• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinei Karalystei (JK) pirmajai pasaulyje patvirtinus geriamą vaistą nuo COVID-19 to su nekantrumu laukia ir kitos šalis. Nors pabrėžiama, kad tai jokiu būdu nepakeis vakcinų, gydytojai pažymi, kad daug pacientų šis preparatas galėtų būti išsigelbėjimas. 

Jungtinei Karalystei (JK) pirmajai pasaulyje patvirtinus geriamą vaistą nuo COVID-19 to su nekantrumu laukia ir kitos šalis. Nors pabrėžiama, kad tai jokiu būdu nepakeis vakcinų, gydytojai pažymi, kad daug pacientų šis preparatas galėtų būti išsigelbėjimas. 

REKLAMA

JK davė leidimą naudoti JAV farmacijos bendrovės „Merck“ gaminamą geriamąjį antivirusinį vaistą – molnupiravirą, kuris skirtas lengva ar vidutinio sunkumo koronavirusinės infekcijos forma sergantiems pacientams. Manoma, kad tai „iš pagrindų pakeis padėtį pažeidžiamiausiems ir turintiems nusilpusią imuninę sistemą“.

Tai, kad vaistas yra labai laukiamas ir gali būti itin perspektyvus gydant šiuos pacientus, patvirtino ir gydytojas infektologas prof. habil. dr. Vytautas Usonis.

„Spalio 22 dieną Europos Komisijos (EK) ekspertų grupė įvardijo 10 perspektyviausių vaistų ir tarp jų minimas ir šis preparatas“, – priminė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Būtina skirti kuo greičiau

Kaip aiškino gydytojas, šio vaisto gerumas ir svarba šioje situacijoje, kokią turime dabar, tokia, kad tai yra priešvirusinis per burną vartojamas vaistas. 

REKLAMA

„Jį būtų galima palyginti su neurominidazės inhibitoriais – priešvirusiniais vaistais gripui gydyti. Toks preparatas turi būti skiriamas pirmomis ligos dienomis ar net valandomis. Po trijų dienų vaistas nuo gripo net neberekomenduojamas. Tai čia būtų panaši analogija – vaistas nuo COVID-19 taip pat būtų tinkamas naudoti iki 5 dienų nuo ligos pradžios. 

Iš esmės tai yra bendra taisyklė, tokie vaistai efektyviausi ankstyvoms virusinės infekcijos stadijoms, kol visos bėdos žmogaus organizme yra susijusios su paties viruso poveikiu, o ne kai jau būna sudarkyti plaučiai ar pažeisti kiti organai“, – pažymėjo V. Usonis.

REKLAMA
REKLAMA

Deja, šis preparatas jau visai neveiksmingas, kai yra labai sunki ligos forma, ligonis gydomas reanimacijoje, pažeisti jo plaučiai ir kiti organai.

Taip yra todėl, kad preparatas molnupiraviras mažina koronaviruso gebėjimą daugintis žmogaus organizme, tuo pačiu lėtindamas ligos vystymąsi.

Tinka ir prevencijai

Gydytojas atkreipė dėmesį, labai svarbu, kad minimas vaistas geriamas per burną, o ne leidžiamas. Tai reiškia, kad jis gali būti naudojamas namų sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas šio vaisto ypatumas – jis ne tik yra veiksmingas labai ankstyvoms ligos stadijoms, bet ir infekcijos prevencijai. 

„Kitaip sakant, tokiu atveju, jei žmogus turėjo kontaktą su sergančiuoju COVID-19, arba tai, ką mes vadiname poekspozicine profilaktika. Tai šitas vaistas tam būtų labai tinkamas.

Jau anksčiau kalbėjome apie persirgusiųjų COVID-19 kraujo plazmą arba monokloninius antikūnus, jie irgi tiktų naudoti ankstyvoms stadijoms ir prevencijai, bet į veną leidžiamas vaistas apsunkina situaciją. Tad labai patogu, kai vaistas geriamas per burną“, – akcentavo V. Usonis.

REKLAMA

Jokiu būdu nepakeičia vakcinų

Tačiau profesorius akcentavo, kad visi vienu balsu, taip pat  – ir EK ekspertų grupė pabrėžia: priešvirusiniai vaistai nėra alternatyva vakcinos skiepijimui.

„Tikrai nėra taip, kad štai turime priešvirusinį vaistą ir viską išspręsime. Vakcinų skiepijimas yra profilaktikos priemonė – tam kad žmogus nesusirgtų, o vaistai – jau tik tuo atveju, jei žmogus vis tik susirgo“, – pažymėjo V. Usonis.

REKLAMA

Anot jo, bet kuriuo atveju toks vaistas bus didelė paspirtis, nes šiuo metu jokio specifinio gydymo namuose pacientui paspirti neišeina.

„O po kontakto su ligoniu vienintelis būdas yra izoliacija. Tad kai atsiras priešvirusinis vaistas, tai bus ir profilaktinis gydymas“, – sakė jis.

Kaip nurodoma, „Merck“ tęsia atskirus klinikinius bandymus, aiškindamasi, kiek molnupiraviras yra veiksmingas mėginant apsaugoti nuo koronavirusinės infekcijos žmones, glaudžiai kontaktuojančius su COVID-19 pacientais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu molnupiraviras iš pradžių buvo kuriamas kaip gripo ir žmogaus kvėpavimo takų sincitinio viruso dauginimąsi lėtinantis preparatas. Šį darbą vykdė viena mokslininkų grupė Emory universitete, įsikūrusiame Džordžijos valstijos mieste Atlantoje.

Kada bus prieinami Lietuvoje?

Kaip portalą tv3.lt informavo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) atstovė Aistė Tautvydienė, Europos vaistų agentūra (EVA) spalio 25 d. pranešė pradėjusi bendrovės „Merck“ vertinimą. Kiek laiko jis užtruks, tiksliai sunku atsakyti.

REKLAMA

„Kaip pranešė EVA, jie stengsis per kiek įmanoma trumpesnį laiką atlikti vertinimą. Galime prisiminti, kaip, pavyzdžiui, pernai „Pfizer“ vakcinos vertinimas pradėtas rudenį ir sprendimas buvo priimtas pakankamai greitai. 

Tai tikslios datos tikrai pasakyti negaliu, bet iš agentūros pasakymo reikia suprasti, kad tai turėtų nutikti artimiausiomis savaitėmis ar mėnesiais“, – sakė ji.

REKLAMA

Išsakė nerimą

Portalas tv3.lt primena, kad savo ruožtu Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė yra išsakiusi kiek nerimo dėl šio naujo preparato.

„Šis preparatas turi potencialą, nes tarpinė klinikinio tyrimo duomenų analizė parodė, kad vienoje iš tiriamųjų grupių pusė pacientų jautėsi reikšmingai geriau. Tiesa, vertinant rezultatus iš pradžių nėra aišku, ar tai placebo grupė, ar gavusioji išbandomą preparatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po tokių rezultatų duomenų stebėsenos komitetas pasakė, kad yra neetiška tęsti tyrimą, nes akivaizdu, kad matomas aiškus poveikis ir reikia tyrimą stabdyti. Tada paaiškėjo, kad tie žmonės, kurie gavo tiriamąjį  preparatą ir buvo tie, kurie sirgo mažiau. Taigi šie duomenys ir buvo pateikti tiek JAV Vaistų agentūrai, tiek Europos vaistų agentūrai ir jie bus vertinami. Bent Europoje sprendžiama greičiausiai dėl to, ar bus suteikta sąlyginė registracija“, – portalui tv3.lt yra sakiusi S. Stankevičiūtė. 

REKLAMA

Visgi jai nerimą kėlė, kokį efektą vaistas galėtų duoti realybėje. 

„Šiuo metu tas vaistas skiriamas 5 dienas ir jį reikia vartoti 8 2 kartus per parą. Realiame gyvenime, ypač kai turime vaisto vartojimą per burną ir jį reikia vartoti taip dažnai ir pakankamai ilgai, tai reikia prisiminti, kad dažnai mūsų pacientai linkę „nusukti“ paskutines tabletes. 

Šis vaistas yra antivirusinis, bet jam kaip antibiotikams būdinga, kad nesuvartojus reikiamo kurso vystosi atsparumas. Taigi ir čia nebaigus gydymo gali vystytis atsparumas virusui. Tai bent aš asmeniškai džiaugiuosi, bet ir su nerimu žiūriu į šį preparatą ir kuo gali viskas baigtis“, – pažymėjo gydytoja.

REKLAMA

„Pfizer“ paskelbė apie 89 proc. efektyvumą siekiantį vaistą

Portalas tv3.lt primena, kad ką tik „Pfizer“ taip pat paskelbė sukūrusi vaistą, kuris mirties ar hospitalizacijos nuo COVID-19 riziką sumažina net 89 proc. Vaistas sukurtas piliulės pavidalu.

Vaistas, vadinamas Paxlovid, yra skirtas vyresnio amžiaus žmonių grupei arba tiems, kurie priklauso didelės rizikos grupėms, praneša BBC.

„Pfizer“ teigia, kad bandymus sustabdė anksti, nes pirminiai rezultatai buvo itin geri. Tarpinius savo tablečių bandymų rezultatus jau planuoja pateikti JAV vaistų reguliavimo institucijai.

Kaip dėl ivermektino, senai sukurtas?
Pirkom jau vaistus nuo kiaulių gripo ir išmetėm,tai pirksim ir šituos ,kuriuos vis bando su infekuotais ŽIV .Mūsų kepenys stiprios ir atlaikys dar vieną bandymą. Į sveikatą!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų