būsto rinka
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „būsto rinka“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „būsto rinka“.
DIENOS PJŪVIS. NT rinka: ar tikėtis kainų augimo?
Nekilnojamojo turto (NT) rinkoje pastaraisiais metais – šiek tiek ramesnės nuotaikos. Ko tikėtis artimiausiais mėnesiais? Mažesnis birželio NT sandorių rinkos aktyvumas neleido sumažinti atotrūkio nuo praėjusių metų rezultato – pirmasis šių metų pusmetis maždaug 10 proc. kuklesnis nei pernai, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centras.
Pirmąjį šių metų pusmetį visoje Lietuvoje iš viso įregistruota 50,9 tūkst. pirkimo-pardavimo sandoriais perleistų NT objektų – 9,6 proc.
Vis daugiau jaunimo renkasi gyventi su tėvais: „Gyvenimas tėvų namuose yra nemokamas, nes už jį moki savo siela“
Per pastarąjį dešimtmetį užfiksuota, kad Jungtinėje Karalystėje su tėvais gyvena apie 620 tūkst. suaugusių jaunuolių. JAV gyventojų surašymo biuro duomenimis, per pastaruosius du dešimtmečius jaunų suaugusiųjų, gyvenančių tėvų namuose, dalis išaugo 87 proc. Dabar daugiau nei pusė 18–24 metų amžiaus amerikiečių gyvena su tėvais.
Neseniai „RentCafe“ atliktoje apklausoje 41 proc.
Gyventojus ne juokais išgąsdino planuojamas visuotinis NT mokestis: ypač nuskriausti liks vilniečiai
Visuomenę ne juokais išgąsdino valdžios planuojamas visuotinis nekilnojamo turto mokestis. Nors Finansų ministerija tikina, kad vidutinis mokestis bus 14 eurų, būsto rinkos analitikai ir ekonomistai tuo smarkiai abejoja. Ypač nuskriausti esą galimai liks vilniečiai, ir visai nepelnytai.
Pasak ekspertų, atpirkimo ožiais taps jauni žmonės su vaikais, perkantys didesnio ploto butus, o ne turtuoliai. Be to, mokestis esą vėl išpūs nuomos kainas.
DIENOS PJŪVIS. Ką reiškia nauja NT įsigijimo tvarka – gyventojams bus blogiau ar geriau?
Augančios palūkanos ir neaiški finansinė ateitis stabdo būsto rinką. Pastaruoju metu naujų būstų pardavimai smuko į rekordines žemumas, daugėja ir atšaukiamų rezervacijų. Tačiau nuo kitų metų dar keičiasi ir NT įsigijimo tvarka – Lietuvoje nebebus galima įsigyti būsto su visiems įprasta daline apdaila.
Naujausi skaičiai: kaip koronavirusas pakeitė NT rinką Lietuvoje ir pasaulyje
Šių metų liepos mėnesį Lietuvoje įregistruota daugiau kaip 12 tūkst. įvairių nekilnojamojo turto pirkimo, pardavimo sandorių. Per septynis pirmuosius mėnesius įregistruotų sandorių yra daugiau nei 65 tūkstančiai, o tai devyniais procentais daugiau nei pernai sausį-liepą. TV3 laida „Statybų gidas“ domėjosi, kaip pasaulinė pandemija palietė kitų šalių NT rinkas.
Iš viso Lietuvoje šiais metais įregistruota daugiau kaip 17 tūkst. butų pardavimų, o tai 15 proc.
Pokyčiai NT rinkoje: žmonės vis dažniau renkasi kitokį būstą
Jau seniai nekilnojamojo turto rinkos specialistai ir architektai žino taisyklę – buto ar namo vertę pirmiausiai lemia vieta. Visai nesvarbu, ar kalba eina apie mažesniuosius miestelius ar apie didžiuosius mietus, šis faktorius visada išlieka aktualus.
Būsto kainai mieste kylant, pastebima tendencija, kad vis daugiau žmonių mieliau renkasi užmiestyje infrastruktūriškai išvystytus rajonus ir kvartalus.
Arnoldas Antanavičius. Demografiniai iššūkiai visada svarbūs būsto rinkai
Pastaruoju metu nekilnojamojo turto ekspertai vis dažniau šneka, kad artėja demografinė duobė, kuri gali daryti įtaką būsto kainoms. Iki šiol buvo kalbama, kad Lietuvoje – demografinis pakilimas, kuris nekilnojamojo turto paklausą išlaikė aukštame lygyje. Tai rodo, kad demografiniai iššūkiai yra svarbūs nekilnojamojo turto rinką. Apie tai TV3 studijoje kalba žurnalistas Artūras Anužis ir NT ekspertas Arnoldas Antanavičius.
NT rinkos apžvalga: rezultatai vieni geriausių per 10 metų
2018 metų pirmasis pusmetis Lietuvos būsto rinkoje buvo vienas rezultatyviausių per pastaruosius 10 metų ir pagal įsigytų butų ir namų kiekį prilygo 2016–2017 metų pirmųjų pusmečių laikotarpiui, skelbiama „Ober-Haus“ 2018 metų pirmojo pusmečio būsto rinkos apžvalgoje. „Šalies sostinėje šių metų vasarį užfiksuotas itin žemas butų sektoriaus aktyvumas bei pirmą kartą po ilgesnio laiko buvo užfiksuotas simbolinis pardavimo kainų sumažėjimas.
Indrė Genytė-Pikčienė. Vystytojai vėl gręšis į būsto rinką, o pirkėjai – nuo jos?
Gyvenamojo nekilnojamojo turto rinka – jau kurį laiką vienas karštesnių taškų Lietuvos ekonominiame žemėlapyje. Pernai būsto įsigijimo sandorių skaičius šturmavo aktyvumo lygį, stebėtą 2006-2007 bumo metais. Tačiau antrojoje pusėje rinkos pulsas stabilizavosi, o šių metų sausis vangiausias naujo būsto pardavėjams per pastaruosius penketą metų.
Indrė Genytė-Pikčienė. Būsto rinkos pulsas išlieka aukštas
Gerėjanti gyventojų finansinė sveikata, optimistiškos tendencijos darbo rinkoje, sparčiausiai nuo prieškrizinių laikų kylantis darbo užmokestis ir rekordinėse žemumose įšalusios palūkanų normos – itin palanki terpė gyvenamojo nekilnojamojo turto rinkai. Tad visai nenuostabu, kad jau antrus metus iš eilės stebime stipriai išaugusį būsto rinkos pulsą.
REKLAMA
REKLAMA
Pasaulio ekonomika vis dar šlubuoja, Lietuvos – spurtuoja
Skirtingai nuo daugelio pasaulio šalių, Lietuvos ekonomikos tendencijos šių metų pradžioje buvo geresnės nei tikėtasi. Nepaisant didelių svyravimų finansų rinkose, Lietuvoje vartotojų ir verslo lūkesčiai išliko stabilūs ar net gerėjo, o mažmeninės prekybos, apdirbamosios gamybos ir eksporto augimas paspartėjo. „Swedbank“ nekeičia Lietuvos BVP augimo prognozių – šiemet ekonomika augs 3,3 procento, dvigubai sparčiau nei pernai ir daugiausiai Baltijos šalyse.
Bankininkai: būsto rinkoje burbulas nesiformuoja
Lietuvos būsto rinkos aktyvumui augant, nekilnojamojo turto burbulas nesiformuoja - būsto kainos vis dar mažesnės nei iki krizės, o rinkos tendencijas diktuoja ne emocijos, bet fundamentalūs veiksniai, sako bankų atstovai. „Dažnai diskutuojama, ar (NT rinkoje - BNS) galimi burbulai, ar panašėjame į 2007-2008 metų situaciją. Dabartinės būsto kainos tebėra 25-30 proc. mažesnės, statybos ir prekybos aktyvumas jaučiamas tik sostinėje ir tik pastaruoju metu ją bando pasivyti Kaunas bei Klaipėda.
Verslo optimizmas žada Lietuvos ūkio atsigavimą
Pernai Lietuvos ekonomika augo lėčiausiai nuo 2010 m. – 1,6 proc., tačiau atsigaunantys verslininkų lūkesčiai ir palankesnė palyginamoji bazė šiemet leis Lietuvos ūkiui atsispirti. Daugiau užsakymų ir auganti paklausa Lietuvos bei užsienio rinkose – šie veiksniai labiausiai lėmė geresnius verslo lūkesčius. Didesniu nei prieš metus optimizmu pasižymėjo visi sektoriai, išskyrus statybą.
2016 metai nekilnojamo turto rinkoje: dažniau pirko naujos statybos butus
2015 metai nekilnojamojo turto plėtotojams Vilniuje buvo itin aktyvūs, o ekspertų prognozės, kad pardavimai dėl euro įvedimo grįš į 2013 metų lygį nepasiteisino. Pernai parduota beveik 3450 naujos statybos butų, t.y. 18 % daugiau nei ankstesniais metais. Tuo tarpu antrinė būsto rinka sostinėje augo tik 6 % – preliminariais Registrų centro duomenimis pernai Vilniuje sudaryta apie 8000 butų pardavimo sandorių.
Bankai žada švelnesnes skolinimosi sąlygas
Lietuvos banko Ekonomikos departamento atlikta naujausia bankų ir įmonių apklausa parodė, kad artimiausią pusmetį tikimasi paskolų portfelio augimo, švelnesnių skolinimosi sąlygų, tačiau kai kurių ūkio sektorių galimybės vis dar vertinamos prieštaringai.
