• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikai pasaulį mato kitaip nei suaugusieji, todėl jis jiems gali atrodyti grėsmingas. Mažieji nėra susipažinę su įvairiais jausmais, todėl tam tikra informacija, kuri suaugusiam žmogui atrodo suprantama, vaikui gali nebūti įprasta. 

Vaikai pasaulį mato kitaip nei suaugusieji, todėl jis jiems gali atrodyti grėsmingas. Mažieji nėra susipažinę su įvairiais jausmais, todėl tam tikra informacija, kuri suaugusiam žmogui atrodo suprantama, vaikui gali nebūti įprasta. 

REKLAMA

Apie tas grėsmes kalba mokykla, tėvai, tiktok'as, visi socialiniai tinklai, televizija. Vaikai šiandien jaučia nerimą. Aplink – didelis chaosas ir baimė. Kaip su jais kalbėtis? „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje šiandien kalba ir mintimis apie tėvystę dalijasi Kauno apskrities mobiliosios komandos specialistė Gitana Salickienė ir trijų vaikų tėtis, nesuskaičiuojamų knygų vaikams autorius Tomas Dirgėla. 

Vaikui žinia apie nelaimę nėra įprasta informacija 

Vaikų teisių gynėja G. Salickienė sako, kad suaugusiam žmogui žinia apie nelaimę, mirtį, sudėtingą situaciją – įprasta, tačiau vaikui – nei įprasta, nei priimtina, ir visi šie reiškiniai vadinami netektimis. Netektis – tai ne tik netekti artimo žmogaus, bet ir sveikatos, savivertės ar saugumo.

REKLAMA
REKLAMA

„Su vaikais būtina kalbėtis, kaip jie jaučiasi šiuo metu“, – sako specialistė, ir su kuo mažesniais tai daryti kuo paprasčiau, aiškinti paprastesniais sakiniais, galima ir naudinga pasitelkti ir filmų ar knygų terapiją. 

REKLAMA

Netekties fazės

G. Salickienė pabrėžia, kad patyrus netektį reikia žinoti, kaip jausmai rutuliojasi pagal fazes. Pirmoji fazė – neigimas, taigi mes – ir vaikai – bandome neigti, sakyti, kad to nebuvo, negalėjo atsitikti, ir mes to nepriimame. Antroji fazė – pyktis. Mes pykstame, kodėl taip atsitiko, kodėl taip turi būti, ir nesusitaikome su ta mintimi.

Trečioji fazė – derėjimasis. Bandome suprasti, kodėl taip atsitiko, ir ką mes galėjome padaryti geriau, pavyzdžiui, „gal per daug vandens gyvūnėliui daviau?“. Ketvirtoji fazė – pyktis arba sielvartas. Šioje fazėje savo jausmus bandome „išventiliuoti“ ir išgedėti. 

REKLAMA
REKLAMA

Su vaikais turime būti atviri 

„Kuo mes būsime atviresni patys su vaikais, tuo mes kursime stipresnį ryšį su jais ir pasitikėjimą“, – akcentuoja vaiko teisių specialistė. Taigi kuo daugiau vaikai klausia, tuo labiau reikia stengtis atsakyti.

Jei mes sakysime „vėliau“ ir „paskui“, tai tas „vėliau“ ir „paskui“ neateis, tas pasitikėjimas tėvais kažkur dings. Su vaiku, anot G. Salickienės, būtina kalbėti nuo pat mažų dienų, kad jis išgirstų ir suprastų, pavyzdžiui, kad toks žodis kaip „mirtis“ yra, o kai ji ateina – kalbėti dar atviriau ir jautriau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

Tinklalaidėje kalbame apie: 

00:00 – pradžia 

01:57 – Tomas – rašytojas 

05:56 – mobilioji komanda 

08:41 – vaikai – nesaugūs 

14:47 – vaikai reaguoja į knygas 

19:49 – vaikas eina pas psichologą 

21:38 – vaiko gedėjimo stadijos 

26:02 – kalbos apie mirtį su vaiku 

35:14 – kaip kalbėti su paaugliu 

37:37 – vaikų klausimai apie mirtį 

40:03 – požiūris į šeimą 

44:48 – mokyti vaikus kreiptis pagalbos

49:21 – kas – svarbu?

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų