasigirsta žemas dundesys ir veriamų trakštelėjimų serija, kai Žemės tektoninės plokštės išlinksta ir lūžta.
Taip skamba Japonijos žemės drebėjimas, kurio seismines bangas garsu pavertė Pengas Zhigangas, Džordžijos Žemės ir atmosferos mokslų technologijų mokyklos profesorius.
Keistas dundėjimas glumina mokslininkus
Retkarčiais JAV Šiaurės Karolinos pakrantėje pasigirsta dundesiai, dažnai drebinantys langus ir duris. Kas juos sukelia, vis dar lieka paslaptimi.
Tokie ūžesiai būdingi ne tik Šiaurės Karolinai ar dabartiniams laikams. Žmonėms, gyvenantiems netoli Senekos ežero Niujorko valstijoje, jau nuo seno pažįstami dundėjimo garsai, kuriuos jie vadina „Senekos pabūklais“, rašo OurAmazingPlanet.com.
REKLAMA
REKLAMA
Temperatūra ir vėjas gali sustiprinti greitkelio triukšmą
Pabandykite įsivaizduoti, kad ankstyvą rytą besimėgaudami saulės spinduliais ir karšta kava... esate priversti klausytis greitkelio triukšmo, nors jūsų namas nuo šios eismo arterijos yra nutolęs per visą puskilometrį.
Pasak Londono universiteto koledžo (Jungtinė Karalystė) atstovo Niko Ovendeno (Nick Ovenden), tokia situacija labai reali, jeigu susidaro tinkamos temperatūros ir vėjo sąlygos.
Mobiliuosius telefonus bus galima įkrauti balsu
Mokslininkai išrado prietaisą, leidžiantį mobiliojo telefono baterijas įkrauti paprasčiausiai juo kalbant.
Technologija garsą paverčia elektra, o tai leidžia telefono baterijas krauti pokalbio metu. Kuo garsas stipresnis, tuo didesnė įkrova. Šis išradimas – puiki naujiena tiems, kurie nuolat patiria nepatogumų dėl nusekusių baterijų, praneša britų „Daily Mail“.
Tačiau baiminamasi, kad tai taps dar vienu pretekstu neapdairiems telefonų naudotojams triukšmingai kalbėtis viešosiose vietose.
Fizikai kuria garso bangas, kurių pašaliniai negalėtų pasiklausyti
Vienos technologijos universiteto kvantinės fizikos specialistai kuria metodą, kuris leis nukreipti garso bangas tiksliai reikiama kryptimi – tuomet jos paklius tik į numatytą vietą, beveik neprarasdamos energijos, o prietaisai, būdami šalia sklidimo trajektorijos, šio garso neužfiksuos.
Tarp bangų sklidimo ir kietų kūnų judėjimo yra fundamentalus skirtumas – bangos sklisdamos sklaidosi ir praranda energiją, o kieti kūnai gali judėti tiesia trajektorija.