Apklausos dalyvių teigimu, pastarąjį pusmetį bankai truputį palengvino trumpalaikių paskolų skolinimo sąlygas, o ilgalaikių paskolų sąlygas sušvelnino tik vienas bankas.
JAV siautėja šešėlinė būsto rinka
Oficialiais duomenimis, šiuo metu Jungtinėse Valstijose parduodama 3,5 mln. namų. Tačiau dar milijonai namų slypi šešėlyje – tvarkingai paslėpti bankų sąskaitos balansuose, užstrigę nesibaigiančiuose teismo procesuose ar tiesiog užimti nemokių savininkų, kai kreditoriai ištisus mėnesius ar net metus nesiima jokių veiksmų.
Didėjanti šešėlinė gyvenamųjų pastatų rinkos dalis yra didžiausias kliuvinys, neleidžiantis atsigauti Amerikos nekilnojamojo turto (NT) rinkai.
Būsto kainos Britanijoje ir toliau mažėja
Būsto paskolų teikėjos „Nationwide Building Society“ duomenimis, rugpjūtį būsto kainos Didžiojoje Britanijoje sumažėjo labiausiai per 10 mėnesių.
Vidutinė būsto kaina rugpjūtį, palyginti su liepa, sumažėjo 0,6 proc. ir siekė 165 tūkst. 914 svarų sterlingų. Palyginti su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, būsto kainos rugpjūtį krito 0,4 proc.
Būsto rinkos aktyvumas auga, kainos išlieka stabilios
UAB „Ober-Haus“ duomenimis, per antrąjį 2011 m. ketvirtį butų kainos Lietuvos didmiesčiuose ūgtelėjo tik 0,3%, tačiau vertinant viso pusmečio rezultatus buvo fiksuojamas 0,2% dydžio kainų sumažėjimas.
UAB „Ober-Haus“ rinkos specialistai, įvertinę pirmojo 2011 metų pusmečio rezultatus, teigia, jog Lietuvos būsto rinkoje didesnių permainų tikėtis dar per anksti: „Situaciją būsto rinkoje galima vadinti stabilia, be didesnių atsigavimo ar nuopuolio požymių.
Aukštos degalų kainos jau reguliuoja ir būstų nuomos rinką
Benzino kaina šiemet pasiekė naują rekordą po Nepriklausomybės atkūrimo – litras šio kuro didžiųjų miestų „Statoil“ degalinėse kainavo jau 4,46 lito. Dėl nežaboto kainų augimo brangsta ne tik maistas ar kitos prekės. Nuolat į viršų kylančios degalų kainos netikėtu kampu palietė ir būsto nuomos rinką.
Sunkmečio dilema
Dar prieš trejus ketverius metus žmonės mielai kėlėsi į užmiesčiuose statomus ar nupirktus namus, butus. Tačiau šiandien daliai gyventojų jie tampa našta.
SEB bankas suteikė 28,35 mln. litų kreditą
SEB bankas suteikė 28,35 mln. litų (8,21 mln. eurų) paskolą UAB „MG Valda“, priklausančiai koncernui „MG Baltic“. Paskolos lėšos bus panaudotos modernaus naujo gyvenamųjų namų kvartalo „Antakalnio terasos“ Vilniuje statyboms. Naujasis kvartalas bus statomas vietoje buvusios „Lietuvos kino studijos“ statinių.
„Aukštesnės nei vidutinės klasės naujos statybos būsto rinkoje Vilniuje matome perspektyvą, kadangi sandorių skaičius išlieka stabilus, o pasiūla mažėja.
Būstų rinka rodo gyvybės ženklus
Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai teigia įžvelgiantys rinkos stabilizacijos ženklų, bet augimo, buvusio prieš krizę, nesitiki.
Nuvylė indėlių palūkanos
Kas galėjo paskatinti NT sandorių padaugėjimą, turint omenyje, kad nei atlyginimai, nei vartojimas pastarąjį pusmetį nedidėjo, o nedarbas augo? Ir ar šios rinkos atsigavimas būtų ekonomikai geras, ar nauju burbulu grasinantis ženklas? To „Balsas.lt savaitė“ klausė NT plėtotojų bendrovės „Eika“ plėtros direktoriaus Domo Dargio.
Kam sakyti „ačiū”?
Laiku gyventojų negrąžinamos
skolos viršija milijardą litų, “blogų” skolininkų - daugiau nei 100 tūkst. Kam reikėtų už tai padėkoti?
Gal sakykime
“ačiū” ne tik
paskolas brukusiems bankams,
bet ir politikams, kurie nė necyptelėjo apie pučiamą
būsto kainų burbulą?
Vienas komercinis bankas šiomis dienomis ėmė viešai verkšlenti, kad nepavyksta paklupdyti žinomo aktoriaus Ramūno Rudoko.